

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio ja kansanedustaja Lulu Ranne esittelivät tänään puolueen vaihtoehtobudjetin. / LEHTIKUVA/ARKISTO
PS haluaa vahvistaa kansan ostovoimaa keventämällä veroja ja leikkaamalla turhasta – Ranne: ”Valtion tehtävä on palvella suomalaisia, siihen ei kuulu minkäänlainen maailmanparantaminen”
Perussuomalaisten tänään julkaistussa vaihtoehtobudjetissa korostuu kansallinen etu: perussuomalainen vaihtoehto lisää ostovoimaa kaikissa eri tuloluokissa ja jättää enemmän rahaa ihmisille itselleen sen sijaan, että valtio päättää rahojen käytöstä. Perussuomalainen vaihtoehto lähtee Suomen oikeudesta tehdä itsenäisiä päätöksiä kansalaistensa parhaaksi ja mahdollisuudesta kieltäytyä Suomen edun vastaisesta sanelusta.
Perussuomalaiset on julkaissut tänään laajan vaihtoehtobudjettinsa. Kansanedustaja Lulu Ranne kertoo, että budjettia suunniteltaessa kantavana teemana oli ”suomalainen ensin” -ajattelu, eli työläisten, yrittäjien ja eri tavoin haavoittuvassa asemassa olevien suomalaisten arjen helpottaminen.
Perussuomalaisille moraaliposeerausta tärkeämpää on tavallisen ihmisen pärjääminen.
– Suomen valtion tehtävä on palvella suomalaisia – velaksi tehtävä maailmanparantaminen ei kuulu valtion tehtäväkenttään. Perussuomalaisille maahanmuuton, kehitysavun, vahingollisen ympäristöfanatismin ja vihersiirtymän, kalliin ja demokratiaa nakertavan EU-politiikan sekä puolueorganisaatioiden ja poliittisesti vinksahtaneen Ylen rahoitus ovat perussuomalaisten tärkeysjärjestyksessä hännillä, Ranne sanoo.
Julkiseen talouteen monivuotinen korjausliike
Perinteisessä vaihtoehtobudjetin rakenteessa epäoikeudenmukaisuuksia korjataan vähentämällä tärkeysjärjestyksen hännillä olevia menoja ja kohdentamalla rahat uudelleen tärkeämpiin kohteisiin. Näin on nytkin menetelty perussuomalaisten vaihtoehtobudjetissa, jossa nettona valtion velkaantuminen pienenee 47 miljoonalla verrattuna hallituksen esitykseen.
Ranne kertoo, että tällä tavoin ei kuitenkaan korjata vihervasemmiston paisuttamaa kulurakennetta tai julkisen talouden rakenteellista kestävyysvajetta, sillä yksivuotinen talousarvio on tähän huono väline.
Perussuomalaiset esittääkin julkisen talouden korjausliikettä, joka toteutuisi monivuotisella Julkisen talouden suunnitelmalla (JTS)
– Siitä löytyvät tärkeimmät elementit: ei perinteisiä leikkauslistoja, vaan asioiden tärkeysjärjestykseen laittaminen, eli mitä tehdään, ja toiminnan jatkuva parantaminen, eli miten tehdään, Ranne sanoo.
Perussuomalaisen vaihtoehdon mukaan vuotuisia budjetteja ohjaa monivuotinen JTS. Seuraavan vaalikauden 2023–2027 suunnitelman välitavoitteet pitää rakentaa niin, että julkisen talouden velkakestävyys on varmistettu kauden lopussa.
– Tavoitteet saavutetaan kattavalla jatkuvan parantamisen toimintatavalla, jossa sekä eduskunnalla että hallinnolla on omat roolinsa. Eduskunnan tulee laittaa julkisen sektorin tuottamat palvelut tärkeysjärjestykseen. Se tapahtuu tarkastelemalla kriittisesti, mitä ylipäätään kuuluu ja mitä ei kuulu julkisen sektorin, erityisesti valtion tehtäviin, Ranne sanoo.
Polttoaineveroa kevennettävä 254 miljoonaa
Hallituksen tekemät liikkumisen hintaa nostaneet veronkorotukset ovat olleet myrkkyä työnteon kannattavuudelle ja yrityksille. Kun tavaraliikenteestä jopa 90 prosenttia kulkee kumipyörillä, polttoainehintojen korotukset siirtyvät suoraan kuluttajahintoihin. Tämä vaikuttaa ostovoimaan ja suhteellisesti rankaisee eniten pienituloisimpia.
Perussuomalaiset haluaakin pitää liikkumisen kustannukset sellaisina, että eläminen koko maassa – myös maaseudulla – on mahdollista, joten perussuomalaiset esittää polttoaineverojen keventämistä 254 miljoonalla eurolla. Verojen alennus samalla parantaa ostovoimaa, yritysten kannattavuutta ja työllisyyttä.
Tulovero alas, Viron yritysveromalli käyttöön
Suomen hyvinvointi ja valtiontalous nojaavat suomalaiseen työhön ja elinkeinoelämään. Perussuomalaiset haluaakin keventää työn ja yrittämisen verotusta. Perussuomalaiset esimerkiksi keventäisi tuloverotusta 145 miljoonalla ja siirtyisi Viron veromallin selvittämisestä kyseisen veromallin kokeiluun.
Viron veromallissa yrityksen kassaan jätettyä tulosta ei verotettaisi, vaan verotus tapahtuisi vasta siinä vaiheessa, kun yrityksestä nostetaan varoja ulos. Samassa yhteydessä perussuomalaiset suosittelee harkitsemaan YEL-velvollisuuden alarajan korottamista.
Perussuomalaiset myös höllentäisi osakesäästötilin rajoituksia. Yksityishenkilöille sallitun osakesäästötilin talletusten yläraja on nykyisin 50 000 euroa. Perussuomalaisten mielestä osakesäästötilin ylärajaa tulisi korottaa reilusti esimerkiksi 100 000 euroon ja samassa yhteydessä sallia tilin sisällä myös sijoitusrahasto-osuuksiin tehtävät sijoitukset. Tämä ohjaisi suomalaisia kotitalouksia nostamaan säästämisastettaan, hajauttamaan sijoituksiaan nykyistä paremmin ja vahvistaisi suomalaisten yritysten pääoman saatavuutta ja investointeja.
Tutustu koko perussuomalaisten vaihtoehtobudjettiin täällä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Vihersiirtymä ilmastotoimet valtiontalous tärkeysjärjestys asuminen ja liikkuminen ostovoima polttoaineiden hinta veronkevennykset hyvinvointi suomalaiset Vaihtoehtobudjetti Yritykset Ville Tavio Lulu Ranne Yle Kestävyysvaje perussuomalaiset kehitysapu maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset haluaa vahvistaa kotitalouksien ostovoimaa alentamalla sähkön ja polttoaineiden veroja 25 prosentilla – ”Tämäkin on arvovalinta”

Valmistaudu maksamaan – maakuntavero tulee, vaikka keskusta ja demarit uskottelevat nyt muuta

Lulu Ranne: Veroja kevennettävä, suomalaisten hyvinvoinnin kannalta epäoleellisista ja vahingollisista toiminnoista ja menoista on luovuttava

Purra: Perussuomalaiset haluaa tehdä sellaista politiikkaa, joka hyödyttää ja auttaa suomalaisia – ennen kuin rahaa lykätään mihinkään muualle

Perussuomalaiset esittää työn ja yrittämisen verotuksen keventämistä – kaikissa tuloluokissa kaikille kansalaisille enemmän rahaa käteen

Perussuomalaiset: Yle kulukuurille ja kehitysavusta 520 miljoonaa euroa pois

PS: Suomalaisten työllään maksamia verovaroja ei saa heittää EU:n loputtomiin tukikaivoihin

Autoilun ja asumisen hinta alemmaksi – perussuomalaiset leikkaisi polttoaineverosta ja lämmittämisen verotuksesta

Kokoomus ei halua keventää polttoaineen verotusta – perussuomalaiset pitävät korkeita pumppuhintoja kurittamisena
Viikon suosituimmat

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.

Kansanedustaja lyttää komission ja Henna Virkkusen jättisakot X-alustalle
Kansanedustaja Onni Rostila pitää komission asettamia X:n sakkoja epäilyttävinä ja vaarallisina. Rostila kirjoittaa X:ssä, etteivät väitetyt syyt vakuuta häntä
Uusimmat

Perussuomalaisten puoluevaltuuston kokous – katso suora lähetys

Elinkeinoministeri Puisto: Työ turpeen puolesta etenee

Milan Jaff karkotettiin Suomesta – ”Tervemenoa”
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää











