

Saksa ilmoitti rajuista muutoksista pakolaispolitiikkaansa: Kotimaanlomille lähtevät turvapaikanhakijat karkotetaan ja palautettavien avustukset lasketaan minimiin
Pakolaisen tai turvapaikanhakijan lomamatka kotimaahan johtaa Saksassa tulevaisuudessa pakolaisstatuksen purkamiseen ja karkotukseen. Veitsi-iskujen tekijöille ei myönnetä enää turvapaikkaa. Rikoksiin syyllistyneitä aiotaan palauttaa myös Syyriaan ja Afganistaniin. Väärin perustein maassa olevien turvapaikanhakijoiden avustukset minimoidaan.
Saksan hallitus ilmoitti Solingenin verisen veitsi-iskun seurauksena toimenpiteistä, joilla se aikoo muuttaa maahanmuutto- ja pakolaispolitiikkaansa ja lisätä kansalaistensa turvallisuutta.
Kotimaahan vain sukulaisen hautajaisiin
Saksassa ovat herättäneet huomiota muun muassa afganistanilaisten turvapaikanhakijoiden ja pakolaisten lomamatkat kotimaahansa. Tällaisen käytännön hallituspuolueet demarit, vihreät ja liberaalit lupaavat nyt lopettaa.
– Jos henkilö saa Saksasta suojan sillä perusteella, että kotimaassa on liian vaarallista mutta matkustaa sinne kuitenkin lomalle, niin hän menettää oikeutensa suojeluun, totesi oikeusministeri Marco Buschmann (FDP) uudistuspaketin esittelytilaisuudessa.
Ainoa perusteltu syy voi olla lähiomaisen hautajaiset, mutta sekin on pystyttävä näyttämään toteen ennen matkalle lähtemistä.
– Turvapaikanhakijoiden, joilla ei ole oikeutta saada suojelua, on lähdettävä maasta pikaisesti, sanoi sisäministeri Nancy Faeser (sd).
Veitsellä uhanneet ja veitsiä käyttäneet turvapaikanhakijat sijoitetaan ministerien mukaan karkottavien listan kärkeen.
Muualla rekisteröidyt palautetaan
Muiden EU-maiden kautta Saksaan tulleet turvapaikanhakijat palautetaan siihen maahan, jossa he rekisteröityivät ensimmäisen kerran, ja avustukset minimoidaan.
Heille ei anneta tulevaisuudessa enää käteistä rahaa vaan pelkästään ruoka, majoitus ja välttämättömät tarvikkeet materiaalin muodossa.
Solingenin murhaaja saapui Syyriasta Saksaan vuonna 2022 Bulgarian kautta. Sinne mies oli myös tarkoitus palauttaa, jos hänet olisi saatu kuuden kuukauden määräajan sisällä kiinni.
Poliisit yrittivät tavoittaa häntä vain yhden kerran. Hän ilmestyi ihmisten ilmoille neljän päivän kuluttua määräajan kulumisen jälkeen.
Saksan järjestelmässä hänellä olisi ollut oikeus valittaa kahdeksan kertaa mahdollisesta karkottamispäätöksestä.
Veitsikielto ja tekoäly
Julkisiin liikennevälineisiin, juniin ja busseihin on tulossa veitsi-kielto, jota poliisi valvoo pistokokeilla. Veitsikielto määrätään myös katujuhliin, kansanjuhliin, urheilutilaisuuksiin ja muihin suuriin yleisötapahtumiin.
Viranomaiset saavat luvan käyttää julkisilla sivustoilla ja internetissä julkaistuja valokuvia etsittyjen henkilöiden jäljittämiseen. Kuvien seulonnassa ja tunnistamisessa voidaan käyttää apuna tekoälyä.
Islamisti surmasi kolme ihmistä
Solingenissa kolme ihmistä murhanneen ja kahdeksaa haavoittaneen islamistin tavoitteena oli tappaa useita ihmisiä.
– Tekijä oli valinnut tekonsa paikaksi ihmisiä tungokseen asti täynnä olevan kansanjuhlan koska hän halusi surmata niin monta ihmistä kuin mahdollista, kertoi oikeusministeri Buschmann.
Murhaaja oli hänen mukaansa islamistisesti motivoitunut.
– Meidän on taisteltava määrätietoisesti islamistista väkivaltaa vastaan. Viranomaiset tarvitsevat laajat oikeudet paljastaa heidän verkostojaan ja mahdollisuudet puuttua heidän rahavirtoihinsa.
Poliisille etälamauttimet
Solingenissa ja vastaavissa tilanteissa on otettava Buschmannin mukaan huomioon, että ennakkotoimet ja kiellot eivät olisi ehkä auttaneet, koska tekijä oli valmis kuolemaan poliisien luoteihin.
– Siitä huolimatta meidän on selvitettävä, mitä keinoja turvallisuusviranomaisilla on käytössään tunnistaa tällaisia aikeita ja estää niitä toteutumasta.
Koska poliiseilla on suurissa ihmisjoukoissa vaikea ampua aseella, heille annetaan oikeusministerin mukaan lupa käyttää vastaavissa tilanteissa etälamautinta.
Taisteluun islamismia vastaan Saksan hallituksella on tarkoitus perustaa asiantuntijakomissio.
Islamisteille aiotaan valmistella ohjelma, joka avaa heille mahdollisuuden poistua islamistipiireistä. Vastaavanlaisia poistumisohjelmia on olemassa myös uusnatseille ja vasemmistoradikaaleille.
Karkotusten toimeenpanoa nopeutetaan
Hallituspuolueet lupaavat nopeuttaa maasta poistumaan määrättyjen turvapaikanhakijoiden karkottamista.
Oikeusministeri Buschmannin mielestä enää ei saa tapahtua, kuten Solingenin islamistin kohdalla kävi, että karkottamisesta takaisin ensimmäiseen EU-tulomaahan luovuttiin, koska hän ei ollut poliisien tullessa asunnossaan. Toista kertaa ei yritetty.
Saksa aikoo selvittää Dublinin sopimuksen toimivuuteen liittyvät epäselvyydet.
– Turvapaikanhakijan ja pakolaisen, joka iskee veitsellä toisten kimppuun tai uhkaa heitä on lähdettävä Saksasta. Tämä koskee myös nuoria tekijöitä. Tulemme muuttamaan tältä osin nuoria rikoksentekijöitä koskevaa lakia. Aiomme karkottaa rikolliset ja vaarantajat tulevaisuudessa myös Syyriaan ja Afganistaniin, Buschmann lupasi.
Islamisteille ei turvapaikkaa
Uuden suunnitelman mukaan henkilö, joka ei hyväksy erilaista seksuaalista suuntautuneisuutta ja juutalaisia tai edustaa islamistista maailmankuvaa ei voi saada Saksasta turvapaikkaa.
Varakansleri Robert Habeckia (vihr.) hallituspuolueiden toimenpideohjelman esittelytilaisuudessa edustanut valtiosihteeri Anja Hajduk uskoi, että on myös oleskeluluvan saaneiden ja kotiutumishaluisten pakolaisten intressissä, että tehdään selvä ero kunnollisten ja rikoksiin syyllistyvien tulijoiden välillä.
Maahanmuuttoon, pakolaisuuteen, islamisteihin, veitsi-iskuihin ja turvapaikanhakijoiden tekemiin rikoksiin liittyvät uudistukset oikeusministeri Buschmann lupasi tuoda liittopäivien käsittelyyn mahdollisimman nopeasti.
Hallituspuolueet aikovat käydä muutoksista neuvotteluja myös suurimman oppositiopuolueen CDU:n kanssa.
Tiedotustilaisuudessa ei kerrottu, että monet nyt esillä olevista uudistuksista ovat kuuluneet pitkään myös syrjässä pidetyn AfD-puolueen vaatimuksiin.
PERTTI RÖNKKÖ, BERLIINI
Artikkeliin liittyvät aiheet
- veitsi-iskut Anja Hajduk Marco Buschmann Nancy Faeser Robert Habeck islamistit karkotukset pakkopalautukset turvapaikka oleskelulupa Maahanmuuttopolitiikka Afganistan pakolaiset Syyria Saksa Rikollisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sisäministeri Mari Rantanen: ”Hallitus ottaa vakavasti nuorten rikosten kasvun ja jengiytymisen”

Euroopan suurin lehti: ”Ruotsi on Euroopan vaarallisin maa”

Raakojen veitsi-iskujen sarja Saksassa jatkuu – ”Allahu Akbaria” huutanut syyrialainen turvapaikanhakija puukotti Solingenissa kolme ihmistä kuoliaaksi ja haavoitti kahdeksaa
Saksalaisen Solingenin kaupungin monimuotoisuusjuhla muuttui perjantai-iltana verilöylyksi mustaan asuun ”Allahu Akbaria” huutaneen miehen surmattua kolme ja haavoittaessa kahdeksaa ihmistä. Tekijäksi epäilty 26-vuotias syyrialainen turvapaikanhakija antautui itse poliisille. Isis ilmoittaa miehen iskun olleen kosto muslimien kohtelulle.

Algerialaismiehen veitsi-isku lapsia kohtaan oli viimeinen pisara irlantilaisille
Viikon suosituimmat

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”
Tuhannet muslimit kokoontuivat ramadanin loppumisen kunniaksi pidettyyn yhteisrukoukseen Trafalgarin aukiolle Lontoon keskustassa. Yhä useampi brittipoliitikko uskaltaa sanoa, että julkisella paikalla pidetyissä joukkorukouksissa ei ole kyse uskonnon harjoittamisesta vaan joukkovoiman näyttämisestä. Vasemmistolainen pääministeri Keir Starmer kiiruhti heti puolustamaan muslimeja. Lontoon muslimipormestari Sadiq Khan puolestaan oli itsekin mukana torilla rukoilemassa.

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta esitti eduskunnan kyselytunnilla tunteikkaan puheenvuoron veronmaksajan rahojen varassa toimivien kansalaisjärjestöjen puolesta. Virta jopa vaati sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmania pyytämään anteeksi aiempia puheitaan. Rydman kuitenkin heitti Virralle vastakysymyksenä, leikkaisiko vihreät mieluummin peruspalveluista kuin entisten politrukkien työllistämisestä erinäköisistä edunvalvonta- ja lobbausjärjestöistä.

Suomi on maailman toiseksi vähiten rasistinen maa – vaikka vihervasemmisto ja valtamedia muuta väittää
Suomalaiset eivät ole suvaitsemattomia ja Suomi on maailman onnellisin maa. Tätä ei juurikaan uskoisi, kun seuraa valtamedian fiktiota rasismista ja vihapuheesta, joka on kietonut valtakunnan mustaan syleilyynsä. Yleensä maalittaminen toki rajoitetaan perussuomalaisiin, mutta summa summarum: vastakkainasettelua lietsova uutisointi on muunneltua totuutta.

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin
Saksalaisia innostetaan ilmiantamaan toisiaan matalalla kynnyksellä rasismista, vihapuheesta, syrjinnästä ja muusta epäilyttävästä toiminnasta, kuten äärioikeistolaisuudesta. Ilmoituksia voi jättää satoihin julkisiin ja yksityisiin toimipisteisiin ja nimettömänä myös netissä. Ilmiannettujen suojaksi on perustettu nyt myös ilmiantojen ilmiantokeskus.

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä
The Telegraph -lehti julkaisi viime viikonloppuna laajan artikkelin, jossa lehti nostaa Suomen esimerkiksi siitä, miten massamaahanmuutto kuormittaa julkista taloutta. Artikkelin mukaan Suomi on esimerkki massamaahanmuuton taustalla olevasta valheesta: lupaukset maahanmuuton taloudellisista hyödyistä eivät pidä paikkaansa, kun tarkastelu kohdistuu tulijoiden todellisiin elinkaarikustannuksiin.

Suomen Akatemia heitti tieteelliset perustelut roskiin ja torppasi rahoituksen wokeperustein – maahanmuuttajanuorten tutkiminen voisi olla ”stigmatisoivaa”
Suomen Akatemia epäsi maahanmuuttoon liittyvän tutkimusrahoituksen kyseenalaisin perustein. Torppaamisen syy ei ollut tieteellinen vaan taas kerran pikemminkin ideologinen: tutkimuksen pelättiin leimaavan maahanmuuttajataustaisia nuoria.

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”
Maahanmuuttajien eläkkeet ovat nousseet puheenaiheeksi. Onneksi, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää, jolla oli ollut hiljattain vieraana eduskunnassa Libanonista Suomeen lomalle saapunut hyvä ystävä. Mäenpään libanonilaisystävä oli tutustunut suomalaiseen anteliaaseen kotouttamispolitiikkaan käytännössä ja ihmetellyt kovasti, miten Suomella on varaa tällaiseen.

Riikka Purra: Älkää sulkeko silmiänne islamin ja tiettyjen kulttuurien naisvihamielisyydeltä
Valtiovarainministeri Riikka Purra herättelee mediaa - ja laajemminkin julkista keskustelua siitä, että islamin naisvihamieliset perinteet ja tavat ovat todellinen ongelma Suomessa – eivät siis mitenkään vähäpätöinen tai ohimenevä ilmiö.

Tampereella kohu 250 000 euron taideteoksesta – Vigelius: ’’Samaan aikaan kaupunki leikkaa koulukirjoista ja irtisanoo rehtoreita’’
Pitkään velkaantunut Tampere aloitti vuosia kestävät säästötalkoot, mutta silti kaupungilla riittää rahaa toissijaisiin menoihin. - Samaan aikaan, kun kouluista nakataan ulos rehtoreita ja koulukirjoja, kiikutetaan sisään taideteoksia, kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius ihmettelee kaupungin rahankäyttöä.

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”
Suomi on perunut niin kutsuttujen irakilaiskaksosten turvapaikan ja pysyvän oleskeluluvan heidän muodostamansa turvallisuusuhan vuoksi. Kotimaassaan etsintäkuulutettu kaksikko uhkailee suomalaisia, mutta heitä ei voida karkottaa ihmisoikeussopimuksiin liittyvän palautuskiellon vuoksi. Maahanmuuttoviraston mukaan veljeksiä voisi uhata Irakissa vaino, kidutus, kuolemanrangaistus tai muu ihmisarvoa loukkaava kohtelu.
Uusimmat

Lehtinen ehdottaa nollatuntisopimuksien lopettamista

Jani Mäkelä polttoainekeskustelusta: Keskusta levittää väärää tietoa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää









