

LEHTIKUVA
Sdp:n kuntavaaliehdokkaalle yli kolmen vuoden vankeustuomio: Raiskasi naisen rikoskumppaninsa kanssa vain pari viikkoa ennen vaaleja – käytti hyväksi väkivaltaa ja uhrin pelkoa
Nainen raiskattiin useita kertoja yön aikana. Pohjanmaan käräjäoikeuden tuomion mukaan teko täytti törkeän raiskauksen tunnusmerkistön muun muassa siksi, koska miehet toteuttivat rikoksen yhdessä ja vuorotellen ja rikoksella myös aiheutettiin erityisen tuntuvaa henkistä ja ruumiillista kärsimystä.
Pohjanmaan käräjäoikeus tuomitsi joulukuun alussa kaksi vaasalaismiestä ehdottomiin vankeusrangaistuksiin vuonna 2017 tapahtuneesta törkeästä raiskauksesta. Philip Muisya Kimuya ja John Marc Okello tuomittiin kolmen ja puolen vuoden vankeusrangaistukseen.
Lisäksi miehet velvoitettiin yhteisvastuullisesti korvaamaan raiskauksen uhrille 8 000 euroa kärsimyksestä sekä 1 000 euroa tilapäisestä haitasta. Tuomio ei ole lainvoimainen.
Toinen tuomituista, Okello, oli kevään 2017 kuntavaaleissa sdp:n ehdokkaana. Okellon ehdokasesittely on edelleen nähtävissä Vaasan sdp:n verkkosivulta. Ehdokasesittelyssään Okello ilmoittaa olevansa pääluottamusmies sekä shop steward, joka tarkoittanee kaupan myyjää.
Uhri löytyi kaupungilta
Tapauksessa huomiota herättää se, että Okellolle ja Kimuyalle syyksiluettu törkeä raiskaus tapahtui vain muutamaa viikkoa ennen kuntavaaleja.
Maaliskuussa 2017 demariehdokas Okello sekä Kimuya tapasivat uhrinsa kaupungilla ja veivät hänet yksityisasuntoon. Asunnossa miehet pakottivat uhrinsa sukupuoliyhteyteen käyttämällä hyväksi väkivaltaa sekä uhrin pelkoa, jonka vuoksi hän ei kyennyt puolustamaan itseään tai ilmaisemaan omaa tahtoaan.
Syyllisyydestä ei jäänyt varteenotettavaa epäilystä
Pohjanmaan käräjäoikeus katsoi, ettei asiassa jäänyt varteenotettavaa epäilystä vastaajien syyllisyydestä.
Okello ja Kimuya olivat toimineet yhteistuumaisesti. Teko täytti törkeän raiskauksen tunnusmerkistön, koska miehet toteuttivat rikoksen yhdessä ja vuorotellen ja rikoksella myös aiheutettiin erityisen tuntuvaa henkistä ja ruumiillista kärsimystä.
Käräjäoikeus katsoi, että tekoa on myös kokonaisuutena arvostellen pidettävä törkeänä, kun otetaan huomioon sukupuoliyhteyksien lukumäärä ja teon kesto.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Valheet siivittivät Hussein al-Taeen eduskuntaan

SDP käänsi selkänsä lelusalakuljettajan paljastajalle

Lelusalakuljettaja Rami Adham perää kunniaansa oikeusteitse

Demariehdokas jäi jälleen kiinni valehtelusta, tällä kertaa onneksi ennen vaaleja – Näkkäläjärven toiminta kauhistuttaa

Ei ole todellista: SDP myönsi Risto Rohkea -palkinnon ensin kissantappaja-Näkkäläjärvelle, sen jälkeen Hussein al-Taeelle

Sdp:n Al-Taee jäi taas kiinni – Iltalehden selvityksen mukaan hän on vähintäänkin kaunistellut ansioluetteloaan

Husu joka huusi sutta – demari yritti tahallaan pilata väestöryhmien välisiä suhteita hamutessaan julkisuutta valhein

Mitä demaripoliitikko “Husu” sanoi perussuomalaisista sipoolaiskoulussa? Kiistää haukkuneensa rasisteiksi – levittänyt väärää tietoa ennenkin

SDP:n eduskuntavaaliehdokas “Husu” tienannut Sipoon kouluvierailuista jo 5 316 euroa
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hoitajien tekemät vanhusten raiskaukset järkyttävät Ruotsissa – rohkean Elsan haastattelu sai muut uhrit avautumaan, Uppsalan kunnan koko vanhuslautakunta eroaa
Vanhuksiin kohdistunut seksuaaliväkivalta nousi julkisuuteen viime syyskuussa Ruotsissa, kun 84-vuotias Elsa päätti kertoi asiasta Uppsala Nya Tidningille (UNT). Elsan haastattelu rohkaisi myös muita kotipalvelun työntekijöiden uhreiksi joutuneita vanhuksia kertomaan raiskauksista toimittajille.