Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Rikostutkinta Malmössä – mellakoitsijat huusivat kuorossa juutalaisvastaisia iskulauseita

01.09.2020 |09:35

Malmön perjantai-illan tapahtumiin on tullut lisää valaistusta. Twitterissä leviää video, jossa mellakoitsijat huutavat liekkien ja savun keskellä juutalaisvastaisia iskulauseita. Tapahtuma on selvästi organisoitu esihuutajaa myöten ja paikalla on sekä naisia että miehiä.

Väkijoukko heiluttaa kaaoksen keskellä nyrkkiin puristettuja käsiään ja karjuu kuorossa ”Juutalaiset muistakaa Khaybar, Muhammedin armeija on tulossa takaisin”.

Ruotsin Juutalaisten Seurakuntien Keskusneuvoston mukaan Khaybar on paikka, jossa Muhammed seuraajineen murhasi juutalaisia vuonna 628. Kuvat Malmöstä tuovat mieleen taannoisen Lähi-idän kalifaatin.

Poliisi aloittaa rikostutkinnan

Tapahtumista eri puolille somea ladatut videot ovat herättäneet ansaittua huomiota. Myös poliisi on tietoinen asiasta, kertoo Expressen.

– Jos kukaan ei tee rikosilmoitusta, aloitamme oman tutkinnan, sanoo poliisi tiedottaja Ewa-Gun Westford

Poliisi on luokitellut perjantain mellakan erityistapahtumaksi, joka tarkoittaa lisäresursseja tapahtumien selvittämiseen.

– Rikosilmoituksia vastaanottava henkilöstömme on saanut ohjeet huomioida erityisesti kaikki ilmoitukset, jotka voidaan tulkita kiihotukseksi kansanryhmää vastaan.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Arno Kotro kertoo, miten pedagoginen muoti-idiotismi kouluissa romutti erään nuoren koululaisen oppimiskokemukset

08.08.2025 |21:56
4.
Suomen uutiset logo

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”

13.08.2025 |10:57
5.
Suomen uutiset logo

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille

12.08.2025 |12:52
8.
Suomen uutiset logo

Tyytymättömyys opetushallitukseen kasvaa – jo osa alan ammattilaisistakin näyttää vihreää valoa organisaation lakkauttamiselle

12.08.2025 |19:17
9.
Suomen uutiset logo

Sisäministeri Mari Rantanen: Yhteiskunnan tulee ensisijaisesti huolehtia omistaan – ”Siksi nolla turvapaikanhakijaa on hyvä tavoite”

12.08.2025 |21:46
10.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Suomi ei saa toistaa Jordanian kohtaloa – haluaako Migri terroristeja kylään?

14.08.2025 |18:38

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää