

MATTI MATIKAINEN
Toimitus suosittelee
Perussuomalaiset palasivat juurilleen: ”Huonoa politiikkaa voi muuttaa vain äänestämällä”
Perussuomalaiset vaatii merkittäviä muutoksia maahanmuutto- ja turvapaikkapolitiikkaan. Syksyn kärkihankkeisiin kuuluu myös uudistuksia sosiaalipolitiikkaan, työllisyyteen ja sairastuneiden oikeusturvaan.
Perussuomalaiset vaatii merkittäviä muutoksia maahanmuutto- ja turvapaikkapolitiikkaan sekä palautuskäytäntöihin.
– Turussa tehtiin islamistinen terrori-isku, jossa kuoli kaksi ihmistä ja haavoittui useampi. Teko oli osa sitä loputonta iskujen sarjaa, josta koko Eurooppa on saanut kärsiä viimeisten vuosien aikana, perussuomalaisten puheenjohtaja, europarlamentaarikko Jussi Halla-aho muistuttaa.
Halla-aho toivoo, että kansalaiset viimein ymmärtäisivät, että maahanmuuttopolitiikkaa voi muuttaa vain äänestämällä.
– Ihmiset ovat nyt huomanneet, että hallitsemattomalla maahanmuuttopolitiikalla voi olla seurauksia jopa omalle turvallisuudelle.
Risikon mielestä homma on hallussa
Perussuomalaiset vaatii kielteisten turvapaikkapäätösten saaneiden säilöönottoa. Tämä perussuomalaisten laatima esitys tosin sisältyy jo nykyiseen hallitusohjelmaan, mutta sitä ei ole edistetty hallituksessa.
– Kun kysyin tästä sisäministeri Paula Risikolta, hänen vastauksensa oli, ettei asiaa tarvitse viedä loppuun, koska maahanmuuttopolitiikka on hallinnassa, kansanedustaja Juho Eerola ihmettelee.
Halla-ahon mielestä säilöönotto osaltaan kannustaisi kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneita henkilöitä palaamaan kotimaihinsa.
– Kansalaiset ovat alkaneet ymmärtää hallitsemattoman maahanmuuttopolitiikan seuraukset jopa omalle turvallisuudelle. Politiikan muuttumiseen voi kuitenkin vaikuttaa vain äänestämällä.
Vaihtoehtoja haukkumisen sijaan
Perussuomalaisen puolueen ytimessä on kansallisen edun ja sisäisen solidaarisuuden edistäminen. Eduskuntaryhmän puheenjohtaja Leena Meri korostaa, kuinka perussuomalaisille on tärkeintä, että suomalaisten maksamat veroeurot käytetään ensisijaisesti heidän oman hyvinvointinsa rahoittamiseen eikä maailman parantamiseen.
– Syksyn oppositiopolitiikassamme emme kuitenkaan keskity pelkästään haukkumaan hallitusta, vaan esitämme itse vaihtoehtoja.
– Kärkihankkeitamme ovat esimerkiksi suomalaisten työllisyys, oikeudenmukainen sosiaalipolitiikka ja erilaisten kansalaisia kohdanneiden epäoikeudenmukaisuuksien korjaaminen, Meri listaa.
Vakuutuslääkäreille käännetty todistustaakka
Perussuomalaisten kansanedustaja Jari Ronkainen teki jo keväällä hallitukselle useita uudistuksia sisältävän toimenpidealoitteen vakuutuslääkärijärjestelmän muuttamiseksi. Aloite ei ottanut tulta alleen hallituksen toimissa.
– Perussuomalaiset ryhtyy syksyllä valmistelemaan lakipakettia, jossa vakuutuslääkäreille tulee käännetty todistustaakka. Kysymys on siitä, että vakuutusyhtiöiden korvauspäätökset on tehtävä lähtökohtaisesti vakuutetun oman lääkärin diagnoosin pohjalta.
– Tällöin vakuutusyhtiön lääkäreillä ei olisi enää nykykäytännön mukaisesti mahdollisuutta evätä korvausta. Vakuutusyhtiö voi vapautua korvauksen maksamisesta vain, jos kykenee todistamaan diagnoosin, jolla korvaus vakuutetulle maksettaisiin, olennaisilta osin virheelliseksi. Tätä uudistusta kutsumme nimellä Lex Ronkainen, Meri kertoo.
Bernerin toimet on pysäytettävä
Perussuomalaisia puhuttaa myös liikenneministeri Anne Bernerin ajama rautateiden yhtiöittämishanke. Berner on pilkkomassa VR:n neljään yhtiöön sekä aikoo avata rautatieliikenteen kilpailulle.
– Perussuomalaiset vaatii Bernerin toimien pysäyttämistä. VR:n yhtiöittäminen on kansallisomaisuuden tuhoamista, joten tällaista pilkkomista ei pidä tehdä.
– Bernerin linja on käytännössä vain valtion tarjoamaa yritystukea ulkomaisille suuryrityksille, joka johtaisi tällaisten yritysten rautatieliikenteen kermankuorintaan, kansanedustaja Ville Tavio varoittaa.
Perussuomalaisten mielestä myös eduskunnan hyväksymä postilain muutos on epäonnistunut. Uusi laki antaa esimerkiksi mahdollisuuden poiketa viisipäiväisestä jakelusta.
Uusia ratkaisuja lapsiperheiden tueksi
Perussuomalaisessa perhepolitiikassa uudistetaan perhevapaita ja säilytetään päivähoito maksullisena. Perussuomalaiset julkaisi kesäkokouksessa perhepoliittisen paketin, joka korostaa perheen roolia, vastuuta ja valinnanvapautta.
Perussuomalaisten perhevapaamalli perustuu pidennettyyn ansiosidonnaiseen vanhempainvapaaseen ja porrastetusti tuettuun hoitovapaaseen. Sekä isän että äidin vapaiden kesto on 3 kuukautta ja vanhempainvapaa, jonka perheet voivat halutessaan jakaa.
– Perussuomalaiset haluaa tarjota perheitä tukevia ratkaisuja. Äitien ei tarvitse siirtyä hoitovapaalta töihin vain sen vuoksi, että esimerkiksi tasa-arvo kasvaisi, kansanedustaja Sami Savio sanoo.
Perussuomalaiset esittävät perustellusti, miksi päivähoidon ei tule olla kaikille maksutonta.
– Muiden puolueiden haluama maksuton päivähoito tulisi lopulta hyvin kalliiksi ja näkyisi korkeina vakuutusmaksuina.
ILKKA JANHUNEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Meri: Helsinki lisäämässä laittoman maahanmuuton vetovoimatekijöitä – ”Ei mitään järkeä”

PS vaatii kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneiden säilöönottoa: ”On edesvastuutonta puhua pakolaiskiintiön kasvattamisesta, jos edes turvallisista maista tulevia ei saada palautettua”

Terroriuhkaa ja miljardikustannukset – Halla-aho: ”Kun puhutaan maahanmuutosta, silmääkään ei räpsäytetä”

Tavio: Tiedustelun lisääminen ei riitä terrorismia vastaan – ”Potentiaalinen terroristi käännytettävä jo rajalla”

Meri: Avoimet työpaikat odottavat tekijöitänsä – kysyntä ja tarjonta eivät kohtaa ilman lisätoimia

Eerolan puhe Pohjoismaiden neuvostossa ei miellyttänyt kaikkia: Vasemman laidan edustajat pahoittivat mielensä ääri-islamin arvostelusta

EU ja vihreä politiikka iskevät autoilijan ja duunarin kukkaroon: ”Vihreät haluavat verottaa maan kyykkyyn pahemmin kuin sosialistit”

Perussuomalaisten vaihtoehtobudjetti 2018: Työtä, turvaa ja oikeudenmukaisuutta suomalaisille

PS: Järkeistämistä maasta ulos suuntautuviin rahavirtoihin – velanotto kuriin, veroeurot suomalaisten hyväksi
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Pala Espanjan kulttuurihistoriaa tuhoutui ilmastoaktivistien iskussa
Ilmastoaktivismin nimissä on jälleen sotkettu arvokas kulttuuriteos. Tällä kertaa espanjalaisessa museossa, jossa töhrittiin kuuluisa Kristoffer Kolumbuksen kunniaksi tehty maalaus.

SDP äänesti kansalaisuuden ehtojen tiukennuksia vastaan – Vigelius: ”SDP:n linja on, että Kelan etuuksilla turvattu toimeentulo olisi kansalaisuutta haettaessa tarpeeksi”
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutoksen kansalaisuuslain kiristämiseksi äänin 103-58. Lakia vastustivat kaikki paikalla olleet sosiaalidemokraatit, vihreät, vasemmistoliitto ja RKP:n Eva Biaudet.

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.