

LEHTIKUVA
Texas on poistanut yli miljoona epäkelpoa nimeä äänioikeusrekisteristä – mukana tuhansia ei-kansalaisia
Texas poisti yli miljoona epäkelpoa nimeä äänioikeusrekisteristä. Poistettujen joukossa oli tuhansia ei-kansalaisia. Samaan aikaan demokraattien hallitsemat osavaltiot kieltäytyvät siivoamasta äänioikeusrekistereitään ja helpottavat laittomasti maassa olevien rekisteröitymistä äänestäjiksi. Presidentti Biden on vannonut estävänsä veto-oikeudellaan kaikki lakiesitykset, joissa vaadittaisiin kuvallisen henkilötodistuksen esittämistä äänestämisen yhteydessä.
Yhdysvalloissa on viime vuosina puhuttu paljon vaalien rehellisyydestä. Texasin osavaltion kuvernööri Greg Abbott ilmoitti äskettäin, että Texasin äänioikeusrekisteristä on vuoden 2021 jälkeen poistettu yli miljoona sellaista henkilöä, joilla ei ole oikeutta äänestää Texasissa.
Suurin osa poistetuista oli henkilöitä, jotka ovat kuolleet tai muuttaneet pois Texasista, mutta joukossa oli myös sellaisia henkilöitä, joilla ei ole Yhdysvaltain kansalaisuutta. Osa näistä ei-kansalaisista oli jo aiemmin ehtinyt äänestää Texasissa.
– Rehelliset vaalit ovat tärkeä osa demokratiaa, kuvernööri Abbott totesi tiedotteessaan.
– Olen allekirjoittanut maan vahvimmat vaalilait suojatakseni äänioikeutta ja estääkseni laittoman äänestämisen.
– Laitonta äänestämistä ei tulla Texasissa suvaitsemaan, kuvernööri painotti.
Yli 6 500 ei-kansalaista
Texasin osavaltion äänioikeusrekisteristä on poistettu yli 6 500 sellaista henkilöä, joilla ei ole äänestämiseen vaadittua Yhdysvaltain kansalaisuutta. Heistä 1 930 on jo ehtinyt äänestää aiemmissa vaaleissa. Kaikki nämä tapaukset on ilmoitettu syyttäjäviranomaisille jatkotoimia varten, koska äänestäminen liittovaltiotason vaaleissa – kuten presidentinvaaleissa ja kongressivaaleissa – ilman kansalaisuutta on rikos. Joissakin osavaltioissa ja kunnissa ei-kansalaisetkin saavat äänestää paikallisvaaleissa.
Texasissa todettujen laittomasti äänestäneiden määrä (1 930) on huomattavan suuri siihen verrattuna, että aiemmin tutkijat ovat väittäneet, että ei-kansalaisten laiton äänestäminen on olemattoman pieni ongelma. Esimerkiksi vuoden 2016 vaaleja koskevassa tutkimuksessa todettiin, että ”kaikkiaan 23,5 miljoonasta annetusta äänestä löydettiin vain 30 tapausta, jossa ei-kansalainen oli mahdollisesti äänestänyt”.
Ajantasaisuus tärkeää vaalivilpin estämiseksi
Kuolleiden ja pois muuttaneiden säännöllinen poistaminen äänioikeusrekisteristä on tärkeää, koska henkilön vanhaan osoitteeseen lähetettyä postiäänestyslippua voidaan käyttää väärin. Äänioikeusrekisterin pitäminen ajan tasalla on osavaltioiden lakisääteinen tehtävä, mutta kaikki osavaltiot eivät suhtaudu siihen yhtä vakavasti kuin Texas.
Pääsääntö on, että republikaanien hallitsemat osavaltiot pyrkivät poistamaan ei-kansalaiset äänioikeusrekisteristään. Esimerkiksi Virginia on viimeisten kolmen vuoden aikana poistanut 6 303 ei-kansalaista listalta.
Demokraattien johtamat osavaltiot sen sijaan suhtautuvat äänioikeuteen löysemmin. Arizonassa kansalaisjärjestö on joutunut haastamaan kuntien rekisteriviranomaiset oikeuteen, jotta nämä poistaisivat ei-kansalaiset äänioikeusrekisteristä.
Tim Walz salli ”paperittomille” ajokortit
Minnesotan kuvernööri Tim Walz – joka on nyt Kamala Harrisin varapresidenttiehdokas – hyväksyi maaliskuussa 2023 lain, joka mahdollisti ajokortin saamisen myös laittomasti maassa oleville. Hän perusteli lainmuutosta sillä, että tieturvallisuus paranee, kun kaikilla noin 81 000 laittomasti Minnesotassa oleskelevalla maahanmuuttajalla on mahdollisuus hankkia ajokortti.
Vaaliturvallisuuden kannalta haittapuolena on, että esittämällä Minnesotan osavaltion ajokortin ja omalla nimellään tulleen sähkölaskun tai muun todisteen asumisesta, laittomasti maassa oleva voi rekisteröityä äänestäjäksi. Demokraattien mukaan ei ole olemassa riskiä, että laittomasti maassa olevat rekisteröityisivät äänestäjiksi, koska äänestäminen presidentinvaaleissa ilman kansalaisuutta on laitonta.
Kuvallista henkilötodistusta ei vaadita kaikkialla
Yksi vaalien rehellisyyden takeista on kuvallisen henkilötodistuksen vaatiminen äänestäjiltä, kuten Suomessa tehdään. Yhdysvalloissa vain yhdeksän osavaltiota vaatii ehdottomasti äänestäjää esittämään kuvallisen henkilötodistuksen. Yhteensä 36 osavaltiossa vaaliuurnilla pyydetään jonkinlaista henkilötodistusta (kuvan kanssa tai ilman), mutta 14 osavaltiossa henkilötodistusta ei kysytä lainkaan.
Republikaanit ovat yrittäneet saada läpi lakia, joka määräisi kuvallisen henkilötodistuksen pakolliseksi kaikissa liittovaltiotason vaaleissa. Istuva presidentti Joe Biden on kuitenkin vannonut estävänsä kyseisen lain läpimenon presidentin veto-oikeudellaan.
Kaikki tämä antaa pontta republikaanien väitteille, että demokraatit haluavat antaa laittomasti maassa oleville äänestysmahdollisuuden ja jopa kansalaisuuden haaliakseen maahan lisää vasemmiston äänestäjiä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Tim Walz Yhdysvaltain presidentinvaalit 2024 Greg Abbott Texas vaalivilppi Minnesota äänioikeus Joe Biden Kamala Harris
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Valtamedialle takaisku Yhdysvalloissa: Tuomioistuin määräsi New York Timesin palauttamaan vuodetut lähdemateriaalit ja kielsi uutisoimasta järjestöstä, joka paljastaa median manipulointia

Salailua, manipulointia ja paavien käskyläisiä – Yhdysvaltain vaaleissa on nähty monenlaista vilunkia

Kamala Harrisin politiikka on ääriliberaalia ja äärivasemmistolaista – rajakysymys jakaa eniten amerikkalaisia
Demokraattien presidenttiehdokkaaksi maanantaina alkavassa puoluekokouksessa nimitettävästä Kamala Harrisista puhutaan yleensä hänen ihonvärinsä ja sukupuolensa kautta: hän olisi ensimmäinen musta nainen Yhdysvaltain presidenttinä. Sen sijaan hänen poliittiset näkemyksensä ovat jääneet vähemmälle huomiolle. Harris julkaisi äskettäin talouspoliittisen ohjelmansa, jota Trump on verrannut kommunismiin.

Toimittajan väite: Bidenia kohdeltiin silkkihansikkain haastattelussa – kanavan pomot hyväksyivät joka kysymyksen etukäteen
Viikon suosituimmat

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää
Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa oli malliesimerkki siitä, miksi asiallinen keskustelu maahanmuuttopolitiikasta on niin vaikeaa. Rydman säilytti ihailtavasti rauhallisuutensa, kun Virta vyörytti vihervasemmiston pelikirjasta tuttuja temppuja keskustelun kampittamiseksi. Lopuksi Virta pyysi toimittajilta faktantarkistusta aiheesta. Nyt niitä Virran toivomia faktoja vieraskielisille maksetuista toimeentulotuista on tarjolla, mutta tulos tuskin miellyttää Sofia Virtaa.

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Turistit ottivat oikeuden omiin käsiinsä ja työnsivät laittomat maahantulijat takaisin merelle – katso video!
Viime viikonloppuna turistit reagoivat omalla tavallaan Euroopan pakolaisongelmaan. He työnsivät Miloksen saarelle rantautumista yrittäneet laittomat maahanmuuttajat takaisin merelle. Kreikka on palauttanut kesän ja alkusyksyn aikana satoja turvapaikanhakijoita takaisin Pakistaniin, Bangladeshiin ja Egyptiin. Ihmisoikeusjärjestöt ovat arvostelleet Kreikan toimia.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää