

LEHTIKUVA
Politico: Palestiinalaisia tukevia mielenosoittajia rahoittavat Bidenin suurimmat avunantajat
Jotkut äänekkäimmistä Joe Bideniä ja Israelia vastaan mieltään osoittavista ryhmistä saavat rahoitusta säätiöiltä, jotka saavat rahansa demokraattisten piirien suurimmilta tukijoilta.
Presidentti Joe Bideniä ovat jo kuukausien ajan kritisoineet palestiinalaismieliset mielenosoittajat, jotka kutsuvat häntä ”kansanmurha-Joeksi”. Joidenkin mielenosoitusten takana on kuitenkin järjestöihin kuuluvia ryhmiä, jotka saavat taloudellista tukea lahjoittajilta, jotka ponnistelevat kovasti hänen uudelleenvalintansa puolesta.
Politicon mukaan lahjoittajien joukossa on esimerkiksi demokraattisten piirien suuria nimiä, kuten George Soros, David Rockefeller Jr. sekä Susan ja Nick Pritzker.
Kaksi Columbian yliopiston sekä muiden kampusten mielenosoituksia tukevista järjestäjistä ovat Jewish Voice for Peace ja IfNotNow. Molempia tukee Tides-säätiö, joka on demokraattisen suurlahjoittajan Sorosin perustama ja jota tuki aiemmin myös Bill ja Melinda Gatesin säätiö. Gatesin säätiö puolestaan tukee lukuisia pieniä voittoa tavoittelemattomia järjestöjä, jotka työskentelevät sosiaalisen muutoksen puolesta.
Soros kieltäytyi kommentoimasta asiaa Politicolle. Bill ja Melinda Gatesin säätiö, joka on aiemmin rahoittanut Tides-säätiötä ja muita ryhmiä, sanoi, ettei sillä ole enää aktiivisia apurahoja jaettavana Tidesille. Se ei myöskään tue Jewish Voice for Peace tai IfNotNow-järjestöä.
Toinen merkittävä demokraattien lahjoittaja, jonka toiminta on auttanut rahoittamaan palestiinalaismielenosoittajia, on Rockefeller Jr. Hän istuu Rockefeller Brothers Fundin hallituksessa. Vuonna 2022 rahasto antoi 300 000 dollaria Tides Foundationille. Voittoa tavoittelemattomien verolomakkeiden mukaan Tides on antanut lähes 500 000 dollaria viimeisten viiden vuoden aikana Jewish Voice for Peace -yritykselle, joka nimenomaisesti kuvailee itseään antisionistiseksi.
Lukuisia muita palestiinalaisia mielenosoitusryhmiä tukee myös säätiö, jota rahoittavat Hyatt Hotel -imperiumin perilliset Susan ja Nick Pritzker. He ovat tunnettuja Bidenin ja useiden muiden demokraattisten kampanjoiden kannattajia.
Eliel Wiesel Foundation kritisoi
Kiihtyneet mielenosoitukset, joissa on vallattu yliopistorakennuksia ja huudettu antisemitistisiä iskulauseita, ovat saaneet nyt kritiikkiä merkittäviltä vasemmiston lahjoittajilta.
– Miksi [Rockefeller-rahasto] myöntää merkittäviä avustuksia Jewish Voice for Peace -säätiölle, [joka] syytti Yhdysvaltoja sekä Israelia lokakuun 7. päivän terrori-iskuista Hamasin sijaan, kysyi demokraattinen lahjoittaja, jota johtaa Eliel Wiesel Foundation -järjestön johtaja Elisha Wiesel. Järjestö tekee kansanmurhan vastaista työtä.
Jewish Voice for Peace ei vastannut Politicon kommentointipyyntöihin. Järjestö on ollut Bidenin vastaisten häiritsevien mielenosoitusten johtaja. Esimerkiksi suuressa maaliskuisessa Bidenin varainkeruutilaisuudessa Radio City Music Hallissa New Yorkissa järjestön tukemat mielenosoittajat huusivat ”kansanmurhan kannattaja” -iskulausetta.
Jewish Voice for Peace protestoi myös yliopistokampuksilla eri puolilla maata. Se antoi myös välittömästi lokakuun 7. päivän terrori-iskujen jälkeen lausunnon, jossa sanottiin, että ”kaiken tämän väkivallan lähde” oli ”Israelin apartheid ja miehitys – sekä Yhdysvaltojen osallisuus tähän sortoon”.
”Apurahan saajat tukevat monenlaisia poliittisia ideoita”
Politicolle antamassaan lausunnossa Rockefeller Brothers Fund puolestaan totesi, että se ei voi tukea poliittista toimintaa tai kampanjoita eikä ole osallisena luottamushenkilöiden henkilökohtaisiin poliittisiin lahjoituksiin.
Järjestön mukaan monimutkainen rahoitusjärjestelmä tarkoittaa kuitenkin joskus sitä, että ryhmiä rahoitetaan apurahoilla – tai jopa avustuksilla – sellaiselta suuremmalta organisaatiolta, joka ei ole mukana aktivistiryhmän työssä tai päivittäisessä hallinnassa.
– Kaikissa kolmessa sijoitussalkussamme apurahan saajat tukevat monenlaisia poliittisia ideoita – jotkut ovat Bidenin hallinnon asialistan mukaisia ja toiset ristiriidassa. Tämä monimutkaisuus on osa puolueetonta työtämme, Rockefeller Brothers Fundin viestintäjohtaja Sarah Edkins sanoi lausunnossaan.
Jotkut vasemmistolaiset vaikuttajat perustelevat tätä sillä, että se on vain osa tapaa toimia hyväntekeväisyyden suhteen.
– Järjestö saattaa joskus lahjoittaa järjestölle tai ehdokkaalle, joka tekee joskus jotain, joka on ristiriidassa heidän henkilökohtaisten näkemystensä kanssa, sanoi Kevin Conlon, joka on ollut mukana Bidenin sekä demokraattien presidenttiehdokkaiden Hillary Clintonin ja Barack Obaman kampanjoiden neuvonantajana. Conlon konsultoi tällä hetkellä järjestöjä.
Osa lahjoittajista ristiriitaisten tunteiden vallassa
Jotkut hyväntekijät sanovat silti olevansa ristiriitaisten tunteiden vallassa katsellessaan mielenosoitusten kehittymistä.
– Kuulemme vetoomuksia ihmisiltä, jotka haluavat varmistaa, että heidän dollarinsa eivät tue ihmisiä, jotka tukevat Hamasia ja huutavat antisemitistisiä asioita, sanoi Daniel Goldwin, Jewish United Fundin julkisten asioiden johtaja Chicagossa. Säätiö myöntää avustuksia pienille paikallisille järjestöille ja suurille kansallisille voittoa tavoittelemattomille järjestöille.
Biden kamppailee saadakseen takaisin nuorten tuen, jotka kannattivat häntä uskollisesti vuonna 2020. Mielenosoitukset voivat monimutkaistaa tätä työtä. Kun Israel kohtaa lisääntyvää kritiikkiä eri puolilta maailmaa Gazan siviiliuhrien määrän keskellä, mielenosoitukset Yhdysvalloissa vain lisääntyvät. Erityisesti Columbian yliopistossa työskentelevät ovat nousseet piikkinä Bidenille, joka lopulta painoi heitä torstaina.
Jotkut demokraatit vähättelevät mielenosoituksia Bidenin ongelmana.
– Vaaleja eivät määritä ulkopoliittiset kysymykset, sanoi Jill Zipin, poliittisen toimintakomitean Democratic Jewish Outreach Pennsylvanian puheenjohtaja. Järjestö työskentelee demokraattien valitsemiseksi Pennsylvaniassa. Hänen mukaansa protestiliike ja leirit eivät todennäköisesti ole ongelma marraskuun vaaleissa. Hän sanoo silti, että asiat voivat muuttua nopeasti.
Monilla järjestöistä erikoisia tehtäviä
Monilla nyt mielenosoituksiin osallistuvilla apurahoja saavilla järjestöillä on myös tehtäviä, jotka eivät yleensä liity ulkopolitiikkaan.
– Monet jäsenistämme tukevat toimia, jotka yrittävät saada Bidenin vastuuseen, mikä ei ole sama asia kuin vastustaa Bideniä. Se tarkoittaa, että emme epätoivoisesti halua vaihtoehtoa, sanoi Barni Qaasim, Solidaire Action -järjestön tiedottaja.
Solidaire on saanut taloudellista tukea Pritzkersiltä, joka myös perusti Libra Foundationin. Se rahoittaa pienempiä voittoa tavoittelevia järjestöjä, jotka käsittelevät rikosoikeuteen, ympäristöön ja tasa-arvoon liittyviä kysymyksiä. Susan Pritzker kieltäytyi kommentoimasta asiaa Politicolle.
Jotkut Libran rahoittamista ryhmistä ovat myös olleet mukana protesteissa Israelia vastaan sen vastatessa Hamasin 7. lokakuuta tekemään hyökkäykseen.
”Sosiaalista oikeudenmukaisuutta”
Esimerkiksi The Climate Justice Alliance osallistui palestiinalaisia kannattaviin marsseihin, joissa on käytetty ilmaisua ”kansanmurha-Joe”.
Black Organizing for Leadership and Dignity on toinen Libran tukema ryhmä. Se edistää esimerkiksi palestiinalaisia tukevia mielenosoituksia verkkosivuillaan.
Kolmas Libran rahoitusta saava järjestö on Immigrant Defense Project. Se oli osana mielenosoitusta Washingtonissa, jossa Capitolin poliisi pidätti 13 aktivistia. He vaativat pysyvää tulitaukoa Gazaaan.
Prizkerien rahoittama Tides Foundation on myös tukenut Adalah Justice Projectia, joka on myös ollut osa mielenosoituksia Columbian yliopistossa. Ryhmä kirjoitti X:ssä, että ”yliopistot ovat hedge-rahastoja, joihin on upotettu aseteollisuutta”. Tides tukee myös Palestine Legalia, oikeudellista puolustusrahastoa, joka tarjoaa oikeusapua ”kansanmurhaa vastaan mobilisoituneille opiskelijoille”.
Tides-säätiö antoi lausunnon protestoivien ryhmien rahoittamisesta ja sanoi, että se on ”sitoutunut edistämään sosiaalista oikeudenmukaisuutta” ja lisäsi, että sen “verorahoitushankkeiden, lahjoittajien ja apurahan saajien yhteisö edustaa monenlaisia näkemyksiä siitä, miltä sosiaalinen oikeudenmukaisuus näyttää.
Palestine Legal on tiedottajan mukaan ollut Tides Centerin verotuksellisesti sponsoroitu projekti vuodesta 2013 ja Adalah Justice Project vuodesta 2016 lähtien. Jewish Voice for Peace ja IfNotNow ovat puolestaan apurahaa saavia järjestöjä.
Heli-Maria Wiik
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Barni Qaasim Jill Zipin Daniel Goldwin Kevin Conlon Sarah Edkins Elisha Wiesel Melinda Gates Nick Pritzker Susan Pritzker David Rockefeller Jr. Politico palestiinalaiset mielenosoittajat Joe Biden Bill Gates George Soros Hillary Clinton Israel Barack Obama
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vasemmisto marssi vappuna punalippujen alla vaatien vallankumousta – kulkueesta kuului juutalaisvastaista huutoa ja vaatimuksia Israelin valtion hävittämisestä

Trump johtaa selvästi presidentinvaalien kannatuskyselyssä – yliopistomellakat heikentäneet Bidenin suosiota entisestään

Suomen Perustan tutkija maahanmuuton kustannuksista Euroopassa: Maahanmuutto käy erittäin kalliiksi Saksalle ja Hollannille – brittiparlamentti toimii jo islamistien ehdoilla

Hamasin alainen Gazan terveysministeriö myöntää kuolinlukujensa perustuvan epätäydellisiin tietoihin – kuolleiden miesten lukumäärä lähes olematon

Yhdysvaltojen yliopistomielenosoituksia suunniteltu kuukausien ajan – taustalla häärivät hämärät järjestöt

Julkisia esiintymisiä välttelevä Biden suostui vihdoin vaaliväittelyyn Trumpin kanssa – tiukoin ehdoin

Israel otti haltuunsa Hamasin salakuljetustunnelit Egyptistä Gazaan

Biden peesaa vaalipaniikissa edeltäjäänsä: Laittomasti rajan ylittävät eivät saa enää hakea turvapaikkaa – tulijavirta tuskin kuitenkaan laantuu

Iranin ajatollah Khamenei lähetti taisteluterveisiä Yhdysvaltain yliopistomielenosoittajille
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy
Vasemmistoradikaalit iskevät Saksassa uhriensa kimppuun yhä brutaalimmin. Pääkohteisiin kuuluvat AfD-puolueen ohella oikeistoradikaalit, poliisi, teollisuus sekä tieto- ja muu liikenne. Kotimaantiedustelun raportti avaa karun näkymän saksalaiseen terrorismiin.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää