

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Perussuomalaisilta toimenpidealoite: Ei maksuhäiriömerkintää poikkeuksellisen korkeista sähkölaskuista
Perussuomalaisten eduskuntaryhmä jätti tänään toimenpidealoitteen, jossa vaaditaan, etteivät poikkeuksellisen korkeista energiahinnoista johtuvat, kuluttajan omista toimista riippumattomat maksuvaikeudet synnyttäisi maksuhäiriömerkintää.
Historiallisen korkeat energialaskut näkyvät jo kasvavina luottohäiriömerkintöjen määrinä, joita on kertynyt pelkästään sähkölaskujen vuoksi tuhansia.
– Tilanne energiahinnan muodostumisen suhteen tuskin muuttuu nopeasti eikä hallitus ole tuonut riittäviä toimenpiteitä hintojen alentamiseksi, joten voidaan ennustaa, että talvella kuluttajien omista valinnoistaan riippumattomat luottohäiriömerkinnät tulevat entisestään kasvamaan, perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio ennustaa.
Epäoikeudenmukaisiksi kohtuuttomien sähkölaskujen aiheuttamat luottohäiriömerkinnät tekee Tavion mielestä se, että ne ovat suurelta osin kuluttajasta riippumattomia merkintöjä.
– Henkilö voi olla työelämässä ja hoitaa talousasiansa moitteetta, mutta hänellä ei ole kerta kaikkiaan varaa maksaa energialaskuja, Tavio huomauttaa.
Luottohäiriömerkinnän vaikutukset laajoja
Luottohäiriömerkintä vaikuttaa yksilön taloudellisiin mahdollisuuksiin dramaattisesti. Merkintä vaikeuttaa merkittävästi tai jopa estää kokonaan luoton saannin, tiettyjen vakuutuksien saamisen, osamaksusopimukset ja esimerkiksi nettiliittymän avaamisen.
– Jos henkilöllä tulee eteen esimerkiksi isompi autoremontti, vaaditaan luottohäiriömerkinnän omaavalta usein käteismaksu kertasuorituksena eikä osamaksu käy. Tämä voi olla mahdoton suoritettava pienituloiselle ja voi heikentää työssäkäyntimahdollisuuksia. Tilanne on täysin kohtuuton.
– Kansallisesti suuri määrä luottohäiriömerkintöjä vaikuttaa siten myös kansantalouteen, Tavio huomauttaa.
Hallituksen toimet riittämättömiä
Tuleva pienituloisten sähkötuki ja sähkölaskun perusteella myönnettävä kotitalousvähennys tulevat monille takautuvasti, ja viive laskujen eräpäivien ja tuen todellisen vaikutuksen välillä on perussuomalaisten mukaan liian suuri.
– Tukien määrät eivät muutenkaan välttämättä helpota kaikkien tilannetta, sillä verovähennyksenkin jälkeen energialaskut voivat olla erittäin merkittäviä.
– Vaikka energiayhtiöillä on oikeus itse määritellä maksuajoista ja -sopimuksista, on siis jo nyt nähtävissä, ettei tämä monenkaan kohdella ole riittänyt estämään maksuhäiriömerkinnän syntymistä.
Perussuomalaisten mallissa maksuhäiriömerkintöjen kohtuullistaminen olisi takautuvaa korkeiden energiahintojen ajalta niiltä osin kuin merkinnät ovat syntyneet energialaskuista.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sähkötuki maksuvaikeudet energiahinnat maksuhäiriöt kansantalous työssäkäynti maksuhäiriömerkintä toimenpidealoite perussuomalaisten eduskuntaryhmä Ville Tavio kotitalousvähennys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ei olla edes talvessa ja maksuvaikeudet lisääntyvät – ”Miten kuluttajia aiotaan tukea?”

Yhteistyö velallisten eteen kantaa hedelmää – ”Tämä tulee olemaan monelle helpotus”

Purra pitää hallituksen energiapoliittista linjaa katastrofina: Hallitus pelaa rulettia korkeilla panoksilla Suomen huoltovarmuuden kannalta keskeisillä asioilla (video)

Peltokangas: Hallitus myöntää itsekin – ilmastostrategia vie suomalaisten rahat ja työt

Ensin koronarajoitukset, sitten energiakriisi – Wihonen: Selviävätkö yritykset?

Taviolta aloite sähkölaskujen pienentämiseksi: ”Ostovoiman pelastaminen vaatii voimakkaita tekoja”

PS:n juristikansanedustajat ehdottavat parannuksia yksinasuvien taloudelliseen asemaan – yksinasuvat kantavat vastuun myös talouden kuluista yksin
Viikon suosituimmat

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Päivän Pointti: Vasemmistonuorilta putosi antisemitistinen somepommi, josta Helsingin Sanomat ja Yle eivät suostu kertomaan mitään

Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Vasemmistonuorten johtajalta synkkiä vihjauksia väkivallasta – vaatii israelilaisia pois Lapista
Vasemmistonuorten puheenjohtaja Pinja Vuorinen vaatii Rovaniemen kaupunkia perumaan lomakylän rakennusluvan projektin Israel-kytkösten takia. Suomesta ei hänen mukaansa pidä tehdä ”turvasatamaa sotarikollisille”. Aktiivinen Israelin puolestapuhuja Maria Sofia Roimaa Paul kertoo tehneensä rikosilmoituksen Vuorisen viestistä.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.

Dosentti Arto Selkälä: Feministiseen politiikkaan siirtyminen oli virhe Suomelle
Dosentti ja yliopistonlehtori Arto Selkälä väittää, että feministisen yhteiskuntapolitiikan vakiintuminen on Suomen suurin yhteiskuntapoliittinen virhe. Tämä näkyy Selkälän mukaan muun muassa siinä, että nuorten miesten syrjäytyminen on kasvanut tyttöjen ja naisten aseman parantamisen kustannuksella.

PS-Nuoriso: Muut matkustavat Lappiin lomailemaan, Vasemmistonuoret vastustamaan juutalaisia
Perussuomalainen Nuoriso vaatii Vasemmistonuoria irtisanoutumaan puheenjohtaja Pinja Vuorisen Israel-lausunnoista. Nuorisojärjestön mukaan vasemmistossa näkyy yhä vahvemmin antisemitismi, jonka se katsoo vaarantavan juutalaisten turvallisuuden Suomessa.

Kohu oudosta tuomiosta levisi maailmalle: 16-vuotiaan raiskaajaa ei karkotettu Ruotsista, koska rikos oli ”lyhytkestoinen”
Pakolaisstatuksen omaava mies raiskasi 16-vuotiaan ruotsalaistytön ja vasta hovioikeus tuomitsi miehen vankilaan. Rikollista ei kuitenkaan karkotettu ja tuomion perusteet herättävät nyt tyrmistystä kautta maailman. Eurooppa on “hyvesignaloimassa itsensä sukupuuttoon”.












