

LEHTIKUVA
Perussuomalaiset: Vihervasemmisto jatkaa ylivelkaantumisen tiellä – valtion korkomenot kaksinkertaistumassa
Perussuomalaiset ovat pitkään moittineet istuvan hallituksen holtitonta talouspolitiikkaa. Nyt huolettoman velanoton riskit ovat toteutumassa, kun valtion korkomenot kasvavat.
– Korkomenot kaksinkertaistuvat ensi vuonna 1,3 miljardiin euroon. Eihän tämä hallitus osaa kuin elää velaksi – missä säästöt? perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio kysyy.
– Lapsiperheet ovat odottaneet kädenojennusta koko hallituskauden ajan. Lapsilisän kertakorotus inflaation verran on hyvä, joskin korotus tulisi tehdä pysyväksi. Ei ole yllätys, että kertakorvaus osuu juuri vaalien alle, Tavio hymähtää.
– 60-vuotiaiden kannustusraha palata takaisin työelämään vaikuttaa näpertelyltä. Työtulovähennyksissä muutama lisäsatanen tuskin tuo merkittävää lisää työllisyyteen.
Meri pettyi hallituksen energiapolitiikkaan
Vuoden alkupuolella perussuomalaiset laativat välikysymyksen bensiinin hintoja laskevista toimista. Puolue vaati muun muassa jakeluvelvoitteen hillitsemistä. Tuolloin hallitus tyrmäsi ajatuksen täysin, mutta myöhemmin hallitus viisastui ja laski jakeluvelvoitetta.
– Jakeluvelvoitteen voisi poistaa kokonaan, jotta hintoja saataisiin alemmaksi, puolueen 1. varapuheenjohtaja Leena Meri puuskahtaa.
– On järkyttävää, että hallitus vasta aloittaa selvityksen sähkön hinnan hillitsemiseksi, vaikka hinnat ovat olleet pilvissä jo kuukausikaupalla. Perussuomalaiset ovat pitkään vaatineet toimia hintojen hillitsemiseksi ja esittäneet lukuisia keinoja, joista olisi voinut ottaa koppia jo aiemmin, Meri toteaa.
– Koko Eurooppa on ollut kuukausien ajan huolissaan sähkön hinnoista, mutta hallituksen vitkastelu on ennätystasolla, Meri toteaa pettyneenä.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- korkomenot bensiinin hinta jakeluvelvoite sähkön hinta Leena Meri Ville Tavio Lapsilisät Velanotto Talouspolitiikka Inflaatio
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Immonen: EU pyrkii kahmimaan itselleen lisää valtaa perussopimuksia muuttamalla – ”On kylmä tosiasia, että suuri osa suomalaisia koskevista päätöksistä tehdään Brysselissä”

Purra: Turhat menokohteet eivät ole luonnonilmiöitä – ”Hallituksella ei ole edes minkäänlaista suunnitelmaa julkisen talouden ongelmien ratkaisemiseksi”

Yle juoksutti esille ekonomistiköörin hehkuttamaan kiristyvää verotusta ja kohoavia elinkustannuksia – Talousprofessori Virén tyrmää: ”Tuhoisa linja talouden vahvistumisen kannalta”

Ansaitsetko yli 2 500 euroa kuukaudessa? SDP kehottaa suomalaisia myymään omaisuuttaan sähkölaskujen maksamiseksi

Talouslehti esittää: Ruotsin helpotettava ilmastotavoitteita ja luovuttava jakeluvelvoitteesta
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Pala Espanjan kulttuurihistoriaa tuhoutui ilmastoaktivistien iskussa
Ilmastoaktivismin nimissä on jälleen sotkettu arvokas kulttuuriteos. Tällä kertaa espanjalaisessa museossa, jossa töhrittiin kuuluisa Kristoffer Kolumbuksen kunniaksi tehty maalaus.