

PS ARKISTO
Tavio: Hallitus vakuuttaa olevansa varautunut koronaviruksen leviämiseen – ”Luottamukseni asiantuntijoihin ja viranomaisiin on korkea, mutta eikö vakavassa uhassa tule ottaa varman päälle?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio pohtii eri maiden viranomaisten tapoja reagoida koronavirukseen ja toivoo, ettei Suomessa ainakaan noudateta totuttua mallia eli odoteta toimintaohjetta korkeammalta taholta EU:sta.
Kansanedustaja Ville Tavio sanoo koronaviruksen torjunnan olevan vaikea aihe osittain siksi, että virusta on torjuttu eri maissa erilaisin toimin ja erilaisin mittasuhtein.
– Kulkutauti on luonnollisesti arka aihe ja aina sen pelottavampi mitä lähemmäs se tulee. Tästä huolimatta avointa keskustelua tulee pitää yllä siinä missä muissakin aiheissa, Tavio kirjoittaa Uuden Suomen blogissaan.
Hallitus rauhoitteli kansalaisia
Eduskunta käsitteli eilen kyselytunnin sijaan pääministerin ilmoitusta mahdolliseen epidemiaan varautumisesta.
– Marinin hallituksen päälinja käydyssä keskustelussa näytti olevan varautumisen vakuuttelu ja siten kansalaisten rauhoittelu. Hyvä niin. Marinin hallituksen linjassa itselleni abstraktiksi jäi selkeänä esiin noussut tavoite ”ylireagoinnin välttäminen”.
– Luottamukseni asiantuntijoihin ja viranomaisiin on korkea, mutta silti tämä sai miettimään, eikö vakavassa uhassa tule ottaa varman päälle ja ennemmin reagoida vaikka hiukan yli, kuin jälkikäteen voivotella alireagoimista?
Miksi matkustajia ei eristetty?
Tavio pohtii eri maiden viranomaisten tapoja reagoida koronavirukseen ja toivoo, ettei Suomessa ainakaan noudateta totuttua mallia eli odoteta toimintaohjetta korkeammalta taholta EU:sta.
– Oleellinen kysymys lienee, onko viruksen saapuminen maahan tehokkaasti estettävissä lähinnä potentiaalisia tartunnan saaneita eristämällä? Jos kyllä, niin miksi Italiasta epidemia-alueelta Suomeen saapuneita matkustajia ei ole katsottu aiheelliseksi laittaa karanteeniin?
– Tuleeko ihmisiä vielä ohjata työskentelemään ja opiskelemaan etänä tai välttämään laajoja yleisötapahtumia? Tavio kysyy.
Suomalaisten turvallisuus etusijalle
Tavio sanoo, että viranomaiset varmasti tiedottavat tehokkaasti uutta ohjeistusta, mikäli tilanne etenee huonompaan suuntaan. Viranomaisten ja asiantuntijoiden arvio on näin lääketieteellisessä kysymyksessä pitkälti ratkaiseva.
– Marinin hallitus näyttää ainakin tällä hetkellä vakuuttuneen, ettei tartuntavaaraa tulisi kohdata tiukentamalla rajakontrollia ja karanteeneilla. Sen koommin siitäkään ei ole vielä tietoa, onko hallituksen varautumissuunnitelmissa pyrkiä vähentämään ihmisten kanssakäymistä jollain keinolla.
– Perussuomalaisille tärkeintä on suomalaisten turvallisuus ja hyvinvointi, joten seuraamme tilanteen etenemistä tarkkaan, Tavio painottaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- karanteeni tartunta koronavirus asiantuntijat suomalaiset Ville Tavio Turvallisuus perussuomalaiset Italia hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Juvosen esitys läpi: Koronavirusepidemia käsittelyyn – sosiaali- ja terveysvaliokunta kuulee asiantuntijoita

Meri: Miksi ministeri ei tiedota koronaviruksesta enemmän? – ”Kansalaisilla on oikeus saada mahdollisimman paljon tietoa tartuntojen määrästä sekä taudin leviämisestä ja riskeistä”

Antikainen: Hallituksen oltava valmis sulkemaan rajat koronaviruksen takia

Juvonen: Yleisradion on televisioitava pääministerin ilmoitus Suomen varautumisesta koronaviruksen mahdolliseen leviämiseen – ”Tieto kuuluu kaikille Suomessa”

Perussuomalaiset: Hallitus viivytteli koronaviruksesta tiedottamisen kanssa – ”Eikö ymmärretty tilanteen vakavuutta?”

Wihonen: Miten hallitus aikoo tukea suomalaisia yrityksiä koronavirusepidemian aiheuttaman äkillisen ja yllättävän kysynnän heikkenemisen vuoksi?

Niikko: Koronavirusepidemia-alueiden matkustussuositukset on päivitettävä

Kiinan talousluvut hurjassa syöksyssä koronaviruksen vuoksi – Italiassa 16 miljoonaa ihmistä karanteenissa

Italian otteet kovenevat virusepidemian yllyttyä: Koko maa kotikaranteenissa – Itävalta sulki Italian rajansa
Viikon suosituimmat

Järkyttävä tilasto – PS-Nuoriso laski poliittisten nuorisojärjestöjen saamat tuet
Opetus- ja kulttuuriministeriön nuorisojärjestöille jakamat tuet paljastavat yli kymmenen vuotta kestäneen rakenteellisen epäsuhdan, jolla pönkitetään vanhojen valtapuolueiden asemaa Suomessa.

Epäilty vasemmistopuolueen vaalivilppi voi vielä muuttaa Ruotsin vaalituloksen: “Joku tolkku sentään pitäisi olla”
Ruotsin valtiopäivävaaleissa on paljastunut vasemmistopuolueen mahdollinen vaalivilppi. Taalainmaalla voidaan siten joutua uusiin vaaleihin. Vaalipiirissä on 224 000 äänioikeutettua, joten valtakunnallinen tiukka vaalituloskin voi mennä uusiksi.

Bernerin epäonnistunut taksiuudistus kuopataan viimein – taksialalle kunnianpalautus, turvallisuus etusijalle
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne lupaa taksialalle kauan kaivattua kunnianpalautusta. Pahamaineinen Bernerin taksiuudistus romutti arvostetun toimialan, mutta nyt sen tilalle tulee tiukempi koulutus, valvonta ja vihreät rekisterikilvet.

Lähes kaksi miljardia euroa ulkomaalaisten sosiaaliturvaan – Antikainen vaatii tekoja
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii sosiaaliturvaministeri Karoliina Partasta (kok.) jatkamaan ulkomaalaisten sosiaaliturvan ehtojen kiristämistä. Antikainen on jättänyt asiasta kirjallisen kysymyksen sosiaaliturvaministerin vastattavaksi.

AfD voitti osavaltiovaalit Mecklenburg-Etupommerissa ja vasemmistopuolue Linke Berliinissä – kristillisdemokraattien kannatus romahti, demarit alamäessä
AfD voitti osavaltiovaalit Mecklenburg-Etupommerissa ja vasemmistopuolue Linke Berliinissä. Molemmat saivat ennakkotuloksen perusteella huomattavasti enemmän ääniä kuin edellisvaaleissa. Liittokansleripuolueelle CDU:lle tuli kummassakin vaalissa historiallinen tappio.

Järkyttävät luvut julki – IL: Espoossa ja Vantaalla vieraskielisten osuus toimeentulotuen saajista jo yli 60 prosenttia
Iltalehti kertoo Kelan tuoreiden tilastojen perusteella hurjia tietoja perustoimeentulon saajista. Vieraskielisten osuus tuensaajista on noussut 37,6 prosenttiin. Pääkaupunkiseudulla yliedustus on vielä selvästi voimakkaampaa: Espoossa ja Vantaalla yli 60 prosenttia tuensaajista on vieraskielisiä, vaikka heidän osuutensa väestöstä on alle 30 prosenttia.

Kaleva kepuloi euron bensa-tarinalla – Purra: Pitäytykää tosiasioissa
Valtiovarainministeri Riikka Purra moittii Oulun seudun lehteä Kalevaa valheellisista väitteistä perussuomalaisten vaalilupauksista. Purra sanoo, että lehti toistaa keskustan levittämää tarinaa euron bensasta, jota perussuomalaiset eivät ole koskaan luvanneet.

Demarisäätiön pomo kuppasi vanhuksen rahat – Reijonen: Hälytyskellojen pitäisi soida
Sosiaalisessa mediassa nousi myrsky, kun demareihin kytköksissä olevan Kansan Sivistysrahaston toimitusjohtaja nouti 92-vuotiaan Kaino Nurmisen sairaalan geriatriselta osastolta pankkiin lahjoittamaan säätiölle 100 000 euroa. Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen paheksuu sitä, että kuka tahansa pystyy noutamaan ikäihmisen sairaalasta pankkiin tekemään mittavia lahjoituksia edustamalleen säätiölle.

Vigelius latasi täyslaidallisen hallituksen saavutuksista masentuneelle oppositiolle
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius avasi eduskunnan budjettikeskustelun rajulla hyökkäyksellä oppositiota ja Sanna Marinin hallituksen perintöä vastaan. Vigelius puolusti hallituksen verokevennyksiä ja tiukkaa kulukuria sekä tyrmäsi opposition vaihtoehdot pelkkänä rahareikänä ja talouskasvun jarruna.

Svenska Ylen selvitys: Maahanmuuton haittavaikutukset puhuttavat ainoastaan perussuomalaisia – muut puolueet vaikenevat Espoossa ja Vantaalla
Svenska Yle selvitti tekoälyn avulla, kuinka usein maahanmuuttoa käsitellään kielteisessä valossa Espoon ja Vantaan kaupunginvaltuustoissa. Tarkastelun perusteella kriittiset puheenvuorot tulivat käytännössä perussuomalaisten valtuutetuilta. Yle käyttti tarkastelun moottorina 40 maahanmuuttoon liittyvän sanan esiintymistä valtuustokeskusteluissa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää














