Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Tynkkysen pahoinpitelijä tuomittiin 60 päiväsakkoon – poliittinen motiivi kovensi tuomiota

28.09.2022 |12:20

Päijät-Hämeen käräjäoikeus on tänään tuominnut kansanedustaja Sebastian Tynkkysen pahoinpitelystä syytetyn naisen 60 päiväsakkoon, mistä koituu maksettavaa hänen tuloillaan 360 euroa.

19-vuotiasta naista syytettiin kansanedustajan pahoinpitelystä, joka tapahtui viime joulukuussa Sebastian Tynkkysen ollessa Lahdessa perussuomalaisten puheenjohtajistokiertueella.

Syyttäjän mukaan syytetty oli tunnistanut Tynkkysen lahtelaisessa yökerho Wintissä, jossa hän oli todistajan kertomuksen mukaan ensin ystävänsä kanssa närkästyen kysynyt sivulliselta, että ”saako persut tulla tänne”.

Hetkeä myöhemmin hän oli todistajan ja Tynkkysen kertoman mukaan lähestynyt nopeasti kansanedustajaa ja kysynyt, onko hän Sebastian. Tynkkysen vastattua myöntävästi tekijä oli välittömästi iskenyt Tynkkystä nyrkillä voimakkaasti päähän.

Syytetty myönsi tekonsa

Syytetty myönsi tekonsa, mutta rakensi puolustuksensa teon motiivista Tynkkysen sosiaalisen median ympärille. Asianomistajan kuulemisessa syytetyn asianajaja kysyi Tynkkyseltä, kuinka paljon hänellä oli seuraajia somessa. Tynkkysen vastattua seuraajia olleen tällä hetkellä yli 300 000 puolustus totesi, että Tynkkysen pahoinpitelyn motiivi ei ollut poliittinen vaan yleisesti Tynkkysen tunnettuus ja näkyvyys somessa.

Oikeus ei pitänyt vastaajan selitystä uskottavana, vaan oikeuden mukaan nainen tunnisti Tynkkysen perussuomalaiseksi poliitikoksi ja väkivallan motiivi oli puhtaasti poliittinen.

Oikeus huomautti, että tilanne oli Tynkkyselle täysin ennakoimaton eikä hän ollut provosoinut sitä.

Outo syy väkivallalle

Käräjäoikeus otti huomioon rangaistusta mitatessaan koventamisperusteena teon poliittisen motiivin ja lieventävänä perusteena sen, että syytetty oli myöntänyt tekonsa.

– Tuntui todella epätodelliselta, että viimeisessä vaiheessa puolustus lähti sille linjalle, että kaiken kuulemamme jälkeen kehdattiin väittää, että sosiaalisen median kanavieni koko olisi syy väkivallalle. Onneksi oikeus hylkäsi tämän selityksen ja tuomio välitti oikean signaalin myös yhteiskunnallisesti: että poliittinen väkivalta tuomitaan ja että se tuomitaan kovennetusti, Tynkkynen toteaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta

08.06.2025 |15:46
4.
Suomen uutiset logo

Tutkimus: Oikeistolaiset osoittavat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan – epäsymmetriaa selittävät ankarat moraaliset tulkinnat

06.06.2025 |09:55
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”

08.06.2025 |17:19
6.
Suomen uutiset logo

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia

09.06.2025 |14:30
8.
Suomen uutiset logo

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi

08.06.2025 |16:09
9.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”

06.06.2025 |11:28
10.
Suomen uutiset logo

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”

11.06.2025 |09:19

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää