

Reijo Hongisto. Arkistokuvaa. / Matti Matikainen
Reijo Hongisto: jätevesiasetuksen korjaus on perussuomalaisten voimannäyttö
Hallitus korjaa lupaustensa mukaisesti epäonnistuneen jätevesiasetuksen. Ympäristöministeriö ehdottaa juuri valmistuneen esitysten mukaan lievennyksiä jätevesien käsittelyä koskevaan sääntelyyn haja-asutusalueilla, joissa ei ole yleistä viemäriverkostoa. Kansalaisia vihastuttanut ”paskalaki” kuului perussuomalaisten keskeisiin vuoden 2015 eduskuntavaaliteemoihin, ja tuoreet muutokset onkin otettu puolueessa erittäin tyytyväisenä vastaan.
– Tarvittiin perussuomalaiset hallitukseen, että tämä epäonninen asetus saatiin vihdoin korjattua. Monet vanhukset ja muut pienituloiset joutuivat taloudelliseen ahdinkoon vanhan asetuksen vaatimusten takia. Nyt asetus on järkevä ja ottaa huomioon asujan mahdollisuudet toteuttaa uudistukset, toteaa maa- ja metsätalousvaliokunnan varapuheenjohtaja ja perussuomalaisten kansanedustaja Reijo Hongisto.
Valtaosalla kiinteistöistä luovutaan määräaikaan sidotuista jätevesiremonteista. Kaukana vesistöistä sijaitsevien kiinteistöjen ei tarvitse huolehtia jätevesiasetuksesta ellei tee rakennusluvan varaisia korjaus- tai muutostöitä. Näissä kiinteistössä jätevesiremontti määräytyy siis kiinteistökohtaisesti.
– Tämä on erinomainen muutos aikaisempaan, sanoo Hongisto.
– Mökin mummot ja mökkiläiset voivat huokaista helpotuksesta. Uuden ehdotuksen mukaan kunnan viranomainen voi myöntää poikkeuksen, jos jätevesien määrä on vähäinen tai asuja ei taloudellista syistä pysty toteuttamaan remonttia sillä hetkellä kohtuullisin kustannuksin. Kunnalta on mahdollista anoa viiden vuoden jatkoaikaa myös pohjavesialueella.
Vuonna 2011 Matti Vanhasen (kesk.) toinen hallitus hyväksyi silloisen ympäristöministerin, nykyisen valtiosihteerin Paula Lehtomäen (kesk.) johdolla maahamme uuden jätevesiasetuksen, joka sittemmin on todettu täysin epäonnistuneeksi.
– Hyvä, että keskustakin tunnusti, että jätevesiasetus oli epäonnistunut.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Paskalain epäselvyydet ihmetyttivät eduskuntaa – miten CE-merkintöjä on myönnetty?

Perussuomalaisten eduskuntaohjelman pääteemat julki

Sipilä keräsi paskalain turvin kymmeniä miljoonia – Oinonen: ”Korvaa aiheuttamasi vahingot”

Elovaara: ”Maalaisjärjen voitto”

Lehto: Kalliit jätevesiremontit eivät enää valvota vähävaraisia ikäihmisiä

Jätevesiasetus lievenee perussuomalaisten ansiosta – ”Parannuksia mukaan viime hetkellä”

Jätevesiasetusta lievennetty – Terho: Perussuomalaisilla riittää töitä suomalaisen pykäläviidakon korjaamisessa

Perussuomalaiset toteuttivat suuren lupauksensa vuosien väännön jälkeen: ”Paskalaki on nyt korjattu!”
Viikon suosituimmat

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu
Iltalehti uutisoi (4.11.) Vasemmistonuorten pamfletista, jossa sanotaan suoraan, kuinka ”ainoa mahdollisuus on käydä taisteluun tuotantosuhteiden muuttamiseksi” eli kehotetaan suoraan työväkeä ”taisteluun”. Sen lopputuloksena pamfletissa halutaan työväen valtio. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan vasemmiston taistelukehotukset ovat suoraa jatkumoa kommunistisille opeille.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen
Yle esitti uutisissaan viime syksynä, että Saksaan vuonna 2015 tulleista syyrialaispakolaisista 90% on työllistynyt. Tämä ei pidä paikkaansa, sanoo kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen. Kyseessä oli käännösvirhe.

Purra datakeskuksista: Sähkönkulutus on valtava – veronmaksaja ei voi loputtomasti tukea jättiyhtiöiden kasvavaa sähkönkulutusta
Jos hyvin käy, datakeskusinvestoinnit täydentävät Suomen elinkeinorakennetta. Maamme on vakautensa ja viileän ilmastonsa ansiosta edullinen alusta datakeskuksille. Pessimistisemmissä skenaarioissa puolestaan datakeskusten lisäarvo jää isäntämaalle varsin rajalliseksi.

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila syventyi tällä viikolla Sanna Marinin uuteen muistelmakirjaan, ja havaitsi lukevansa pinnallista teosta, josta ei omintakeisia ajatuksia juuri löydä. - Kirja sisältää päiväkirjamaista tarinaa itseensä läpikotaisin ihastuneesta ihmisestä, joka kokee ihan kaiken itsensä kautta, Turkkila arvioi.

Oululaisen lukion oppilas kertoo: Opettaja sanoi konservatiiveja tyhmiksi ja mollasi perussuomalaisia
Helsingin Sanomat on pyrkinyt hämärtämään Perussuomalaisen Nuorison esille nostamaa tapausta oululaisen lukion yhteiskuntaopin opetuksen politisoitumisesta. Suomen Uutisten tavoittama oululaisen lukion oppilas vahvistaa nyt itse yhteiskuntaopin tunnin opetustilanteen sisältäneen poliittista ohjausta.

Bergbom riemastui: Yksi demari ymmärsi, mitä työllistämisen helpottaminen tarkoittaa
Tänä aamuna SDP:n kansanedustaja Pia Hiltunen yllätti puolueensa rivit julkaisemalla Facebookissa kirjoituksen, jossa hän puolusti hallituksen lakiesitystä, jonka mukaan henkilöön liittyvässä irtisanomisessa riittäisi jatkossa perusteeksi asiallinen syy nykyisen asiallisen ja painavan syyn sijasta.
Uusimmat

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen

Antikainen: Demarit taas kalliimman bensan asialla
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










