

Tulitus jatkuu Tukholmassa – jengiväkivaltaa ei näytä pysäyttävän kukaan
Rikollisjengien sekopäinen ammuskelu jatkuu Tukholman seudulla. Summittaiselle automaattiaseiden tulitukselle on nyt keksitty nimikin, se on ”spreijausta”.
Sunnuntaina rikolliset virittivät ansan ja ampuivat taas ohi haavoittaen kahta sivullista. Jatkoa seuraa pian, sillä meneillään on jengien verikostojen sarja. Ruotsi on vajoamassa heimoajan tapojen ja kulttuurin pimeyteen.
Viime sunnuntaina mokasi tosin poliisikin, sillä se kadotti seuraamansa taparikollisen, joka körötteli matkoihinsa taksin kimppakyydillä. Konna oli menossa tapaamiseen, johon hänet oli huijattu. Niinpä perillä Nackassa tuntemattomat henkilöt avasivat pitemmittä puheitta tulen kohti taksia.
Hei me spreijataan
Taksin kuljettaja haavoittui vakavasti selkään ja läheisen talon ikkunassa toljottanut henkilö sai hänkin hengenvaarallisen osuman. Mutta varsinainen kohde säilyi taas koskemattomana.
– Kaksi syytöntä haavoittui luodeista. Ampuja olivat aivan aloittelijoita. Heidän tarkoituksenaan oli osua autoon mutta he eivät osanneet ampua sarjatuliaseella, ihmettelee poliisin edustaja Expressenissä.
Rikolliset ovat itse kehittäneet ja ilmeisen syystä toheloinnille ja summittaiselle automaattiaseella räiskimiselle sille ikään kuin tarkoituksen antavan termin ”spreijaus”.
Vaarallisia henkilöitä seurataan
Poliisi on verikostojen keskellä keskittänyt resursseja näiden ”punaisten” eli hengenvaarallisten konfliktien selvittämiseksi. Mahdollisesti vaarallisia henkilöitä seurataan vuorokauden ympäri.
– Keskitymme henkilöihin, jotka ovat tunnetusti väkivaltaisia ja samalla osa jotakin rikollisverkostoa. Seurattavat ovat myös mukana kostojen sarjassa, valaisee poliisin jengirikosasiantuntija.
Verikostot jatkuvat
Tukholman alueella on kymmenkunta järjestäytyneen rikollisuuden merkit täyttävää jengiä ja kaksi meneillään olevaa jengien verikostojen sarjaa. Viime lauantaina Haningen hautausmaalla murhattu 25-vuotias mies oli viides Bredängissä vuonna 2013 pieleen menneestä kokaiinikaupasta alkaneen erimielisyyden uhri.
Rinkebyn riidassa puolestaan Shottaz ja Dödspatrullen -jengit ovat saaneet hengiltä yhdeksän ihmistä. Riita alkoi arvokuljetusryöstön saalinjakoon vuonna 2015 liittyneestä laskennallisesta erimielisyydestä. Myös muualla Ruotsissa jengien välillä on kuolemanvakavia näkemyseroja, jotka voivat myös laajentua maan rajojen ulkopuolelle.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Jengirikollisten uusin innovaatio Ruotsissa: Kellot viedään kirjaimellisesti käsistä

Ammuskelu siirtymässä Ruotsissa kaduilta puoliksi sisätiloihin – rikollisjengit tulittavat toistensa asuntoja

Jo toinen nainen ammuttiin kuoliaaksi Ruotsissa tällä viikolla – alamaailma siirtyi sopimuksettomaan tilaan

Ruotsidemokraateille mitattiin ennätyskannatus – puolueella on keinot väkivallan lopettamiseen

Ammuskeluissa haavoittuneiden määrä tuplaantunut – puukotusten uhrien määrä ennallaan Ruotsissa

Jengi hakkasi ruotsalaisisän – kukaan ei uskaltanut todistaa

Olisiko jo aika puhua luvuista? – Maahanmuuttajien suuri määrä ajaa Ruotsin kuntia taloudelliseen ahdinkoon

Brittilehti: Pommi-iskut ovat nyt osa normaalia ruotsalaista arkea

Tanskan poliisi: Lähes kaikilla ongelmalähiön jengirikollisilla maahanmuuttajatausta
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Pala Espanjan kulttuurihistoriaa tuhoutui ilmastoaktivistien iskussa
Ilmastoaktivismin nimissä on jälleen sotkettu arvokas kulttuuriteos. Tällä kertaa espanjalaisessa museossa, jossa töhrittiin kuuluisa Kristoffer Kolumbuksen kunniaksi tehty maalaus.

SDP äänesti kansalaisuuden ehtojen tiukennuksia vastaan – Vigelius: ”SDP:n linja on, että Kelan etuuksilla turvattu toimeentulo olisi kansalaisuutta haettaessa tarpeeksi”
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutoksen kansalaisuuslain kiristämiseksi äänin 103-58. Lakia vastustivat kaikki paikalla olleet sosiaalidemokraatit, vihreät, vasemmistoliitto ja RKP:n Eva Biaudet.

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.