

LEHTIKUVA
Sisäministeri Rantanen: Maahanmuutto, huono integraatio ja rikollisuus liittyvät yhteen – ”Ratkaisu löytyy, kun tunnistat ja tunnustat ongelman”
Hyvää suomalaisessa keskusteluilmapiirissä on se, että joistakin asioista suostutaan pikkuhiljaa puhumaan niiden oikeilla nimillä. Kun tunnistetaan ja tunnustetaan, että maahanmuutto, huono integraatio ja rikollisuus liittyvät yhteen, ollaan sisäministerin mukaan jo ratkaisujen äärellä.
Miten jengiväkivaltaa meillä torjutaan, ja panostaako Suomi oikeisiin asioihin, kysyi A-Talk torstai-iltana. Mukana lähetyksessä olivat perussuomalaisten sisäministeri Mari Rantanen, kriminologi Markus Kaakinen, Suomen poliisijärjestöjen liiton puheenjohtaja Jonne Rinne sekä tiimipäällikkö Heikki Turkka Aseman Lapsista.
– Kun puhumme jengirikollisuudesta, niin nähdäkseni me puhumme katujengirikollisuudesta ja järjestäytyneestä rikollisuudesta, määritteli sisäministeri Rantanen illan aiheen.
– Nämä ovat aikuisia ihmisiä ja nyt kun puhutaan kovista keinoista, niin monet niistä osuvat juuri tänne. Ei 25-vuotias, joka jo ammuskelee ihmisiä ja on käynyt vankilassa, kuulu ankkuritiimiin, vaan hänen kanssaan ollaan pehmeiden keinojen käytössä myöhässä.
– Toive on tietysti, että vankila ja siellä tehty kuntoutus häntä auttaisivat.
Ampuma-aseen hallussapidosta vankilaan
Keinojakin jengirikollisuuden torjuntaan on hallitusohjelmassa sekä toimenpideohjelmassa, joka on valmistumassa oikeusministeriössä vuoden loppuun mennessä.
Hallitusohjelmassa lisätään poliisien määrää. Mainittu on lisäksi vaikkapa tiedonvaihdon lisääminen, rikostiedustelulaki ja biometriikkaakin halutaan ottaa lisää käyttöön.
Muutakin sisäministerin mukaan löytyy, erityisesti ampuma-aseiden kanniskelu on estettävä.
– Kun tiedämme, että meillä on laittomia aseita kaduilla ja autoissa mukana, niin tarkoitus on esimerkiksi kiristää tätä törkeiden ampuma-aserikosten tunnusmerkistöä siten, että kun tämmöinen tavataan mukana, niin se olisi heti välittömästi törkeä ampuma-aserikos, josta saisi minimissään kaksi vuotta vankeutta.
Vaiettu perhe ja kotikasvatus
Jengirikollisuudesta on puhuttu paljon ja varsinkin koulua sekä yhteiskuntaa on huudettu apuun. Monelle melko itsestään selvä asia eli kotikasvatus ja perheen vastuu näyttävät unohtuneen. Lähtökohtaisesti ottaen kukaan ei ole yhteiskunnan lapsi.
– Haluamme nyt hallituksessa velvoittavampaa kotoutumispolitiikkaa. Ihmisten pitää osallistua kieliopintoihin. Jos vanhemmat eivät osaa suomen kieltä, niin miten ihmeessä he pystyvät tukemaan lastansa, jos he eivät ole mukana yhteiskunnassa.
– Maahanmuutto, huono integraatio ja rikollisuus liittyvät yhteen. Silloin kun tunnistat ja tunnustat ongelmia, silloin pääset myös ratkaisuihin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- huono integraatio kasvatus törkeä ampuma-aserikos biometriikka rikostiedustelulaki ankkuritiimi kovat rikoksentorjuntakeinot Heikki Turkka Markus Kaakinen Jonne Rinne katujengit kotoutumispolitiikka ankkuritoiminta huumerikollisuus kuntoutus toimenpideohjelma järjestäytynyt rikollisuus rikollisjengit Jengirikollisuus Tiedonvaihto Hallitusohjelma Perhe Mari Rantanen Rikollisuus maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sisäministeri Rantanen esittää tehostettuja alueellisia tarkastuksia katuväkivallan kitkemiseksi: Tarvitaan uusia toimia, jotta emme ajaudu Ruotsin tielle

Hallitukselta merkittäviä panostuksia sisäiseen turvallisuuteen ja katurikollisuuden torjuntaan: Poliisin määrärahoihin tuntuva korotus

Pahoinpitelyistä ja ryöstöistä epäilty nuorisojoukko herättää huolta ja kuumotusta Helsingin ”onnellisten saarella”

Ruotsin poliisiylijohtaja: Lapset ottavat itse yhteyttä jengeihin päästäkseen tappamaan

Purra: ”Ruotsin tie maahanmuuton ongelmien kieltämisestä siihen, että armeija tulee kadulle, oli varsin lyhyt ja nopea”

Maahanmuuttokriittisyys kasvaa Saksassa ja se näkyy myös vaalituloksissa

Ylikomisario Taponen pakeni Twitteristä – huomautus harhaanjohtavien tietojen levittämisestä oli liikaa

Peltokangas: Perussuomalaisten tavoitteet näkyvät hallitusohjelmassa ja budjetissa selkeästi

Hallitus kiristää kansalaisuuden saamista – ”Suomen kansalaisuus ei ole automaatio”
Viikon suosituimmat

Vaalikatastrofi järisyttää jo koko Ruotsia: Jengirikollisten lähipiiri vaalitoimitsijoina Tukholmassa – ääniä ostettu Luulajassa ja Piitimessä
Ruotsin valtiopäivävaaleihin liittyvät epäselvyydet uhkaavat haudata alleen koko valtakunnallisen vaalituloksen. Epäiltyjä väärinkäytöksiä tulee kaiken aikaa lisää ja usko pohjoismaiseen demokratiaankin horjuu. Pian on johtopäätösten aika.

Epäilty vasemmistopuolueen vaalivilppi voi vielä muuttaa Ruotsin vaalituloksen: “Joku tolkku sentään pitäisi olla”
Ruotsin valtiopäivävaaleissa on paljastunut vasemmistopuolueen mahdollinen vaalivilppi. Taalainmaalla voidaan siten joutua uusiin vaaleihin. Vaalipiirissä on 224 000 äänioikeutettua, joten valtakunnallinen tiukka vaalituloskin voi mennä uusiksi.

Tabu murtuu: J.K. Rowling jakoi suomalaistutkimuksen transhoitojen haitoista – miljoonat näkivät
Harry Potter -kirjoista ja transideologian vastustamisesta tunnettu J.K. Rowling jakaa sosiaalisessa mediassa suomalaistutkimusta, jonka mukaan transhoidot heikentävät potilaiden mielenterveyttä. Tabu transhoitojen haittojen ympärillä murenee vähitellen.

Ceutan kunnossapitotyöntekijät syyttävät laittomasti maahan tunkeutuneita: ”He tappavat eläimiä huvikseen”
Ceutaan laittomasti tunkeutuneet ja sinne jääneet nuoret miehet ovat syyllistyneet pahoinpitelyihin, ryöstöihin ja raiskauksiin, mutta mitkään laittomuudet eivät näköjään tulijoille riitä. Nyt rikosten kohteena ovat viattomat eläimet.

EU-elvytyspaketista rahaa ajoneuvoverojen poistoon Italiassa – Tavio: Perussuomalaiset varoitti yhteisvelasta
Italia aikoo poistaa vuoden 2027 ajalta ajoneuvoveron yli 14 miljoonalta autolta ja moottoripyörältä, ja käyttää tähän EU:n elpymisvälineestä peräisin olevia rahoja. Perussuomalaiset varoittivat jo vuonna 2021 EU:n elpymisvälineestä ja vastustivat sen hyväksymistä eduskunnassa.

Demarisäätiön pomo kuppasi vanhuksen rahat – Reijonen: Hälytyskellojen pitäisi soida
Sosiaalisessa mediassa nousi myrsky, kun demareihin kytköksissä olevan Kansan Sivistysrahaston toimitusjohtaja nouti 92-vuotiaan Kaino Nurmisen sairaalan geriatriselta osastolta pankkiin lahjoittamaan säätiölle 100 000 euroa. Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen paheksuu sitä, että kuka tahansa pystyy noutamaan ikäihmisen sairaalasta pankkiin tekemään mittavia lahjoituksia edustamalleen säätiölle.

Elinkeinoelämä ja vasemmisto ajattelevat lompakoillaan – eliitin ihmisvihamielinen katastrofilogiikka esillä Ylen äärioikeistokeskustelussa
Yleisradion A-Talk-ohjelma käsitteli eurooppalaisen ”laitaoikeiston” kiihtyvää nousukiitoa. Studiossa sosialisti ja elinkeinoelämän edustaja löysivät yhteisen sävelen yksiulotteisesta talousajattelusta. Keskustelijat vaikenivat visusti maahanmuuton ongelmista.

Svenska Ylen selvitys: Maahanmuuton haittavaikutukset puhuttavat ainoastaan perussuomalaisia – muut puolueet vaikenevat Espoossa ja Vantaalla
Svenska Yle selvitti tekoälyn avulla, kuinka usein maahanmuuttoa käsitellään kielteisessä valossa Espoon ja Vantaan kaupunginvaltuustoissa. Tarkastelun perusteella kriittiset puheenvuorot tulivat käytännössä perussuomalaisten valtuutetuilta. Yle käyttti tarkastelun moottorina 40 maahanmuuttoon liittyvän sanan esiintymistä valtuustokeskusteluissa.

Vigelius latasi täyslaidallisen hallituksen saavutuksista masentuneelle oppositiolle
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius avasi eduskunnan budjettikeskustelun rajulla hyökkäyksellä oppositiota ja Sanna Marinin hallituksen perintöä vastaan. Vigelius puolusti hallituksen verokevennyksiä ja tiukkaa kulukuria sekä tyrmäsi opposition vaihtoehdot pelkkänä rahareikänä ja talouskasvun jarruna.

Rikosilmoitus vasemmistopuolueen mahdollisesta vaalivilpistä Tukholmassa: ”Pahinta mitä olen nähnyt”
Ruotsin valtiopäivävaaleihin liittyvät vilppiepäilyt laajenevat Borlängestä Tukholmaan. Svenska Dagbladetin pääkirjoituksessa useat Järvan ongelmalähiöiden alueella työskennelleet vaalivirkailijat kertovat tilanteista, joissa äänestäjiä olisi päättäväisesti johdateltu kannattamaan vasemmistopuoluetta. Nyt poliisi selvittää äänestystapahtumia.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää












