Artikkeli kuva

SU

Turun Perussuomalaisten toimiston ikkuna rikottiin viime yönä – puoluesihteeri Vuorenpää: Puolueiden on saatava toimia ilman pelkoa ilkivallasta tai väkivallasta

21.01.2025 |13:19

Turun Perussuomalaisten ikkuna rikottiin maanantain ja tiistain välisen yön aikana. Perussuomalaisten puoluesihteeri Harri Vuorenpään mukaan on olemassa jotain todistusaineistoa, jonka kautta tihutyön tekijät voidaan saada myöhemmin kiinni, mutta toistaiseksi iskun tekijöitä ei vielä tiedetä.

Tihutyön motiivit ovat todennäköisesti poliittiset, sillä toimiston oveen oli teipattu ”rasistipellet”-tarra. Ylen julkaiseman uutisen mukaan myös toimiston edessä kadulla lojuneisiin isoihin kiviin oli teipattu haukkumasanoja puolueen jäsenille.

Viranomaiset jatkavat asian selvittelyä

– Luonnollisesti asiasta tehdään rikosilmoitus, ja siitä sitten viranomaiset jatkavat asian selvittelyä. Toivotaan, että tämä jää yksittäistapaukseksi ja jatkossa saadaan rauhassa ja turvassa jatkaa vaalien valmistelua, sanoo puoluesihteeri Harri Vuorenpää.

– Onhan tämä surullista. Demokratian toteutuminen edellyttää sitä, että politiikkaa harjoittavat ihmiset saavat sitä tehdä turvallisesti ja ilman pelkoa ilkivallasta tai väkivallasta.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Järkyttävät luvut julki – IL: Espoossa ja Vantaalla vieraskielisten osuus toimeentulotuen saajista jo yli 60 prosenttia

18.09.2026 |15:24
8.
Suomen uutiset logo

Demarisäätiön pomo kuppasi vanhuksen rahat – Reijonen: Hälytyskellojen pitäisi soida

22.09.2026 |14:46
10.
Suomen uutiset logo

Svenska Ylen selvitys: Maahanmuuton haittavaikutukset puhuttavat ainoastaan perussuomalaisia – muut puolueet vaikenevat Espoossa ja Vantaalla

21.09.2026 |13:01

Uusimmat

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi