
Elokapina pyrkii häiritsemään erityisesti liikennettä. / LEHTIKUVA
PS-Nuoriso vaatii Elokapinan lakkauttamista – ”Rikollisuutta ei pidä normalisoida”
Perussuomalainen Nuoriso vaatii Elokapinan lakkauttamista laittomana järjestönä.
Viimeisimpänä tempauksenaan Elokapina vandalisoi eduskuntatalon pylväät punaisella maalilla ruotsalaisen aktivistiryhmän kanssa. Aiemmin ilmastoaktivistit ovat järjestäneet haitallisia tiesulkuja ja sen sisarjärjestöt ulkomailla ovat tehneet ilkivaltaa muun muassa taideteoksia kohtaan Elokapina-liikkeen nimissä.
– Rikollisuutta ei pidä normalisoida, jyrähtää PS-Nuorison puheenjohtaja Lauri Laitinen.
– Kansanvallan kulmakiven julkinen häpäiseminen on osoitus siitä, että Elokapinaa ei kiinnosta vaikuttaminen vaan maksimaalinen vahingonteko päästäkseen lööppeihin. Jatkuva häiriköinti ja ilkivalta suomalaisten veronmaksajien piikkiin ei herätä sympatioita äärivihreälle agendalle, Laitinen jatkaa.
Anarkiaa ja vandalismia
Elokapina yllyttää aktiivejaan “kansalaistottelemattomuuteen” eli toimimaan lainvastaisesti. Tämä konkretisoituu kansalaisten häirinnällä, ilkivallalla ja vahingonteolla sekä viranomaisille niskoitteluna.
Äärijärjestön lakkauttamisella estettäisiin järjestäytyneen, rikollisen toiminnan rahoittaminen. Esimerkiksi vuonna 2020 uusnatsistinen Pohjoismainen Vastarintaliike kiellettiin lopullisesti, sillä oikeus näki lainvastaisten toimintatapojen olevan merkittävä osa yhdistyksen toimintaa.
– Suomalaisessa demokratiassa voi edistää omaa asiaansa esimerkiksi äänestämällä tai asettumalla itse ehdolle vaaleissa. Elokapinan toiminta ei ole hyväksyttävää mielenosoittamista, vaan anarkiaa ja vandalismia. Sen on loputtava, vaatii PS-Nuorison 1. varapuheenjohtaja Marcus Toppari.
Suomen Uutiset
Lue myös
Päivän pointti: Eduskuntatalon töhrinyt Elokapina sai Koneen Säätiöltä 200 000 euron apurahan – rahat luvattiin käyttää vain laillisiin tarkoituksiin
Kansanedustaja Miko Bergbom eduskuntatalon töhrimisestä: ”Elokapina sylkee suomalaisen demokratian päälle”
Aktivistit töhrivät Eduskuntatalon pylväät – Jari Koskela: Turvetuotannon vastustaminen on järjetöntä
Puhemies Halla-aho: Liian ymmärtäväinen suhtautuminen yhteiskunnan terrorisoimiseen voi kannustaa aktivisteja yhä hurjempiin ja vahingollisempiin tempauksiin
Mäenpää tyrmää Eduskuntatalon töhrijöiden vaatimukset: Turve on tärkeä osa Suomen huoltovarmuutta
Antikainen: Koneen Säätiö sponsoroi Elokapinan hyökkäyksen demokratiaa vastaan
Antikainen vaatii Koneen Säätiön toimintaa tutkittavaksi – toteutuvatko yleishyödyllisen säätiön kriteerit?
Tekoälytohtori: ”Elokapinan mielenosoituksen symboliikka viittaa verilöylyyn”
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Pohjoismainen Vastarintaliike Marcus Toppari ääri-ideologiat Lauri Laitinen Perussuomalainen Nuoriso Elokapina mielenosoitukset ilmastoaktivistit eduskuntatalo vandalismi Kansalaistottelemattomuus Anarkismi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Päivän pointti: Eduskuntatalon töhrinyt Elokapina sai Koneen Säätiöltä 200 000 euron apurahan – rahat luvattiin käyttää vain laillisiin tarkoituksiin
PÄIVÄN POINTTI | Elokapina näyttää rikkoneen lupauksensa käyttää sille myönnettyä apurahaa vain lailliseen toimintaan. Koneen Säätiö, joka myönsi Elokapinalle 200 000 euroa, ei voi käytännössä valvoa, mihin raha hupenee.

Kansanedustaja Miko Bergbom eduskuntatalon töhrimisestä: ”Elokapina sylkee suomalaisen demokratian päälle”
Selvästi tuohtunut kansanedustaja Miko Bergbom paheksuu Elokapina-äärijärjestöä ja sen toimintatapoja.

Mäenpää tyrmää Eduskuntatalon töhrijöiden vaatimukset: Turve on tärkeä osa Suomen huoltovarmuutta
Elokapina töhri varhain keskiviikkoaamuna Eduskuntatalon pylväät punaisella maalilla ja vaati turpeen nostamisen kieltämistä. Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää puolustaa turpeen käyttöä ja tyrmää sekä kapinoitsijoiden vaatimukset että viestin esitystavan.

Aktivistit töhrivät Eduskuntatalon pylväät – Jari Koskela: Turvetuotannon vastustaminen on järjetöntä
Turvetuotantoa vastustavat aktivistit töhrivät varhain keskiviikkoaamuna Eduskuntatalon julkisivun. Perussuomalaisten kansanedustaja Jari Koskela pitää turvetuotannon vastustamista järjettömänä tilanteessa, jossa Suomen on huolehdittava omasta energiahuoltovarmuudestaan.

Antikainen: Koneen Säätiö sponsoroi Elokapinan hyökkäyksen demokratiaa vastaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mielestä Eduskuntatalon töhrimisessä on erityisen huolestuttavaa, että poliittista päätöksentekoa pyritään häiritsemään laittomin keinoin.
Viikon suosituimmat

Ovatko suomalaiset masokisteja vai tyhmiä? – Vahtera: ”Suomalaiset ovat tyhmiä potenssiin ääretön”
Blogikirjoittaja Eeva Helena Oehlandt ja taloushallinnon asiantuntija, KHT Pauli Vahtera nostavat esiin Suomen absurdit energiakierteet: Suomi vie rekkatolkulla kotimaista turvetta Ruotsiin tuotettavaksi sähköksi, jonka se sitten ostaa takaisin Ruotsista. Samaan aikaan Suomi rahtaa Italiasta haisevaa jätettä poltettavaksi suomalaisissa voimalaitoksissa. Kumpikaan kirjoittaja ei löydä koko touhusta mitään järkeä eikä logiikkaa.

Virallinen ilmiantolinja avautuu Tampereella: Pian voit kannella naapurisi rasistisesta tuijotuksesta – perussuomalaisedustajat tyrmäävät idean
Tampereesta tulee tiettävästi ensimmäinen suomalaiskaupunki, joka avaa kesäkuussa nimettömän ilmoituskanavan rasismista. Apulaispormestari Jaakko Mustakallio (vihr.) myöntää, että nimettömyys voi houkutella perättömiä ilmiantoja kiusaamistarkoituksessa, mutta pitää riskiä pienenä, koska jokainen tapaus arvioidaan erikseen ennen toimenpiteitä. Perussuomalaiset kansanedustajat Pekka Aittakumpu ja Onni Rostila tyrmäävät ajatuksen ilmiantokanavasta.

Vigelius ihmettelee hyvinvointialueiden tukia: 500 euroa romanihameisiin – muut tuensaajat eivät saa vastaavaa vaatetustukea
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on ihmeissään hyvinvointialueiden käytännöstä maksaa erillistä tukea romanihameisiin. - Hyvinvointialueilla säästetään, mutta romanihameen ostoa tuetaan yhä 500 eurolla kahden vuoden välein. Vastaavaa vaatetustukea ei ole muille toimeentulotuen saajille, Vigelius kertoo.

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta esitti eduskunnan kyselytunnilla tunteikkaan puheenvuoron veronmaksajan rahojen varassa toimivien kansalaisjärjestöjen puolesta. Virta jopa vaati sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmania pyytämään anteeksi aiempia puheitaan. Rydman kuitenkin heitti Virralle vastakysymyksenä, leikkaisiko vihreät mieluummin peruspalveluista kuin entisten politrukkien työllistämisestä erinäköisistä edunvalvonta- ja lobbausjärjestöistä.

Somalitaustaisella lääkäriasemalla toiminut valelääkäri jäi kiinni, teki ympärileikkauksia potilaille – poliisi tutkii useita rikoksia
Lääkärinä esiintynyt mies on hoitanut potilaita monikulttuurisen Medipulssi Oy:n lääkäriasemalla ilman pätevyyttä. Mies käytti lääkäriveljensä tunnuksia. Valelääkäri teki muun muassa ympärileikkauksia poikalapsille. Poliisi tutkii tapausta useilla rikosnimikkeillä.

Shokkihavainto Ison-Britannian täytevaaleista: Vihervasemmisto liittoutui härskisti muslimien kanssa muuta kansaa vastaan
Britanniassa Manchesterin alueella äskettäin järjestettyjen Gortonin ja Dentonin täytevaalien piti olla helppo voitto Labour-puolueelle. Monien yllätykseksi vihreät nousivatkin voittajiksi ja varsin ”kyynisellä” pelillä. Maltillisemmasta vasemmistosta poiketen vihreät räätälöivät kampanjoitaan entistä härskimmin eri kansanryhmille. Monikulttuurisia, monesti islamilaisia kansanryhmiä puhuteltiin Gaza-teemalla ja levittämällä urdunkielisiä antisionistisia videoita. Brittiväestöä puolestaan puhuteltiin kansantaloudellisilla teemoilla.

SDP:n entinen puoluesihteeri jakaa tunnustusta Purralle: ”Kovat ajat tuottavat joskus hyviä valtiovarainministereitä”
Huhtikuun kehysriihi ja valtiontalouden ajan myötä vaatimat oikaisutoimet puhuttavat päättäjiä ja kansaa. Valtionvarainministeri Riikka Purran tinkimätön ja maan kokonaisetua painottava linja kerää nyt tunnustusta yli puoluerajojen.

Ruotsin maaperä sitoo kolme kertaa enemmän hiiltä kuin Suomen – tutkijat ihmettelevät eroa
Haaparannan ja Tornion rajalla metsä näyttää samanlaiselta molemmin puolin valtioiden rajaa. Sama maasto, samat puut, sama ilmasto. Silti Suomen ja Ruotsin YK:lle toimittamat ilmastoraportit kertovat täysin erilaisia lukuja siitä, kuinka paljon hiiltä maaperä sitoo. Suomessa on painetta muuttaa laskentamallia, arvelee Aftonbladet.

Ministeri Wille Rydmanilla valmiutta kohdistaa leikkauksia järjestöavustuksiin – ”Maan tavassa on siistimisen paikka”
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kertoo MTV:n Uutisextran haastattelussa olevansa valmis hakemaan säästöjä sote-menoihin leikkaamalla järjestöjen valtionavustuksia. Ministeri kritisoi myös poliitikkojen ja heidän avustajiensa sijoittumista järjestöihin sekä kolmannen sektorin tottumista veronmaksajan tukeen.

Helsingin Sanomat julkaisi hämmentävän fanikirjeen Espanjan vasemmistohallitukselle
Helsingin Sanomat julkaisi eilen intoa heruttelevan kirjoituksen, jonka mukaan Suomen tulisi kuulla Espanjan viesti ja ”tunnustaa tosiasia” eli ottaa lisää maahanmuuttajia. Toisin kuin otsikko antaa ymmärtää, itse juttu sisältää tärkeän viestin suomalaisille: sama kieli ja uskonto helpottavat siirtolaisten kotoutumista. Siksi Espanjan linja on Suomessa mahdoton.
Uusimmat

Perussuomalaiset jalkautuivat Itä-Helsinkiin juhlistamaan tasa-arvoa

Seppänen: Naisten hunnuttamiselle ei saa antaa sijaa Suomessa

Kolumni: Politiikka on aina valintoja
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää










