Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

”Tuntemattomat sotilaat” uhmaavat Talibanin valtaa – sunnien ja shiiojen konflikti jatkuu Afganistanissa

16.10.2021 |12:20

Taliban voitti sodan, mutta taistelut jatkuvat Afganistanissa. Shiiauskoiset hazarat ovat voimistamassa kamppailua sunnien keskushallintoa vastaan, kertoo Aftonbladet. Hazarat haluavat oikeutta ikiaikaisen sorron sijasta.

Afganistanin keskellä Hazaristanin alueella paikalliset shiiamuslimit ovat kapinoineet sunnienemmistöistä keskusvaltaa vastaan jo pitkään. Sunnit tukeutuvat Pakistaniin ja shiiat Iraniin.

Hazarat taistelevat myös terroristista Isis-K-järjestöä vastaan, vaikka sekin vastustaa Taliban-hallintoa.

Talibanit yrittivät riisua hazarat aseista vuonna 1997 mutta nämä kieltäytyivät. Mazar-i-Sharifin kaupungissa puhkesi kapina, jonka yhteydessä hazarat surmasivat 600 talibania. Vuotta myöhemmin talibanit kostivat ja murhasivat 6 000 hazaraa.

Yksi hazara vastaa kymmentä talibania

Muutama päivä sitten Aamaj News latasi YouTubeen ja Twitteriin videon, jossa uusi ryhmä nimeltä ”Hazaristanin tuntemattomat sotilaat” kehottaa kansaa aseelliseen taisteluun talibaneja ja Isis-K:ta vastaan.

Hazara Internetional -sivustolla ylistetään ”tuntemattomien sotilaiden” saavutuksia ja varoitetaan sunneja:

– Varoitamme maamme vihollisia. Joudutte helvettiin, sillä yksi hazara vastaa nyt kymmentä vihollista.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”

15.02.2026 |18:50
6.
Suomen uutiset logo

Sääntöjen rajoja venytetään Helsingissä: Voiko uskonto oikeuttaa uima-asun käyttöön julkisessa saunassa?

16.02.2026 |12:59
10.
Suomen uutiset logo

Bergbom ihmettelee vasemmistoliiton ehdotuksia vuosi ennen vaaleja: Perustulo kaikille ja hakkuurajoituksia – menolisäysten rahoittamiseksi todella kovia veronkorotuksia

13.02.2026 |17:11

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää