Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Tavio: Koronarahaa myös suomalaisille

15.04.2021 |17:43

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio ehdotti tänään eduskunnassa kyselytunnilla, että suomalaiset saisivat koronaelvytyksestä osansa myös henkilökohtaisesti. Tavio pitää hyvänä toteuttamistapana uutta verovähennystä.

Yhdysvallat on jakanut jo useamman kerran kansalaisilleen suoraan rahaa koronaelvytyksenä. Valtiovarainministeri Matti Vanhanen (kesk.) vastasi Ville Taviolle kyselytunnilla, että hallitus ei ole selvittänyt koronaelvytyksenä annettavan verovähennyksen mahdollisuutta. Tavio pitää saamaansa vastausta huonona.

– Onko kuuden miljardin euron lähettäminen EU:n etelän vetelille todella hallituksen kärkihanke talouden elvyttämiseksi? Hallituksen on syytä selvittää Yhdysvalloissa käytettyä elvytystapaa, Tavio vaatii.

– Elpymismiljardit tulisi käyttää ennemmin kotimaassa suomalaisten ostovoiman ja talouden parantamiseen.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”

17.06.2026 |14:54
10.
Suomen uutiset logo

STEA-avustusten saamisten ehdot kiristyvät – Rydman: Avustuksia ei myönnetä varakkaimmille järjestöille eikä rajattujen identiteettiryhmien tukemiseen

15.06.2026 |14:04

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää