Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Tavio: Maahanmuuttajia hyysätään kuin lapsia – kotouttamispolitiikka rakentuu suojatyöpaikkoihin ja bisneksen tekoon

15.09.2021 |16:39

Eduskunta keskusteli tänään maahanmuuttajien kotouttamisesta. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio korostaa, että kotouttamispolitiikassa on lakattava kohtelemasta maahanmuuttajia kuin lapsia.

– Maahanmuuttaja ei ole automaattisesti missään uhriasemassa, Ville Tavio sanoo.

Tavion mukaan aikuinen toiseen maahan muuttava ihminen ei tarvitse paljoa erityispalveluja vaan hän on itse vastuussa omasta sopeutumisestaan.

– Tänne saapuvan on opittava kieli ja mentävä töihin, Tavio linjaa.

Lasku lankeaa veronmaksajille

Tavion mielestä vasemmistolainen kotouttamispolitiikka epäonnistuu, koska se rakentuu suojatyöpaikkoihin ja bisneksen tekoon maahanmuutolla.

– Sosiaalityöntekijät, tulkit, koordinaattorit ja muu virkamiesarmeija juoksevat hoivaamassa maahanmuuttajaa. Sopeutuminen epäonnistuu ja lasku lankeaa veronmaksajille, Tavio varoittaa.


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa

31.10.2025 |15:48
4.
Suomen uutiset logo

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

01.11.2025 |14:41
6.
Suomen uutiset logo

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa

03.11.2025 |16:00

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää