

LEHTIKUVA
Ruotsidemokraatit haluaa pelastaa peruskoulun: Kuri ja järjestys takaisin – pois pakkointegraatio ja poliittinen wokehumppa
Ruotsidemokraatit on tähän mennessä profiloitunut lähinnä maahanmuuttokriittiseksi oikeuden ja järjestyksen puolueeksi. Linja ei nyt muutu mutta se levenee: on tullut aika pelastaa ruotsalainen peruskoulu. Oppimisen vapaa pudotus on katkaistava ja järjestys palautettava luokkahuoneisiin.
Kouluihin on palautettava positiivinen oppimisympäristö ja opetus on saatava entistä enemmän faktapohjaiseksi hömppähumpan sijaan. Jimmie Åkessonin sanoin on ”taisteltava hallitsemattoman maahanmuuton seurauksia vastaan”.
– Ruotsin koululaitos on vedettävä ylös suosta, Åkesson linjasi puheessaan Almedalenin politiikkaviikolla.
– Tänään ruotsalaiskouluissa rekrytoidaan huomisen kylmäveriset murhaajat, hän jatkoi ja totesi koulun olevan tällä hetkellä vapaassa pudotuksessa.
Paradigman muutosta tarvitaan
– Tulokset ovat surkeita, järjestys on hakoteillä. Kaikki tämä on paljolti seurausta yhteiskunnan yleisestä kehityskulusta.
– Paradigman muutosta tarvitaan myös koulupolitiikassa, Åkesson pohti TT:n kiertoartikkelissa ennen Almedalenin puhettaan.
Kouluihin tarvitaan siis kovempia otteita. Jos oppilaan ruotsin kieli ei suju tai muu tietopohja on hutera, on edessä kertausvuosi. Väkivaltaa vastaan taistellaan erottamalla kiusaajat ja pahoinpitelijät koulusta.
Valta takaisin opettajille
Opettajille on annettava kadotettu valta takaisin ja toista poskea ei tarvitse enää kääntää häiriköille. Opettajilta on toisaalta vietävä oikeus pukeutua perinteiseen niqabiin, burkaan tai huiviin.
– Jos koulun henkilökunta pukeutuu naisia sortaviin symboleihin, se lähettää melko oudon signaalin oppilaitoksesta ja on mielestäni täysin sopimatonta, Åkesson toteaa Aftonbladetissa.
Koulut, jotka eivät täytä ruotsidemokraattien normeja pitäisi sulkea. Olipa kyse sitten ”muslimien vapaakouluista” tai ”poliittisista wokeinstituutioista”.
Jako kahteen
Åkesson on suivaantunut demareiden hellimästä ajatuksesta eli koululaisten ”pakkosiirroista” eri väestöryhmien sekoittamiseksi. Kyseessä on hänen mielestään integraatio ”sen epämiellyttävimmässä muodossaan”.
Ruotsalaisten on nyt valittava kahden täysin erilaisen poliittisen linjan välillä.
– Joko pakkointegraatiosta monikulttuuriseen kaaokseen tai vaatimus ruotsalaisten normien ja arvojen hyväksymisestä, Åkesson tiivistää.
– Ihmiset ovat itse tehneet päätöksen muuttaa tänne ja heidän on siten sopeuduttava ilman meille ruotsalaisille esitettyjä vaatimuksia.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ruotsalaiset arvot ja normit koululaisten pakkosiirrot faktapohjainen opetus taistelu hallitsemattoman maahanmuuton seurauksia vastaan poliittiset wokeinstituutiot kuri ja järjestys koulun vapaa pudotus monikulttuurinen kaaos Almedalenin politiikkaviikko vapaakoulut huivi Niqab Burka Jimmie Åkesson Integraatio Ruotsidemokraatit
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Oululainen koulupoliisi Merja Rasinkangas nousee Sebastian Tynkkysen tilalle eduskuntaan, pohtii nuorten kasvavia ongelmia: ”Kaverivanhemmuus, rajaton ruutuaika, väkivalta, vapetus..”

Garedew vaatii opettajia puuttumaan jämäkämmin kiusaamistapauksiin: “Lasten ja nuorten on voitava luottaa siihen, että aikuiset eivät vähättele tai katso minkäänlaista kiusaamista läpi sormien”

Peruskoulujen vaatimustason romahdus huolestuttaa opettajia – Koponen: Koulusta ei voi valmistua lukutaidottomana

Liian idealistinen opetussuunnitelma paranee äidinkielen ja matematiikan lisätunneilla

Vasemmiston hehkuttamille ideologioille, unelmille ja arvauksille perustuva ”tulevaisuuden koulu” saa kyytiä ruotsalaistutkijoilta – koulujen pitää keskittyä siihen, mitä nuoret tarvitsevat nyt
Viikon suosituimmat

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Kansanedustaja Eemeli Peltonen menehtyi tänään eduskunnassa

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.