

PS ARKISTO
Terveisiä Hakaniemeen: Nyt on painava syy lopettaa lakkoilu ja mennä töihin
Suomen julkisen talouden kääntäminen uuteen nousuun on suuri haaste: kantavana hedelmänä on työn linja. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbomin mielestä työntekijän on saatava ansaitsemastaan palkasta enemmän käteen ja työn tekemisen tulisi kaikissa tilanteissa olla työikäiselle suomalaiselle aina kannattavin vaihtoehto.
Hallitus keventääkin erityisesti pieni- ja keskituloisten tuloverotusta samalla alentaen sosiaaliturvan antamaa lähtölavaa, jotta sosiaaliturva ei olisi niin kilpailukykyinen suhteessa pienipalkkaiseen työhön.
– Tämän lisäksi yrittäjien työllistämisen mahdollisuuksia on parannettava, jotta suomalaisille duunareille saadaan lisää työpaikkoja, toteaa kansanedustaja Miko Bergbom.
– Suomalaisten yritysten tulee uskaltaa ottaa sellaisia riskejä, joiden kautta ovet menestykseen voisivat aueta. Tällaisen riskinoton halukkuus on kuitenkin valitettavasti viimeisten vuosien aikana vähentynyt radikaalisti. Vuoteen 2021 verrattuna työnantajayrittäjien määrä väheni vuonna 2022 peräti 10 000 yrityksellä. Tällainen suunta ei voi jatkua.
– Ainoastaan sellainen Suomi, jossa yrittäjät uskaltavat palkata ja palkansaajat haluavat olla töissä, voi kasvaa, menestyä ja mennä eteenpäin. Työllä ja yrittäjyydellä voidaan rakentaa Suomi, joka on hyvinvointivaltio myös tuleville sukupolville, ei vain nykyisille.
Suomi ei tarvitse ay-liikkeen kiukuttelua
Elinkeinoelämän valtuuskunta EVAn laskelmien mukaan tavallinen palkansaaja maksaa vuonna 2024 noin 560 euroa vähemmän veroja kuin vuonna 2023. Tämän ilouutisen kuultuaan SAK päätti kuitenkin pillastua niin, että korvista alkoi nousta savua, ja rajut lakkotoimet käynnistettiin. Loppua näille Suomen taloutta, tavallisia työntekijöitä ja yrittäjiä kurittaville lakoille ei valitettavasti ole vieläkään näkyvissä.
– Palkansaajajärjestöt voisivat lakkoilun sijaan lyödä pöytään omat esityksensä, joilla Suomen taloutta ja työllisyyttä saataisi vahvistettua. Hirvittävästä huudosta ja kymmenien miljoonien lakkotuhoista huolimatta tällaisia esityksiä ei ole valitettavasti vieläkään näkynyt, valittelee Bergbom.
– Ay-liikkeen historialliset saavutukset työntekijöiden eduksi eivät voi olla mikään automaattinen peruste sille, että he voivat kerta toisensa jälkeen pistää koko maan polvilleen. Olisikin kaikkien kannalta parasta ja jokaisen edun mukaista, että Suomen talous saataisiin terveelle pohjalle, yritykset menestymään ja lisää työpaikkoja duunareille syntymään. Ei siis suljeta, vaan korjataan Suomi, kiteyttää Bergbom.
Valoa näkyvissä punavihreän tunnelin päässä
Vuosi 2024 alkoi palkansaajalle iloisissa merkeissä: polttoaineen hinta on alhaisimmalla tasolla pitkään aikaan. Merkittävänä osasyynä aiempaa halvempaan pumppuhintaan on hallituksen harjoittama politiikka, jossa muun muassa fossiilisten polttoaineiden valmisteveroa alennettiin.
– Nykyinen hallitus ei myöskään toteuttanut sellaisenaan edellisen hallituksen linjaamaa äärimmäisen tuhoisaa jakeluvelvoitteen nostoa, joka olisi korottanut pumppuhintoja jopa kymmenillä senteillä ja täten vielä entisestään kurittanut autoilevia suomalaisia. Nykyhallituksen esittämät, autoilevan suomalaisen etua puolustavat päätökset yhdessä työn verotuksen kevenemisen kanssa lisäävät palkansaajien ostovoimaa vuonna 2024, iloitsee Bergbom.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- lakkoilu palkan ostovoima keski- ja pienituloiset työ ja yrittäminen valmistevero Elinkeinoelämän valtuuskunta jakeluvelvoite työllistäminen polttoaineen hinta työnteko yrittäjät Julkinen talous Fossiiliset polttoaineet SAK Sosiaaliturva Ay-liike tulovero
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Seppänen hallitusohjelman työelämäuudistuksista: ”Tavoitteena on nimenomaan lisätä työpaikkoja”

Keskituloiselle palkansaajalle yli 500 euroa vuodessa enemmän käteen – ”SAK pillastuu ja käynnistää lakkotoimet”

Kyselytunnin satoa: Tämän poliittisen lakkopäivän hinta on jopa 130 miljoonaa euroa

Vigelius: Vasemmiston lakkoilusta laskun maksavat veronmaksajat

Kansanedustajat Antikainen ja Vornanen: Haluaako Teollisuusliitto todella haitata Suomen puolustuskykyä ja Ukrainan puolustusta poliittisella lakollaan?

Bergbom: Ay-liike teki epäisänmaallisen ratkaisun

Ay-liike vaarantaa lakoillaan aseteollisuuden – Koponen: ”Teollisuusliitto pelaa pelleilyllään täysin Venäjän pussiin”

Poliittisia lakkoja ei voi ulottaa yhteiskunnan kannalta kriittisiin toimintoihin – Ronkainen: ”Näillä työtaistelutoimilla on merkitystä turvallisuudelle”

Valtiovarainministeri Purra: Hallitusohjelman taloustavoitteisiin pääseminen edellyttää laajoja lisätoimia
Viikon suosituimmat

Ilmari Nurmisen huoleton rahankäyttö puhututtaa tamperelaisia: Pormestarimenot paisuvat – samaan aikaan kaupunki leikkaa ankarasti
Uuden edustusauton käyttöönsä juuri saanut Tampereen pormestari Ilmari Nurminen teetti äskettäin itsestään uudet edustuskuvat, joiden hintalappu nousee selkeästi tavanomaista korkeammalle. Nuoren pormestarin rahankäyttö herättää keskustelua, kun samaan aikaan Tampere kärvistelee talousahdingossa.

Riikka Purra ja Björn Wahlroos harvinaisessa yhteishaastattelussa

Sahateollisuus varoittaa miljardipommista – Tynkkynen varoitti jo aiemmin: Ilmastokiimassa unohtuvat talous ja huoltovarmuus
Sahateollisuus ry:n toimitusjohtaja Tino Aalto varoittaa Kauppalehden Talousaamussa, että ilmasto‑ ja luontopaneelien esittämät hakkuuvähennykset iskisivät suomalaiselle metsäsektorille rajusti. Aallon mukaan kymmenen prosentin leikkaus puunkäyttöön merkitsisi jopa kymmenien sahojen sulkemisia, miljardiluokan talousmenetyksiä ja tuhansien työpaikkojen menetystä.

Purra ottaisi Tanskan mallin käyttöön Suomessa: Maahanmuuttajille työvelvoite sosiaaliturvan ehtona
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra esittää, että Suomessakin otettaisiin käyttöön työvelvoite maahanmuuttajille sosiaaliturvan saamisen edellytyksenä.

Maahanmuuttajataustainen mies pakoili oikeutta 20 vuotta, sai lievemmän tuomion lapsen joukkoraiskauksesta – Vigelius: ”Kokeeko kukaan oikeuden toteutuneen”
Joukkoraiskaukseen 20 vuotta sitten osallistunut mies tuomittiin lopulta samasta teosta kuin muutkin, mutta mies sai teostaan kevyemmän rangaistuksen, koska onnistui piileskelemään oikeutta niin pitkään.

Toimeentulotuen muutokset voimaan tänään – Purra esittää myös jatkouudistusta – ”Harva lähtee yövuoroihin siivoamaan, jos saman rahan saa tekemättä mitään”
Toimeentulotuen uudistus tulee tänään voimaan maltillisella leikkauksella. Valtiovarainministeri Riikka Purra esittää samalla jo uudistuksen jatkamista, sillä Suomi ei kestä enää avokätisyyttä, joka pitää etenkin integroitumattomia maahanmuuttajia tuen varassa.

Valtio kasvattaa omistustaan kantaverkkoyhtiö Fingridistä – ”erinomaisia energiauutisia”, hehkuttaa Purra ja tylyttää samalla Caruna-Haaviston ja Uniper-Tuppuraisen

Eurooppatie 16 tulee Suomeen, rakentaminen alkaa keväällä – ministeri Lulu Ranne: ”Hanke on napakymppi, joita ei usein tule kohdalle”
Suomen turvallisuuden, talouden ja huoltovarmuuden kannalta kriittisen tärkeää E16-tietä jatketaan Suomen puolelle. Uunituoreen tien rakentamiselle on nyt päätetty rahoitus, ja rakentaminen alkaa jo keväällä.

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot
Perussuomalaisten kansanedustaja Pia Sillanpää on huvittunut SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin vaatimuksesta, että Orpon hallituksen pitäisi tehdä vielä 1,4 miljardin euron lisäsopeutukset tällä hallituskaudella. Sillanpään mielestä Lindtman pelkää jo nyt tulevaa pääministerin vastuuta: seuraavaa hallitusta odottavat karut 10 miljardin euron säästötalkoot.

Purra: Suomalainen yhteiskunta on tienhaarassa
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi talouden arviointineuvoston tänään julkistettua raporttia Economicumissa järjestetyssä seminaarissa. Purra painottaa voimakkaasti yhteiskunnan uudistamisen tarvetta.
















