

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Riski kasvaa Pohjolassa kaiken aikaa – venäläiset sabotöörit kartoittavat iskukohteita koptereilla
Turvallisuusviranomaiset varoittivat kesällä Venäjän todennäköisestä sabotaasista länsimaisia kohteita vastaan Euroopassa. Ruotsissa uhka on jo konkretisoinut: puolustusyritysten alueelle tunkeuduttu väkivalloin ja droonit lentelevät laitosten yllä tarkkaillen yritysten logistiikkaa ja selvittäen mahdollisia iskukohteita.
Turvallisuuspoliisi Säpon mukaan riski venäläisestä sabotaasista liittyy Ruotsin laajaan tukeen Ukrainalle. Sabotaasin kohteena ovat energia- ja viestintäverkkoihin liittyvien kohteiden lisäksi puolustusteollisuuden yritykset, joita Ruotsissa perinteisesti on viljalti.
-Olemme turvallisuuspoliisissa jo vuosien ajan korostaneet ja tuoneet esille vieraan vallan lisääntynyttä tiedustelutoimintaa. Ero entiseen liittyy nyt selvästi kasvaneeseen riskinottoon. Otamme sen erittäin vakavasti ja toimimme sen mukaisesti, muotoilee Säpon viestintäpäällikkö Karl Melin SVT:m uutisissa.
Venäjä, Kiina ja Iran
Venäjän vaikuttamistoimet lähtevät kybervaikuttamisesta ja päätyvät sabotaasiin, jonka kohteena ovat kaikki Ukrainaa tukevat länsimaat. Turvallisuus- ja puolustusyritysten etujärjestöstä (Försvarsföretagen) kerrotaan, että jäsenyritykset ovat rekisteröineet muun muassa droonien lennättämistä sekä tunkeutumisyrityksiä.
– Yrityksen tiloihin on yritetty tunkeutua väkivalloin ja droonit ovat kuvanneet yritysten alueita ja liikennettä alueelle ja sieltä pois, kertoo pääsihteeri Robert Limmergård.
Etujärjestö on lähettänyt maan hallitukselle kirjelmän, jossa se penää valtuuksia toimiin drooneja vastaan. Tarve on myös lisäresrsseille viranomaisten ja yrityste väliselle tiedonvaihdolle.
– Ei ole väliä sillä, onko kyseessä viranomainen vai yritys, hyökkääjä etsii aina heikointa lenkkiä. Venäjä, Kiina sekä Iran ovat laskeneet kynnystä tehdääkseen omia operaatioitaan.
Paikalliset konnat kätyreinä
Mielenkiintoinen piirre Venäjän toimissa on se, että tiedustelupalvelut ovat tiettävästi rekrytoineet paikallisia rikollisia suorittamaan käytännön operaatioita. Värväys tapahtuu jengirikollisten malliin sosiaalisen median eri sovellusten kautta.
Norjan tiedustelupalvelu PST tutkii parhaillaan “useampia tapauksia”, joiden takana todennäköisesti on venäläinen toimija. Dagbladet viittaa artikkelissaan myös suomalaisiin vesilaitoksiin tehtyihin selvittämättömiin tunkeutumisiin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Robert Limmergård viestintäverkko energiaverkko kartoitus kohteiden etsiminen kyberhyökkäykset tunkeutuminen Venäjän hyökkäyssota vesilaitokset puolustusteollisuus jengirikolliset tiedustelu Karl Melin tiedustelupalvelut drone vesilaitos vaikuttaminen sabotaasi rikollisjengit Pohjoismaat Iran Eurooppa Kiina Venäjä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mira Nieminen tyytyväinen sisäministeriön budjettiin – turvallisuus saa vihdoin sille kuuluvan huomion myös budjetissa

Norjan Supo: Venäjältä tulleiden turvapaikanhakijoiden joukossa on ollut vakoilijoita

Puolalainen sotilas kuoli laitonta rajanylitystä yrittäneen puukottamana – ulkoministeri: ”kyse on Venäjän johtamasta hybridioperaatiosta”

Vihreät laskisi kaikki tulijat rajan yli – Purra: Kun Suomeen kohdistuu hybridioperaatio, tulee kyetä puolustautumaan – ”Siinä tilanteessa kansainväliset ihmisoikeussopimukset jäävät kakkoseksi”
Viikon suosituimmat

Ovatko suomalaiset masokisteja vai tyhmiä? – Vahtera: ”Suomalaiset ovat tyhmiä potenssiin ääretön”
Blogikirjoittaja Eeva Helena Oehlandt ja taloushallinnon asiantuntija, KHT Pauli Vahtera nostavat esiin Suomen absurdit energiakierteet: Suomi vie rekkatolkulla kotimaista turvetta Ruotsiin tuotettavaksi sähköksi, jonka se sitten ostaa takaisin Ruotsista. Samaan aikaan Suomi rahtaa Italiasta haisevaa jätettä poltettavaksi suomalaisissa voimalaitoksissa. Kumpikaan kirjoittaja ei löydä koko touhusta mitään järkeä eikä logiikkaa.

Vigelius ihmettelee hyvinvointialueiden tukia: 500 euroa romanihameisiin – muut tuensaajat eivät saa vastaavaa vaatetustukea
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on ihmeissään hyvinvointialueiden käytännöstä maksaa erillistä tukea romanihameisiin. - Hyvinvointialueilla säästetään, mutta romanihameen ostoa tuetaan yhä 500 eurolla kahden vuoden välein. Vastaavaa vaatetustukea ei ole muille toimeentulotuen saajille, Vigelius kertoo.

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta esitti eduskunnan kyselytunnilla tunteikkaan puheenvuoron veronmaksajan rahojen varassa toimivien kansalaisjärjestöjen puolesta. Virta jopa vaati sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmania pyytämään anteeksi aiempia puheitaan. Rydman kuitenkin heitti Virralle vastakysymyksenä, leikkaisiko vihreät mieluummin peruspalveluista kuin entisten politrukkien työllistämisestä erinäköisistä edunvalvonta- ja lobbausjärjestöistä.

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”
Tuhannet muslimit kokoontuivat ramadanin loppumisen kunniaksi pidettyyn yhteisrukoukseen Trafalgarin aukiolle Lontoon keskustassa. Yhä useampi brittipoliitikko uskaltaa sanoa, että julkisella paikalla pidetyissä joukkorukouksissa ei ole kyse uskonnon harjoittamisesta vaan joukkovoiman näyttämisestä. Vasemmistolainen pääministeri Keir Starmer kiiruhti heti puolustamaan muslimeja. Lontoon muslimipormestari Sadiq Khan puolestaan oli itsekin mukana torilla rukoilemassa.

SDP:n entinen puoluesihteeri jakaa tunnustusta Purralle: ”Kovat ajat tuottavat joskus hyviä valtiovarainministereitä”
Huhtikuun kehysriihi ja valtiontalouden ajan myötä vaatimat oikaisutoimet puhuttavat päättäjiä ja kansaa. Valtionvarainministeri Riikka Purran tinkimätön ja maan kokonaisetua painottava linja kerää nyt tunnustusta yli puoluerajojen.

Suomen Akatemia heitti tieteelliset perustelut roskiin ja torppasi rahoituksen wokeperustein – maahanmuuttajanuorten tutkiminen voisi olla ”stigmatisoivaa”
Suomen Akatemia epäsi maahanmuuttoon liittyvän tutkimusrahoituksen kyseenalaisin perustein. Torppaamisen syy ei ollut tieteellinen vaan taas kerran pikemminkin ideologinen: tutkimuksen pelättiin leimaavan maahanmuuttajataustaisia nuoria.

Ruotsin maaperä sitoo kolme kertaa enemmän hiiltä kuin Suomen – tutkijat ihmettelevät eroa
Haaparannan ja Tornion rajalla metsä näyttää samanlaiselta molemmin puolin valtioiden rajaa. Sama maasto, samat puut, sama ilmasto. Silti Suomen ja Ruotsin YK:lle toimittamat ilmastoraportit kertovat täysin erilaisia lukuja siitä, kuinka paljon hiiltä maaperä sitoo. Suomessa on painetta muuttaa laskentamallia, arvelee Aftonbladet.

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin
Saksalaisia innostetaan ilmiantamaan toisiaan matalalla kynnyksellä rasismista, vihapuheesta, syrjinnästä ja muusta epäilyttävästä toiminnasta, kuten äärioikeistolaisuudesta. Ilmoituksia voi jättää satoihin julkisiin ja yksityisiin toimipisteisiin ja nimettömänä myös netissä. Ilmiannettujen suojaksi on perustettu nyt myös ilmiantojen ilmiantokeskus.

Antikainen: Tanskan malli Suomeen – rikolliset ulkomaalaiset automaattisesti ulos
Tanskan hallitus on päättänyt kiristää lainsäädäntöään siten, että vakavista rikoksista vähintään vuoden ehdottomaan vankeusrangaistukseen tuomitut ulkomaalaiset määrätään automaattisesti karkotettaviksi riippumatta siitä, kuinka kauan he ovat asuneet maassa.

Ensimmäiset Helsingin perussuomalaiset eduskuntavaaliehdokkaat julki – ehdolla kaksi ministeriä
Molemmat perussuomalaisten helsinkiläiset ministerit Wille Rydman ja Mari Rantanen ovat ehdolla ensi kevään eduskuntavaaleissa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää












