

Tyytymättömyys Yleisradion tarjontaan kasvaa – perussuomalaisten mitta erityisen täysi
Puolet kaikista suomalaisista on tyytymättömiä tai ei kerro kantaansa Ylen ohjelmiin ja palveluihin. Kuppi on erityisen kumollaan perussuomalaisilla, sillä Maaseudun Tulevaisuuden teettämän kyselyn mukaan 73 prosenttia puolueen kannattajista on saanut tarpeekseen Ylen annista.
Maaseudulla tyytymättömyys Ylen ohjelmatarjontaan on kasvanut vuodessa 12 prosenttiyksikköä. Kielteisesti julkisen palvelun mediaan suhtautuu nyt jo 58,5 prosenttia maaseutumaisten kuntien asukkaista.
Kaupunkimaisissa ja taajaan asutuissa kunnissa noin puolet vastaajista kokee MT-gallupin mukaan saavansa vastinetta Yle-verolle. Miehet ovat hieman tyytyväisempiä Yleen kuin naiset, ero on pari prosenttiyksikköä.
Pääkaupunkiseudulla asuvista 61 prosenttia on tyytyväisiä Yleen ja maaseutumaisissa kunnissa asuvista 31 prosenttia eli ero on 30 prosenttiyksikköä.
Perussuomalaisten mitta täysi
Kun gallupin tuloksia tarkastellaan puoluekannoittain, ero perussuomalaisten ja muiden puolueiden välillä on merkittävä. Perussuomalaisista 73 prosenttia on tyytymättömiä Yleen ja 22 prosenttia tyytyväisiä. Viisi prosenttia ei ilmoita kantaansa.
Muissa puolueissa tyytyväisten osuus ylittää 50 prosentin riman. Tyytyväisimpiä Yleisradioon ovat vihreiden, vasemmistopuolueen ja sosialidemokraattien kannattajat.
MT-gallupin kyselyn toteutti Kantar TNS Agri ja siinä kysyttiin lokakuun puolivälissä ”Saatko Ylen ohjelmista ja palveluista mielestäsi riittävästi vastinetta maksamallesi Yle-verolle?” Otos oli runsaat tuhat henkilöä ja koko vastaajajoukon vastausten virhemarginaali on kolme prosenttiyksikköä suuntaansa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- virhemarginaali otos Kantar TNS Agri kaupunkimaiset kunnat ja taajamat maaseutumaiset kunnat Yle:n palvelut Yle:n ohjelmatarjonta MT-gallup julkisen palvelun media sosialidemokraatit Yleisradio Maaseudun Tulevaisuus Yle-vero Pääkaupunkiseutu Yle Vasemmistoliitto vihreät perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Yle pudotti vaalikoneestaan pois maakuntaveroa koskevan kysymyksen – hyödyttänee vihreitä ja vasemmistoliittoa

Elokapina-mielenosoitus sai tiedostajat höyrähtämään – Yle-kolumnisti ja HS-tiedetoimittaja Tuukka Tervonen fantasioi jo itsemurhapommituksista

Miljardirahoituksen turvin rymistelevä Yle ei hevillä luovu totuusmonopolistaan, käy rajusti pienen haastajansa Alfa-TV:n kimppuun – lyö leimoja ja viskoo lokaa ämpärikaupalla

Perussuomalaiset: Yleisradio tiukalle kulukuurille, omaishoitajille ja pienituloisille eläkeläisille tuntuvat veronkevennykset

Perussuomalaiset valmiita leikkaamaan Ylen jättibudjettia: ”Suomalaisten hyvinvoinnin kannalta toissijainen rahareikä”

Perussuomalaiset väläyttää Yle-verosta luopumista: Ohjelmat maksukortin taakse

Perussuomalaiset: Yle kulukuurille ja kehitysavusta 520 miljoonaa euroa pois

Yle jatkaa pääministerin valkopesua somessa: Marinin puoluetoveri ja demarien eduskuntavaaliehdokas siivoaa nyt bilekohua puhtaaksi Ylen Instagramissa

Yleisradion tasapuolisuudelle nauravat naurismaan aidatkin
Viikon suosituimmat

Antikainen: Irakilaiselle perheelle henkivartijat 2,5 miljoonalla – ”Ei voi olla hyväksyttävää missään”
Irakilaiselle perheelle ostettiin kilpailuttamatta 2,5 miljoonalla turvallisuuspalveluita avohuollon tukitoimenpiteenä ja täydentävänä toimeentulotukena, kertoi Yle. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää päätöstä käsittämättömänä.

Saksa on häviämässä taistelun rikollisuutta vastaan – poliisit paljastavat uutuusteoksessa, mistä asioista virallinen Saksa vaikenee
Me menetämme tämän maan on nimeltään saksalaisen tutkivan toimittajan Liv von Boetticherin ajankohtainen kirja, johon hän on haastatellut laajalla otannalla saksalaisia poliiseja heidän kokemuksistaan Saksassa vallitsevasta rikollisuudesta ja sisäisestä turvallisuudesta. Hän avaa kirjassaan asioita, jotka saksalainen politiikka haluaisi lakaista mieluiten maton alle. Rikollisuuden kasvun keskeisiä tekijöitä ovat olleet kontrolloimaton maahantulo, puuttuva integraatio, järjestäytynyt rikollisuus sekä valtion kyvyttömyys ja haluttomuus puuttua tapahtumien kulkuun.

Helsingin Sanomat julistaa Wille Rydmanin epäonnistujaksi, kommentoijat eri mieltä: ”Äänestäjät aivan erityisen tyytyväisiä”
Valtamedian kuplan ja sosiaalisen median keskenään erilaiset todellisuudet ajautuvat törmäyskurssille Helsingin Sanomien juttukokonaisuudessa, jossa Hesari julistaa ministeri Wille Rydmanin epäonnistujaksi. Jutun kommenttiketjun perusteella tällainen kehystys ei lukijoille maistu.

Kuka hyötyy järjestöavustuksista – selvitys paljastaa varakkaat STEA-tuensaajat ja identiteettityön puuhastelijat
Suomen Uutiset selvitti, miltä STEA-avustuksia saavien järjestöjen kenttä näyttää – ja miksi sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin avustusten jakoprioriteetit ovat perusteltuja.

Ruotsalaispoliisi pahoinpideltiin hengiltä MM-kisakatsomossa – Tanskan ulkoministeri ”täynnä surua ja raivoa”
Ruotsalaispoliisi oli kaikessa rauhassa seuraamassa jalkapallo-ottelua televisiosta MM-kisakatsomossa Kööpenhaminassa, kunnes hänet hakattiin ja potkittiin hengiltä. Poliisi on pidättänyt rankan rikoshistorian omaavan päätekijäksi epäillyn. Somessa ihmetellään jälleen, miten tämä oli mahdollista.

Pääkaupunkiseudun katuturvallisuus vaihtelee alueittain – Vantaan kaduilla pitää olla valppaana ja varuillaan, kun liikkuu yksin
Vantaa on keikkunut poliisin turvattomuustilastoissa kärkipaikoilla jo pitkään. Poliisin käyttämän häiriöindeksin mukaan Vantaa on Suomen turvattomin kaupunki. Katja Pirhonen kertoo omista kokemuksistaan, millaista on asua Myyrmäessä.

Rasisminvastaisia työpajoja nelivuotiaille ja lomarahaa palkansaajille – näihin STEA-avustuksiin veronmaksajan rahat menevät
STEA jakaa vuosittain satoja miljoonia euroja sosiaali- ja terveysjärjestöille. Avustusaineiston läpikäynti paljastaa joukon kohteita, joilla ei ole selvää yhteyttä heikoimmassa asemassa olevien auttamiseen tai terveyden edistämiseen.

Rydman tyrmää mediassa kiertämään lähteneet uusimmat väärät väitteet: Kela päättää itse lääkekorvauksista
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman korjaa vanhassa mediassa ja somessa leviävää virheellistä käsitystä, jonka mukaan hän tai hallitus olisivat leikkaamassa eräiden kalliiden lääkkeiden korvauksia. Asia koskee Kelan itsenäistä linjausta, ei ministerin päätösvaltaa.

Antikainen vastaa Virralle: ”Vaarallista on vihreiden maahanmuuttopolitiikka”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vastaa vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran väitteeseen, jonka mukaan sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin toiminta olisi vaarallista. Virta syytti Rydmanin järjestörälssileikkausten olevan vaarallista instagram päivityksessään.

Bangkokista lähes 32 kiloa kannabista kuljettanut malesialaismies tuomittiin vankeuteen – vetosi oikeudessa ”ladyboy”-identiteettiinsä
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus on tuominnut Malesiassa asuvan Fortanias Ignatius Anak Sitenin kahden vuoden ja kuuden kuukauden ehdottomaan vankeuteen törkeästä huumausainerikoksesta. Hänen matkalaukuistaan löytyi Helsinki-Vantaan lentoasemalla lähes 32 kiloa kannabista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää









