

LEHTIKUVA7KUVITUSKUVA
Postin hallintoneuvoston perussuomalaiset jäsenet Rantanen ja Lehto: ”Työstä saatava palkka, jolla elää”
Posti Group Oyj:n hallintoneuvoston perussuomalaiset jäsenet kansanedustaja Mari Rantanen ja Rami Lehto ottavat kantaa Posti- ja logistiikka-alan unionin PAU:n ja Postin väliseen lakkoon johtaneeseen työriitaan. Posti tavoittelee työntekijöilleen matalamman palkan työehtosopimuksia.
– Ymmärrämme Postin haastavaa tilannetta markkinoilla, mutta yhtäältä palkkojen laskeminen ja työehtojen heikentäminen tilanteessa, jossa hallitus pyrkii kiihtyvällä tahdilla tuomaan halpatyövoimaa ulkomailta, on vähintäänkin erikoinen. Työn tulee olla ennakoitavaa ja siitä on saatava sellainen palkka, jolla voi elää pääkaupunkiseudulla, Mari Rantanen perustelee.
Vuokratyövoiman käyttö osoittaa huonoa makua
Postin toiminta PAU:n lakon aikana ei kerää kansanedustajilta kiitosta.
– Provosointia näin tulehtuneessa tilanteessa tulee välttää. Postin vuokratyövoiman käyttö ja Liedon lajittelukeskuksessa aitaan leikattu kulkuaukko ohi lakkovahtien osoittaa huonoa makua, Rami Lehto toteaa.
Kansanedustajakaksikko vaatii hallitukselta pikaisia toimia.
– Posti toimii markkinaehtoisesti kovassa kilpailussa ja Postilakia tuleekin tarkastella pikaisesti. Kuitenkin niin, että yleispalveluvelvoitteen järjestäminen säilytetään ja samalla turvataan postin ja sanomalehtien jakelu koko maahan myös jatkossa.
Tyytyväinen työntekijä on voimavara
Rantanen ja Lehto toivovat postilaisille pikaista työrauhaa ja hallituksella on heidän nähdäkseen keinoja tämän saavuttamiseksi, kuten tuottoasteen tai voiton tulouttamisen vähentäminen.
– Omistajaohjauksella pitää antaa myös viesti valtionyhtiöille, että tyytyväinen työntekijä on yrityksen voimavara, ei kuluerä.
– Hallituksen sekä pää- että omistajaohjausministeri ovat demareita, niin luulisi työväen asian tulevan hoidetuksi, Rantanen ja Lehto päättävät.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vuokratyövoima PAU postilakko valtionyhtiöt työntekijät Postilaki Posti Mari Rantanen Rami Lehto perussuomalaiset hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mäenpää: Hallituksen on turha puhua lapsi- ja perheystävällisyydestä, kun se samaan aikaan sallii valtionyhtiön pyrkimykset leikata pienituloisilta

Antikainen: Yhteiskuntavastuun toteuttaminen nostettava omistajaohjauksen keskeiseksi tavoitteeksi

Postin jakelutyöntekijä Suomen Uutisille: Ulkomaalaisten työntekijöiden osuudesta vaietaan – ”Tämä tuntuu ja näyttää ihan sisäiseltä kolonialismilta”

Perussuomalaisten eduskuntaryhmä: Demarit pettivät työntekijät – Postin duunarille kylmää kyytiä

Oppositiojohtajat Halla-aho ja Orpo väittelivät ihmisoikeuksista ja maahanmuutosta: ”Oikeus tulla Suomeen ja asettua tänne elätettäväksi veronmaksajien rahoilla ei ole mikään ihmisoikeus”

Paatero keräsi poliittisia irtopisteitä ja Rinne uhkui olevansa postilaisten puolella – PS: Nyt pakoillaan vastuuta ja kierrellään tosiasioita

Postin lakko loppui, hallitukselta vaaditaan selvitystä tilanteen kriisiytymisestä – PS: Rinteen on tehtävä johtopäätökset

Halla-aho: Postin johdolle on luotu voimakkaat kannustimet tehdä voittoa hinnalla millä hyvänsä, tässä tapauksessa henkilöstön kustannuksella

Lähes kaikki pääkaupunkiseudun postin varhaisjakelijat maahanmuuttajia – Purra: Miten hallitus voi väittää, että maahanmuutto ei vaikuta työn halpuuttamiseen?
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.

Pala Espanjan kulttuurihistoriaa tuhoutui ilmastoaktivistien iskussa
Ilmastoaktivismin nimissä on jälleen sotkettu arvokas kulttuuriteos. Tällä kertaa espanjalaisessa museossa, jossa töhrittiin kuuluisa Kristoffer Kolumbuksen kunniaksi tehty maalaus.