

LEHTIKUVA
Perussuomalaiset: Hallitus keskittyy työllisyyden sijaan ilmastohumppaan – ideologista puuhastelua veronmaksajien rahoilla
Perussuomalaiset vaati kyselytunnilla hallitukselta välittömiä työllisyystoimia ja syytti, että hallituksen toimet ovat pääosin ideologista tempputyöllistämistä. Toukokuussa Suomessa oli satoja tuhansia työnhakijoita, kun avoimia työpaikkoja oli vain noin 70 000.
– Hallitus tavoittelee eri ”työllisyystoimenpiteillä” 80 000 uutta työllistä vuosikymmenen loppuun mennessä. Tavoite on riittämätön ja vieläpä epärealistinen, koska se perustuu tempputyöllistämiseen, perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä perusteli.
Ulkomaalaisen halpatyövoiman tuonti ei auta
Talouspoliittisen arviointineuvoston mukaan hallituksen työllisyystoimet eivät vahvista julkista taloutta.
– Hallitus laskee näennäisen työllistämisvaikutuksen sille, että puuhastellaan ideologisia hankkeita veronmaksajien rahalla.
– Miten muka sellaiset tuovat työtä ja investointeja yksityiselle sektorille? Eivät mitenkään. Ulkomaisen halpatyövoiman tuonti ei auta noiden yli puolen miljoonan ihmisen asemaa – vaan heikentää!
Mäkelä vaati hallitusta luottelemaan yksityisen sektorin työllisyyttä lisäävät toimet.
– Hallitus on lukuisin eri toimin edesauttanut sitä, että yritykset ovat pärjänneet parhaalla mahdollisella tavalla pärjänneet tämän pandemiakriisin ylitse, työministeri Tuula Haatainen vastasi.
Haatainen mukaan hallitus on myös tehnyt ”ison joukon” rakenteellisia työllisyystoimia.
Onko hallitus punavihreiden panttivankina?
Mäkelän mukaan kuulostaa, että koko hallitus on sitoutunut ministeri Li Anderssonin linjaan. Andersson totesi juuri julkisuudessa, että syksyn budjettineuvotteluista on tulossa ennemmin ilmastoriihi ja työllisyystoimet ovat ajankohtaisempia ensi vuonna.
– Myös vihreät pullisteli kuntavaalitappion jälkeen jäseniään miellyttääkseen ministeri Ohisalon suulla, että elleivät ilmastotoimet etene, hallitus ei pysy kasassa. Toki olisi hyvä, jos hallitus kaatuisi ja taloutta viimein päästäisiin nostamaan koronalamasta, Mäkelä veisteli.
– Jo kaksi puoluetta hallituksessa ovat ilmoittaneet, että nyt mennään ilmastotoimet edellä – työllisyys tulee, kun on tullakseen. Ehkä ensi vuonna – ehkä ei. Tätä ei yksikään sadoista tuhansista suomalaisista työnhakijoista kiitä! Onko tämä koko vihervasemmistohallituksen ja keskustan linja?
Saarikko iloitsi keskustan hallitusvastuusta
Mäkelä kysyi hallitukselta, kuka tätä näytelmää oikeasti johtaa – ja milloin hallitus aikoo asettaa suomalaisen työn etusijalle.
– Olen erittäin iloinen ja tyytyväinen, että keskusta saa olla hallitusvastuussa, vaikka se ei aina erityisen helppoa olekaan, pääministeriä sijaistanut valtiovarainministeri Annika Saarikko myönsi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ideologiset hankkeet ilmastohumppa yksityinen sektori Tuula Haatainen Annika Saarikko Julkinen talous Jani Mäkelä Li Andersson hallitus työllisyys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Anarkistien blokki estää hälytysajoneuvojen liikkumisen Helsingin pääväylällä – ”Ihmettelen, että sisäministeri fanittaa tätä porukkaa”

Perussuomalaiset tyytymättömiä sisäisen turvallisuuden selontekoon: ”Vihervasemmiston ideologiahumppaa”

Perussuomalaiset esittävät hallitukselle epäluottamusta menokurin puutteen johdosta: ”Talouden tasapainottamisesta tulee rankka savotta”

Immonen: Hallitus kieltää valtiolta ja kunnilta öljylämmityksen vuoteen 2024 mennessä – ”Kansalaiset ovat täysin perustellusti huolissaan hallituksen ilmastohysteriasta”

Liikenne- ja viestintävaliokunnan perussuomalaiset: Hallituksen ilmastopolitiikka kurittaa taas yrittäjiä rankalla kädellä

Juvonen: Nuorten kesätyötakuu käyttöön Suomessa

Perussuomalaiset: Uskontojen merkityksen vähentyessä tilalle on tullut ilmastouskonto – ”Nuoria ihmisiä lietsotaan pelkoon ja syyllisyyteen”

Vasemmiston Saramo rehenteli työpaikoilla – Leena Meri palautti hallitusedustajan maan pinnalle: ”Yksityinen sektori on se, joka oikeasti työllistää”

Keskusta hinkuu Suomeen lisää halpatyövoimaa – perussuomalaisten Mäkelältä tyrmäys: ”Suomen tulee suojella omia työmarkkinoitaan”
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy
Vasemmistoradikaalit iskevät Saksassa uhriensa kimppuun yhä brutaalimmin. Pääkohteisiin kuuluvat AfD-puolueen ohella oikeistoradikaalit, poliisi, teollisuus sekä tieto- ja muu liikenne. Kotimaantiedustelun raportti avaa karun näkymän saksalaiseen terrorismiin.

Ulkomaalaispojille syyte raiskauksesta – mellakat puhkesivat Pohjois-Irlannin pikkukaupungissa
Pitkään jatkunut epäluulo jatkuvasti kasvavaa maahanmuuttajaväestöä kohtaan leimahti liekkeihin Pohjois-Irlannissa, kun kaksi 14-vuotiasta, oikeudessa romanian kieltä puhunuttu poikaa sai syytteen paikallisen teinitytön raiskauksesta.

Antikainen: Verovaroin kustannettua koulutusjärjestelmää käytetään häikäilemättömästi hyväksi – tilanteeseen on puututtava välittömästi
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen jätti eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa hän esittää, että hallitus ryhtyy toimenpiteisiin estääkseen verovaroin kustannetun suomalaisen koulutusjärjestelmän väärinkäytökset kansainvälisissä opiskelijarekrytoinneissa.