

LEHTIKUVA
Tynkkysen pahoinpitelijä tuomittiin 60 päiväsakkoon – poliittinen motiivi kovensi tuomiota
Päijät-Hämeen käräjäoikeus on tänään tuominnut kansanedustaja Sebastian Tynkkysen pahoinpitelystä syytetyn naisen 60 päiväsakkoon, mistä koituu maksettavaa hänen tuloillaan 360 euroa.
19-vuotiasta naista syytettiin kansanedustajan pahoinpitelystä, joka tapahtui viime joulukuussa Sebastian Tynkkysen ollessa Lahdessa perussuomalaisten puheenjohtajistokiertueella.
Syyttäjän mukaan syytetty oli tunnistanut Tynkkysen lahtelaisessa yökerho Wintissä, jossa hän oli todistajan kertomuksen mukaan ensin ystävänsä kanssa närkästyen kysynyt sivulliselta, että ”saako persut tulla tänne”.
Hetkeä myöhemmin hän oli todistajan ja Tynkkysen kertoman mukaan lähestynyt nopeasti kansanedustajaa ja kysynyt, onko hän Sebastian. Tynkkysen vastattua myöntävästi tekijä oli välittömästi iskenyt Tynkkystä nyrkillä voimakkaasti päähän.
Syytetty myönsi tekonsa
Syytetty myönsi tekonsa, mutta rakensi puolustuksensa teon motiivista Tynkkysen sosiaalisen median ympärille. Asianomistajan kuulemisessa syytetyn asianajaja kysyi Tynkkyseltä, kuinka paljon hänellä oli seuraajia somessa. Tynkkysen vastattua seuraajia olleen tällä hetkellä yli 300 000 puolustus totesi, että Tynkkysen pahoinpitelyn motiivi ei ollut poliittinen vaan yleisesti Tynkkysen tunnettuus ja näkyvyys somessa.
Oikeus ei pitänyt vastaajan selitystä uskottavana, vaan oikeuden mukaan nainen tunnisti Tynkkysen perussuomalaiseksi poliitikoksi ja väkivallan motiivi oli puhtaasti poliittinen.
Oikeus huomautti, että tilanne oli Tynkkyselle täysin ennakoimaton eikä hän ollut provosoinut sitä.
Outo syy väkivallalle
Käräjäoikeus otti huomioon rangaistusta mitatessaan koventamisperusteena teon poliittisen motiivin ja lieventävänä perusteena sen, että syytetty oli myöntänyt tekonsa.
– Tuntui todella epätodelliselta, että viimeisessä vaiheessa puolustus lähti sille linjalle, että kaiken kuulemamme jälkeen kehdattiin väittää, että sosiaalisen median kanavieni koko olisi syy väkivallalle. Onneksi oikeus hylkäsi tämän selityksen ja tuomio välitti oikean signaalin myös yhteiskunnallisesti: että poliittinen väkivalta tuomitaan ja että se tuomitaan kovennetusti, Tynkkynen toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tynkkysen kimppuun käytiin: ”Kysyi, olenko Sebastian, ja sen jälkeen löi aivan täysillä minua nyrkillä naamaan” (video)

Kansanedustaja Tynkkystä iskettiin naamaan Lahden yössä – tekee rikosilmoituksen: ”En suostu olemaan nyrkkisäkki”

Antikainen: Onko poliittinen väkivalta hallituksen mielestä ongelma silloinkin, kun se kohdistuu oppositioon kotimaassamme?

Tynkkynen kummeksuu radikaaleja, jotka haluavat ”poistaa” ihmisiä – ”Juuri ennen lähtöämme vihervassarityttö tuli kertomaan..”
Viikon suosituimmat

Kommunistit eivät onnistuneet peruuttamaan Teemu Keskisarjan historialuentoa Lahdessa
Kommunistinen verkosto, joka käyttää Rakennusliiton osoitetta postiosoitteenaan on vaatinut Lahden kaupunginkirjastoa peruuttamaan kansanedustaja Teemu Keskisarjan historialuennon. Sama verkosto järjestää itse marxilaisen kirjallisuuden lukupiirejä kirjaston tiloissa.

PS-Nuoriso: Kaikki työttömät maahanmuuttajat on palautettava kotimaihinsa
Perussuomalainen Nuoriso esittää, että Suomi ryhtyy välittömästi palauttamaan työttömiä maahanmuuttajia kotimaihinsa, koska heillä ei ole hyvää syytä olla Suomessa.

Kansannousu kiihtyy Iranissa: Haavoittuneet täyttävät kriisiytyneet sairaalat – ruumiita pinotaan kasoihin
Pappisvallan vastaiset mielenosoitukset ovat Iranissa levinneet yli sataan kaupunkiin. Siitäkin huolimatta, että valtakoneisto on katkaissut internet- ja puhelinyhteydet. Kuvat rajuista väkivaltaisuuksista leviävät maailmalle satelliittiyhteyksien kautta ja ne ovat aivan muuta, kuin Iranin virallisten kanavien välittämä näkymä tapahtumista.

STT myöntää pitkin hampain oman uutisointinsa ongelmat – Garedew: ”Median Israel-valheita alkaa paljastua yhä enemmän”
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew moittii STT:tä ja muuta valtamediaa virheellisestä Israel-uutisoinnista ja muistuttaa, että BBC:n omat selvitykset ovat jo paljastaneet vakavia ongelmia Gazaa koskevissa jutuissa. Garedew vaatii, että media korjaa virheensä yhtä näkyvästi kuin se levitti perusteettomia väitteitä.

Päivän Pointti: Media lyttää nyt härskisti nuoria naisurheilijoita – Iltalehdeltä pöksähti setämiesluokan läksytys squash-pelaaja Emilia Soinille

Sähköautoilijoille kilometrivero Britanniassa – Suomessa keskusta haluaa samaa
Saarivaltakunnan sähköautojen ja ladattavien hybridien omistajat joutuvat tulevaisuudessa maksamaan ajoneuvoveroa ajettujen kilometrien perusteella. Britannian hallitus perustelee uudistusta verotulojen turvaamisella, koska polttoaineveron tuotto vähenee sähköautojen yleistyessä. Uusi järjestelmä on parhaillaan lausuntokierroksella ja sen on määrä tulla voimaan keväällä 2028.

Nuoret näyttävät Suomen suunnan – alle 16-vuotiaat ulkomaalaistaustaiset enemmistönä jo 15 alueella pääkaupunkiseudulla
Tilastokeskuksen rekisteriaineisto kertoo vääjäämättömästä muutoksesta pääkaupunkiseudulla. Nuorista yhä suurempi osa on taustaltaan maahanmuuttajia ja vanhat kantasuomalaiset kuolevat pois. Jos segregaatio etenee nykyvauhtia ja kansalaisten yhteisyys katoaa, koko perinteistä yhteiskuntaamme uhkaa mureneminen ja sortuminen.

Garedew ja Antikainen nousivat sähkön tehomaksua vastaan – KD:n Räsänen liittyi joukkoon: ”Rankaisee tavallisia omakotiasujia”
Omakotitaloasukkaille suunniteltu uusi sähkönsiirron tehomaksu herättää vastustusta hallituspuolueiden riveissä. Perussuomalaisten kansanedustajat Kaisa Garedew ja Sanna Antikainen sekä kristillisdemokraattien Päivi Räsänen ovat jättäneet ministeri Sari Multalalle kirjalliset kysymykset koskien Energiaviraston esittämää mallia, jonka he arvioivat kuluttajia kohtaan kohtuuttomaksi.

Piisinen syyttää SDP:tä taloustilanteen heikentämisestä – ”Hallitus korjaa nyt vihervasemmiston perintöä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jorma Piisinen arvostelee Facebook-kirjoituksessaan SDP:tä ja edellisiä hallituksia Suomen taloustilanteen heikentämisestä. Piisisen mukaan nykyinen hallitus joutuu korjaamaan vuosikymmenien aikana syntynyttä velkaantumista ja rakenteellisia ongelmia.

Renee Goodin ja hänen partnerinsa yhteyksiä äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin tutkitaan
Viikko sitten Ylen pääuutislähetys uutisoi, että "maahanmuuttoviraston agentti ampui siviilin tämän omaan autoon" Minneapolisissa. Ampumavälikohtauksesta on sen jälkeen saatu uutta tietoa silminnäkijöiden kuvaamilta videoilta, jotka osoittavat, että asiat eivät menneet ihan niin suoraviivaisesti kuin valtamedia meille kertoi. Oikeusministeriö aikoo tutkia surmansa saaneen naisen partnerin yhteydet äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin.















