

LEHTIKUVA
Viikon 44/2019 luetuin
Lokakuu 2019 luetuin
Sisäministeri Ohisalon mukaan kovien huumeiden käyttö ja hallussapito pitäisi sallia – ”Vihreät tekemässä Suomesta huumeidenkäyttäjien paratiisia”
Vihreät suhtautuvat karsaasti kotimaiseen lihan- ja maidontuotantoon sekä haluavat pitää viinit pois ruokakaupoista. Huumausaineiden kohdalla linja on erilainen: puheenjohtaja Ohisalo sekä kansanedustaja Iiris Suomela ovat tällä viikolla esittäneet, että kovien huumeiden käytön ja hallussapidon rangaistavuudesta tulisi luopua.
Kuluneella viikolla on uutisoitu kansalaisaloitteesta, jossa esitetään rangaistavuuden poistamista kannabiksen käyttämiseltä. Aloite keräsi äskettäin 50 000 allekirjoitusta, joten aloite etenee eduskunnan käsittelyyn.
Tällä hetkellä huumausaineiden käyttö ja hallussapito on rikoslaissa säädetty rangaistavaksi. Rikoslain mukaan myös muun muassa huumeiden myyminen, välittäminen, luovuttaminen, maahantuonti, maasta vienti ja hallussapito ovat rangaistavia.
Vihreää valoa kaikille huumeille
Vihreiden kansanedustaja Iiris Suomela esiintyi aiemmin tällä viikolla Ylen A-studiossa keskustelemassa kannabisaloitteesta perussuomalaisten edustajan Mari Rantasen kanssa.
Suomela vahvisti tv:ssä vihreiden linjan, joka menee huomattavasti kansalaisaloitetta pidemmälle: vihreät olisi valmis luopumaan kaikkien huumeiden käytön rangaistavuudesta. Käytännössä kyse olisi siitä, että kovia huumeita, kuten amfetamiinia ja ekstaasia voisi jatkossa nauttia täysin vapaasti.
”Vihreiden politiikka pahasti pilvessä”
Vihreä huumehämmennys jatkui eilen keskiviikkona, kun sisäministeri Maria Ohisalo kirjoitti Facebookissa, että ”vihreiden linja on se, että laittomien päihteiden käytöstä ja pienten määrien hallussapidosta ei pidä rangaista.” Hieman ristiriitaisesti Ohisalon mukaan huumekaupan olisi kuitenkin oltava jatkossakin rangaistavaa.
Vihreiden linjaukset ovat herättäneet hämmennystä sekä hallituspuolueiden että opposition riveissä. Vihreiden hallituskumppanien keskustan ryhmästä älähti ensiksi kansanedustaja Mikko Savola, jonka mukaan ”vihreiden politiikka on pahasti pilvessä.”
– Voin ilmoittaa olevani heidän (vihreiden) kanssaan jyrkästi eri mieltä. Siinä vaiheessa kun huumeiden rangaistavuudesta luovuttaisiin, annettaisiin niiden käytölle avoin hyväksyntä, Savola kirjoittaa Facebookissa.
Hallituskumppani hämmästelee
Myös esimerkiksi keskustan puoluesihteeri Riikka Pirkkalainen ja kansanedustaja Pekka Aittakumpu tyrmäävät vihreiden esityksen.
– Hallitus on ohjelmassaan sitoutunut vähentämään riippuvuuksia ja huumeiden käytön haittoja. Siihen ei huumeiden käytön dekriminalisointi millään tavalla sovi, Aittakumpu kommentoi Facebookissa.
Oppositiopuolueista myös ainakin kristillisdemokraattien Sari Essayah sekä kokoomuksen Arto Satonen ovat kummastellet Ohisalon linjauksia.
– Vihreiden linjaus on umpihullu. Siis umpihullu. Piriä nuorisolle lisää, perussuomalaisten kansanedustaja Mari Rantanen puolestaan kirjoittaa Facebookissa.
Älkää syökö lihaa, huumeiden käyttö jees
Tunnetusti vihreät suhtautuvat karsaasti kotimaiseen lihan- ja maidontuotantoon ja haluavat pitää viinit pois ruokakaupoista.
Eduskuntavaalien alla vihreiden silloinen puheenjohtaja Pekka Haavisto ilmoitti vastustavansa viinien ja väkevien alkoholijuomien myyntiä ruokakaupoissa. Haaviston edeltäjän Touko Aallon linja oli pitkälti samankaltainen.
Vihreiden kansanedustajan ja helsinkiläisen valtuutetun Atte Harjanteen aloitteen pohjalta Helsingin kaupunki on ottanut jatkossa tavoitteekseen vähentää liha- ja maitotuotteiden kulutusta kaikissa kaupungin yksiköissä, kuten kouluissa, päiväkodeissa ja vanhainkodeissa.
Vihreät haluavat siis voimakkaasti rajoittaa kotimaisen puhtaan ruuan ja mietojen alkoholijuomien saatavuutta, mutta kovien huumeiden osalta näytetään vihreää valoa.
– Vihreiden linja: Älkää syökö lihaa, huumeiden käyttö jees, perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä kirjoittaa Twitterissä.
Kriminaalipoliittisesti ristiriitaista
Suomen Uutisten tavoittama Mäkelä kuvailee vihreiden huumelinjauksia erittäin hämmentäviksi.
– Vihreiden linjalla mentäisiin erikoiseen yhteiskuntakokeiluun, jossa Suomesta tulisi huumeidenkäyttäjien paratiisi tai jotain vastaavaa. Kukaan ei tiedä, mitä siitä seuraisi. Todennäköisesti kuitenkaan seuraukset eivät olisi hyviä.
– En minä ainakaan tiedä, onko missään päin maailmaa sellaista tilannetta, että kaikkien mahdollisten, kovienkin huumeiden käyttö olisi laillista, mutta myyminen laitonta. Se on kriminaalipoliittisesti hyvin ristiriitainen ajattelumalli. En ymmärrä, mikä logiikka tässä on takana, Mäkelä ihmettelee.
Erikoista puhetta sisäministeriltä
Hän sanoo järkyttyneensä sisäministeri Ohisalon Facebook-kirjoituksesta.
– Luulin ensin, että kansanedustaja Iiris Suomela vain höpisi omiaan A-studiossa, mutta sen jälkeen Ohisalo vielä vahvistaa, että tämä on todella vihreiden linja.
– Ihmettelen, eivätkö vihreät vieläkään ymmärrä, että he ovat nyt hallituksessa Suomen turvallisuudesta vastaavana puolueena. Eihän sisäministeri voi laukoa tuollaisia puoluepoliittisia kommentteja, jotka eivät vastaa hallituksen linjaa. Tuskin hallituksen sisäinen ilmapiiri ja toimintakyky tästä ainakaan paranee, Mäkelä sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- dekriminalisointi kannabis Iiris Suomela Lihansyönti huumeet Maria Ohisalo Pekka Haavisto Mari Rantanen Jani Mäkelä SIsäministeri Suomi vihreät perussuomalaiset kansalaisaloite
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho suhtautuu huumeisiin hyvin kielteisesti: ”Ei pidä madaltaa kynnystä ryhtyä käyttämään päihdyttäviä aineita”

Haavisto ja Andersson luopuisivat huumeiden käytön rangaistavuudesta – Halla-aho eri linjoilla: Huumeet aiheuttavat selkeitä ongelmia ja lisäävät rikollisuutta

Juuso: Lisää resursseja valvontaan – salakuljetuksen vastaista työtä on tehostettava Tornion tullissa ja länsirajalla

Antikainen: Haavisto käyttää pääministerin sijaisuutensa junaillakseen Isis-naiset Suomeen

Rantanen: Hallitus syytää 700 miljoonaa euroa Afrikkaan – ”Ei ole Suomen ja suomalaisten edun mukaista toimintaa”

Jalkapannan käytöstä eripuraa hallituksessa – vihreät ja keskusta täysin eri linjoilla

Vihreiden puoluejohto määräsi: Eduskuntavaaliehdokkailta suut tukkoon maahanmuuttajien tekemistä seksuaalirikoksista

Antikainen: Sisäministeri Ohisalo keskittyköön päästöjen vähentämiseen hoitamalla työnsä

Saksan vihreät haluavat ilmastoskeptikot pois televisiosta
Viikon suosituimmat

Purra ottaisi Tanskan mallin käyttöön Suomessa: Maahanmuuttajille työvelvoite sosiaaliturvan ehtona
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra esittää, että Suomessakin otettaisiin käyttöön työvelvoite maahanmuuttajille sosiaaliturvan saamisen edellytyksenä.

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”
Citroënin, Fiatin ja Chryslerin taustalla oleva autonvalmistaja Stellantis on ilmoittanut täyskäännöksestä sähköautoihin painottuneessa strategiassaan. Yhtiö tekee 22 miljardin euron alaskirjaukset, peruu useita sähköautomalleja ja lisää tuotantoa Yhdysvalloissa. Yhtiön tulevaisuutta ohjaa jatkossa kysyntä, eivät viranomaisten tai poliitikkojen määräykset.

Maahanmuuttajataustainen mies pakoili oikeutta 20 vuotta, sai lievemmän tuomion lapsen joukkoraiskauksesta – Vigelius: ”Kokeeko kukaan oikeuden toteutuneen”
Joukkoraiskaukseen 20 vuotta sitten osallistunut mies tuomittiin lopulta samasta teosta kuin muutkin, mutta mies sai teostaan kevyemmän rangaistuksen, koska onnistui piileskelemään oikeutta niin pitkään.

Valtio kasvattaa omistustaan kantaverkkoyhtiö Fingridistä – ”erinomaisia energiauutisia”, hehkuttaa Purra ja tylyttää samalla Caruna-Haaviston ja Uniper-Tuppuraisen

Eurooppatie 16 tulee Suomeen, rakentaminen alkaa keväällä – ministeri Lulu Ranne: ”Hanke on napakymppi, joita ei usein tule kohdalle”
Suomen turvallisuuden, talouden ja huoltovarmuuden kannalta kriittisen tärkeää E16-tietä jatketaan Suomen puolelle. Uunituoreen tien rakentamiselle on nyt päätetty rahoitus, ja rakentaminen alkaa jo keväällä.

Rikollisjengit laittoivat lapsen asialle Vantaalla – kerrostalon asukkaat evakuoitiin polttopulloiskussa
Vantaan Korsossa syttyi 17. joulukuuta kerrostalossa räjähdysmäinen tulipalo, jonka todellinen syy on paljastunut tipoittain. Kyseessä oli polttopulloisku. Rikos liittyi ilmeisesti järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Epäilty 15-vuotias tekijä on vangittu jo kuukausi sitten.

Vasemmiston euroedustaja Montero toivoo maahanmuuttajien ”pyyhkäisevän pois” äärioikeistolaiset ja rasistit – Musk syyttää Monteroa kansanmurhan edistämisestä
Vasemmistolainen europarlamentaarikko Irene Montero käytti puheessaan väestönvaihto-ilmaisua. Hän toivoi, että maahanmuuttajat voisivat korvata äärioikeiston ja rasistit sekä saada Espanjassa kansalaisuuden ja äänioikeuden.

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”
Antifan aktivisti tuomittiin Unkarissa kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta Budapestissa kolme vuotta sitten tehtyihin poliittisiin joukkopahoinpitelyihin. Europarlamentin vasemmistoryhmä - johon myös Li Andersson kuuluu - on esittänyt tukensa tuomitulle "ei-binaariselle antifasistille". Vasemmiston meppien mielestä kyseessä oli antifasistinen toiminta, joka "ei ole terrorismia vaan demokraattinen velvollisuus".

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot
Perussuomalaisten kansanedustaja Pia Sillanpää on huvittunut SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin vaatimuksesta, että Orpon hallituksen pitäisi tehdä vielä 1,4 miljardin euron lisäsopeutukset tällä hallituskaudella. Sillanpään mielestä Lindtman pelkää jo nyt tulevaa pääministerin vastuuta: seuraavaa hallitusta odottavat karut 10 miljardin euron säästötalkoot.

Sisäministeri Rantanen: Maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä täytyy jatkaa – ”Meillä on tehty 30 vuotta hyysäribisnestä, jonka purkaminen vaatii paljon työtä”
Sisäministeri Mari Rantanen haluaa jatkaa maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä sekä kansallisesti että EU-tasolla. Rantasen mukaan Suomella ei ole syytä ylläpitää löyhempiä maahanmuuttosääntöjä kuin muillakaan Euroopan mailla. Hänen mielestään mallia voisi ottaa Tanskan linjauksista.















