

MATTI MATIKAINEN
Työmies Putkonen: Minulla on unelma, että Suomi ryhdistäytyy ja lopettaa rähmällään olon sekä Brysselin että Pekingin edessä
Perussuomalaisten työmies Matti Putkonen unelmoi hallituksesta, joka puolustaa suomalaisia teollisuus- ja kuljetustyöpaikkoja laskemalla fossiilisten polttoaineiden verotusta sekä purkamalla kivihiilen ja öljyn käytön kieltolait.
Perussuomalaisten työmies Matti Putkonen käytti tunteellisen puheenvuoron torstaina perussuomalaisten tuumaustunnilla.
– Minulla on unelma. Se on unelma, että Suomeen saadaan hallitus, joka puolustaa suomalaisia teollisuus- ja kuljetustyöpaikkoja. Hallitus, joka tekee sen laskemalla fossiilisten polttoaineiden verotusta sekä purkamalla kivihiilen ja öljyn käytön kieltolait, Putkonen sanoi.
On aika lopettaa itsepetos
Putkonen jatkoi:
– Minulla on unelma. Se on, että Suomi ryhdistäytyy ja lopettaa rähmällään olon sekä Brysselin että Pekingin edessä. Se on Suomi, joka vaatii, että niin Kiina, Puola kuin Saksakin aloittavat todelliset ilmastotoimet. Se on Suomi, joka puhuu asioista oikeilla nimillä.
– Yksin Kiinan päästöt kasvavat kuukaudessa Suomen vuosipäästöjen verran. Maailman päästöt sen kun lisääntyvät, vaikka Suomessa lopetettaisiin sähkön käyttö. Ongelmaa ei ratkaista sillä, että Suomessa sammutetaan valot ja ajetaan energian- ja teollisuustuotanto alas. On aika lopettaa itsepetos ja tunnustaa tosiasiat, Putkonen totesi.
Olennaisinta estää uuden köyhyysluokan synty
Erityisesti Putkonen unelmoi poliittisesta tahdosta suomalaisten elinkustannusten laskemiseksi.
– Tänään minulla on unelma. Se on unelma, että löytyy poliittista tahtoa laskea jokapäiväisiä elinkustannuksia niin paljon, että jokainen suomalainen työntekijä pystyy palkalla sekä elättämään perheensä että kustantamaan lastensa harrastukset.
– Ensimmäinen askel on puolittaa sähkö- ja polttoaineverot. Näin helpotetaan merkittävästi sekä 60 000 työssäkäyvän köyhän että 200 000 työntekijän ahdinkoa, joilla on vaikeuksia tulla palkallaan toimeen. Olennaisinta on estää uuden köyhyysluokan synty: sähkö- ja energialaskuköyhät.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- polttoaineiden verotus kuljetusala eniten saastuttavat maat työntekijät elinkustannukset Kiina ilmastopolitiikka Suomi Köyhyys perussuomalaiset Matti Putkonen hallitus Teollisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: Polttoaineiden hinnan nousu ei vaikuta autoilun määrään eikä näin ollen päästöihin – ”Se on pelkkää rahastusta”

Halla-aho: Kasvavat liikkumiskustannukset ovat pois kaikesta muusta – ”Sähköauto on ratkaisu vain niille, joilla on millä mällätä”

Tutkimus selvitti: Autoilevat omakotitaloasujat joutuvat hallituksen ilmastotoimien maksajiksi

Hallituksen ilmastotoimien lasku jää enimmäkseen perussuomalaisten, keskustan, kokoomuksen ja sdp:n äänestäjille – vihreiden ja vasemmiston kannattajille veronkevennyksiä
Viikon suosituimmat

Helsinki Pride ryhtyi kyttäämään kansalaisia verkossa – botti löysi vihapuhetta jo tunneissa
Fabrik Oy:n tiedotteen mukaan Helsinki Pride -yhteisö on käynnistänyt poikkeuksellisen pilotin: PrideBot-niminen tekoälybotti seuraa nyt ahkerasti suomenkielistä "seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin kohdistuvaa verhoilematonta suomenkielistä vihapuhetta" X:ssä

Reijonen: Elokapinan uusin tempaus on älyttömyydessään tuomittava

Tynkkynen: Tämä päivä jää häpeätahrana suomalaisen oikeuslaitoksen historiaan
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysen mielestä laki kiihottamisesta kansanryhmää vastaan on erittäin vaarallinen ja sitä käytetään työkaluna uusien ennakkotapausten hakemiseksi, jolloin sananvapaus kaventuu tapaus tapaukselta.

Perussuomalaiset kansanedustajat: Kirkon tulee palata ydintehtäviensä ääreen ja puolustaa rohkeasti kristittyjä ja omia arvojaan
Suomen evankelis-luterilainen kirkko uppoutuu intohimoisesti woke-ideologian, antirasismin ja identiteettipolitiikan kysymyksiin, ikään kuin sen päätehtävä olisi signaloida hyveellisyyttä modernille vasemmistolaiselle eliitille eikä enää puolustaa omaa ydinsanomaa tai kristikuntaa, moittivat perussuomalaiset kansanedustajat.

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”
Suomi on perunut niin kutsuttujen irakilaiskaksosten turvapaikan ja pysyvän oleskeluluvan heidän muodostamansa turvallisuusuhan vuoksi. Kotimaassaan etsintäkuulutettu kaksikko uhkailee suomalaisia, mutta heitä ei voida karkottaa ihmisoikeussopimuksiin liittyvän palautuskiellon vuoksi. Maahanmuuttoviraston mukaan veljeksiä voisi uhata Irakissa vaino, kidutus, kuolemanrangaistus tai muu ihmisarvoa loukkaava kohtelu.

Tekoäly etsi tukihuijareita – lopputulos ei miellyttänyt ja projektit lopetetaan
Ruotsin Försäksingskassanin ja Suomen Kelan käsissä paljon puhutusta tekoälystä (AI) tuli kuuma peruna. Algoritmi ohjasi epäilyt tukien väärinkäytöstä potentiaalisimpiin ihmisryhmiin. Tuloksissa olikin sitten kyse, kuinka ollakaan, syrjinnästä sukupuolen, etnisyyden, tulotason ja koulutustason perusteella.

Jussi Halla-aho Iltalehdelle Päivi Räsäsen tuomiosta: ”Tämä näyttää olevan ajan henki ja tilannekuva”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan eduskunnalla ei ole teoriassakaan mahdollisuuksia ryhtyä toimenpiteisiin kansanedustaja Päivi Räsäsen saaman tuomion pohjalta. - Enkä näe sitä tarpeelliseksikaan, Halla-aho sanoo Iltalehdelle.

Nämä mepit äänestivät EU-parlamentissa turvapaikkaturismin kiristämistä vastaan
EU-parlamentti äänesti viime viikolla paluuasetuksesta, joka mahdollistaa kielteisen päätöksen saaneiden turvapaikanhakijoiden palauttamisen lähtö- tai kauttakulkumaan sijasta kolmanteen maahan, jonka kanssa on tehty kahdenvälinen tai EU-tason sopimus palautuskeskuksesta.

Aittakumpu: Suomi tarvitsee vahvan herätyksen – ”On aika lopettaa suomalaisuuden ja arvojemme häpeäminen ja vähättely”
Suomalaisia on peloteltu ilmastonmuutospuheilla ja syyllistetty autoilusta, syömisestä, elämisestä ja lasten vastaanottamisesta niin, että jotkut nuoret eivät halua enää edes lisääntyä. Kuitenkin tiedämme, että suomalaisten syömisillä ja elämisellä ei ole maapallon ilmastoon minkäänlaista olennaista vaikutusta ja että Suomen päästöt maailman päästöistä ovat VAIN noin 1 promille, kirjoittaa perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu.

Kansanedustaja Eveliina Heinäluoma omistaa useita Hitas-asuntoja – samaan aikaan SDP vaatii omistuksille rajoituksia
Sosialidemokraattien kansanedustaja ja Helsingin kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Eveliina Heinäluoma omistaa kolme hintasäänneltyä Hitas-asuntoa Helsingissä. Samaan aikaan SDP ajaa usean Hitas-asunnon omistusrajoituksia.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää












