

LEHTIKUVA
Viikon 44/2019 luetuin
Lokakuu 2019 luetuin
Sisäministeri Ohisalon mukaan kovien huumeiden käyttö ja hallussapito pitäisi sallia – ”Vihreät tekemässä Suomesta huumeidenkäyttäjien paratiisia”
Vihreät suhtautuvat karsaasti kotimaiseen lihan- ja maidontuotantoon sekä haluavat pitää viinit pois ruokakaupoista. Huumausaineiden kohdalla linja on erilainen: puheenjohtaja Ohisalo sekä kansanedustaja Iiris Suomela ovat tällä viikolla esittäneet, että kovien huumeiden käytön ja hallussapidon rangaistavuudesta tulisi luopua.
Kuluneella viikolla on uutisoitu kansalaisaloitteesta, jossa esitetään rangaistavuuden poistamista kannabiksen käyttämiseltä. Aloite keräsi äskettäin 50 000 allekirjoitusta, joten aloite etenee eduskunnan käsittelyyn.
Tällä hetkellä huumausaineiden käyttö ja hallussapito on rikoslaissa säädetty rangaistavaksi. Rikoslain mukaan myös muun muassa huumeiden myyminen, välittäminen, luovuttaminen, maahantuonti, maasta vienti ja hallussapito ovat rangaistavia.
Vihreää valoa kaikille huumeille
Vihreiden kansanedustaja Iiris Suomela esiintyi aiemmin tällä viikolla Ylen A-studiossa keskustelemassa kannabisaloitteesta perussuomalaisten edustajan Mari Rantasen kanssa.
Suomela vahvisti tv:ssä vihreiden linjan, joka menee huomattavasti kansalaisaloitetta pidemmälle: vihreät olisi valmis luopumaan kaikkien huumeiden käytön rangaistavuudesta. Käytännössä kyse olisi siitä, että kovia huumeita, kuten amfetamiinia ja ekstaasia voisi jatkossa nauttia täysin vapaasti.
”Vihreiden politiikka pahasti pilvessä”
Vihreä huumehämmennys jatkui eilen keskiviikkona, kun sisäministeri Maria Ohisalo kirjoitti Facebookissa, että ”vihreiden linja on se, että laittomien päihteiden käytöstä ja pienten määrien hallussapidosta ei pidä rangaista.” Hieman ristiriitaisesti Ohisalon mukaan huumekaupan olisi kuitenkin oltava jatkossakin rangaistavaa.
Vihreiden linjaukset ovat herättäneet hämmennystä sekä hallituspuolueiden että opposition riveissä. Vihreiden hallituskumppanien keskustan ryhmästä älähti ensiksi kansanedustaja Mikko Savola, jonka mukaan ”vihreiden politiikka on pahasti pilvessä.”
– Voin ilmoittaa olevani heidän (vihreiden) kanssaan jyrkästi eri mieltä. Siinä vaiheessa kun huumeiden rangaistavuudesta luovuttaisiin, annettaisiin niiden käytölle avoin hyväksyntä, Savola kirjoittaa Facebookissa.
Hallituskumppani hämmästelee
Myös esimerkiksi keskustan puoluesihteeri Riikka Pirkkalainen ja kansanedustaja Pekka Aittakumpu tyrmäävät vihreiden esityksen.
– Hallitus on ohjelmassaan sitoutunut vähentämään riippuvuuksia ja huumeiden käytön haittoja. Siihen ei huumeiden käytön dekriminalisointi millään tavalla sovi, Aittakumpu kommentoi Facebookissa.
Oppositiopuolueista myös ainakin kristillisdemokraattien Sari Essayah sekä kokoomuksen Arto Satonen ovat kummastellet Ohisalon linjauksia.
– Vihreiden linjaus on umpihullu. Siis umpihullu. Piriä nuorisolle lisää, perussuomalaisten kansanedustaja Mari Rantanen puolestaan kirjoittaa Facebookissa.
Älkää syökö lihaa, huumeiden käyttö jees
Tunnetusti vihreät suhtautuvat karsaasti kotimaiseen lihan- ja maidontuotantoon ja haluavat pitää viinit pois ruokakaupoista.
Eduskuntavaalien alla vihreiden silloinen puheenjohtaja Pekka Haavisto ilmoitti vastustavansa viinien ja väkevien alkoholijuomien myyntiä ruokakaupoissa. Haaviston edeltäjän Touko Aallon linja oli pitkälti samankaltainen.
Vihreiden kansanedustajan ja helsinkiläisen valtuutetun Atte Harjanteen aloitteen pohjalta Helsingin kaupunki on ottanut jatkossa tavoitteekseen vähentää liha- ja maitotuotteiden kulutusta kaikissa kaupungin yksiköissä, kuten kouluissa, päiväkodeissa ja vanhainkodeissa.
Vihreät haluavat siis voimakkaasti rajoittaa kotimaisen puhtaan ruuan ja mietojen alkoholijuomien saatavuutta, mutta kovien huumeiden osalta näytetään vihreää valoa.
– Vihreiden linja: Älkää syökö lihaa, huumeiden käyttö jees, perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä kirjoittaa Twitterissä.
Kriminaalipoliittisesti ristiriitaista
Suomen Uutisten tavoittama Mäkelä kuvailee vihreiden huumelinjauksia erittäin hämmentäviksi.
– Vihreiden linjalla mentäisiin erikoiseen yhteiskuntakokeiluun, jossa Suomesta tulisi huumeidenkäyttäjien paratiisi tai jotain vastaavaa. Kukaan ei tiedä, mitä siitä seuraisi. Todennäköisesti kuitenkaan seuraukset eivät olisi hyviä.
– En minä ainakaan tiedä, onko missään päin maailmaa sellaista tilannetta, että kaikkien mahdollisten, kovienkin huumeiden käyttö olisi laillista, mutta myyminen laitonta. Se on kriminaalipoliittisesti hyvin ristiriitainen ajattelumalli. En ymmärrä, mikä logiikka tässä on takana, Mäkelä ihmettelee.
Erikoista puhetta sisäministeriltä
Hän sanoo järkyttyneensä sisäministeri Ohisalon Facebook-kirjoituksesta.
– Luulin ensin, että kansanedustaja Iiris Suomela vain höpisi omiaan A-studiossa, mutta sen jälkeen Ohisalo vielä vahvistaa, että tämä on todella vihreiden linja.
– Ihmettelen, eivätkö vihreät vieläkään ymmärrä, että he ovat nyt hallituksessa Suomen turvallisuudesta vastaavana puolueena. Eihän sisäministeri voi laukoa tuollaisia puoluepoliittisia kommentteja, jotka eivät vastaa hallituksen linjaa. Tuskin hallituksen sisäinen ilmapiiri ja toimintakyky tästä ainakaan paranee, Mäkelä sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- dekriminalisointi kannabis Iiris Suomela Lihansyönti huumeet Maria Ohisalo Pekka Haavisto Mari Rantanen Jani Mäkelä SIsäministeri Suomi vihreät perussuomalaiset kansalaisaloite
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho suhtautuu huumeisiin hyvin kielteisesti: ”Ei pidä madaltaa kynnystä ryhtyä käyttämään päihdyttäviä aineita”

Haavisto ja Andersson luopuisivat huumeiden käytön rangaistavuudesta – Halla-aho eri linjoilla: Huumeet aiheuttavat selkeitä ongelmia ja lisäävät rikollisuutta

Juuso: Lisää resursseja valvontaan – salakuljetuksen vastaista työtä on tehostettava Tornion tullissa ja länsirajalla

Antikainen: Haavisto käyttää pääministerin sijaisuutensa junaillakseen Isis-naiset Suomeen

Rantanen: Hallitus syytää 700 miljoonaa euroa Afrikkaan – ”Ei ole Suomen ja suomalaisten edun mukaista toimintaa”

Jalkapannan käytöstä eripuraa hallituksessa – vihreät ja keskusta täysin eri linjoilla

Vihreiden puoluejohto määräsi: Eduskuntavaaliehdokkailta suut tukkoon maahanmuuttajien tekemistä seksuaalirikoksista

Antikainen: Sisäministeri Ohisalo keskittyköön päästöjen vähentämiseen hoitamalla työnsä

Saksan vihreät haluavat ilmastoskeptikot pois televisiosta
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää
Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa oli malliesimerkki siitä, miksi asiallinen keskustelu maahanmuuttopolitiikasta on niin vaikeaa. Rydman säilytti ihailtavasti rauhallisuutensa, kun Virta vyörytti vihervasemmiston pelikirjasta tuttuja temppuja keskustelun kampittamiseksi. Lopuksi Virta pyysi toimittajilta faktantarkistusta aiheesta. Nyt niitä Virran toivomia faktoja vieraskielisille maksetuista toimeentulotuista on tarjolla, mutta tulos tuskin miellyttää Sofia Virtaa.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.