

Tyytymättömyys Yleisradion tarjontaan kasvaa – perussuomalaisten mitta erityisen täysi
Puolet kaikista suomalaisista on tyytymättömiä tai ei kerro kantaansa Ylen ohjelmiin ja palveluihin. Kuppi on erityisen kumollaan perussuomalaisilla, sillä Maaseudun Tulevaisuuden teettämän kyselyn mukaan 73 prosenttia puolueen kannattajista on saanut tarpeekseen Ylen annista.
Maaseudulla tyytymättömyys Ylen ohjelmatarjontaan on kasvanut vuodessa 12 prosenttiyksikköä. Kielteisesti julkisen palvelun mediaan suhtautuu nyt jo 58,5 prosenttia maaseutumaisten kuntien asukkaista.
Kaupunkimaisissa ja taajaan asutuissa kunnissa noin puolet vastaajista kokee MT-gallupin mukaan saavansa vastinetta Yle-verolle. Miehet ovat hieman tyytyväisempiä Yleen kuin naiset, ero on pari prosenttiyksikköä.
Pääkaupunkiseudulla asuvista 61 prosenttia on tyytyväisiä Yleen ja maaseutumaisissa kunnissa asuvista 31 prosenttia eli ero on 30 prosenttiyksikköä.
Perussuomalaisten mitta täysi
Kun gallupin tuloksia tarkastellaan puoluekannoittain, ero perussuomalaisten ja muiden puolueiden välillä on merkittävä. Perussuomalaisista 73 prosenttia on tyytymättömiä Yleen ja 22 prosenttia tyytyväisiä. Viisi prosenttia ei ilmoita kantaansa.
Muissa puolueissa tyytyväisten osuus ylittää 50 prosentin riman. Tyytyväisimpiä Yleisradioon ovat vihreiden, vasemmistopuolueen ja sosialidemokraattien kannattajat.
MT-gallupin kyselyn toteutti Kantar TNS Agri ja siinä kysyttiin lokakuun puolivälissä ”Saatko Ylen ohjelmista ja palveluista mielestäsi riittävästi vastinetta maksamallesi Yle-verolle?” Otos oli runsaat tuhat henkilöä ja koko vastaajajoukon vastausten virhemarginaali on kolme prosenttiyksikköä suuntaansa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- virhemarginaali otos Kantar TNS Agri kaupunkimaiset kunnat ja taajamat maaseutumaiset kunnat Yle:n palvelut Yle:n ohjelmatarjonta MT-gallup julkisen palvelun media sosialidemokraatit Yleisradio Maaseudun Tulevaisuus Yle-vero Pääkaupunkiseutu Yle Vasemmistoliitto vihreät perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Yle pudotti vaalikoneestaan pois maakuntaveroa koskevan kysymyksen – hyödyttänee vihreitä ja vasemmistoliittoa

Elokapina-mielenosoitus sai tiedostajat höyrähtämään – Yle-kolumnisti ja HS-tiedetoimittaja Tuukka Tervonen fantasioi jo itsemurhapommituksista

Miljardirahoituksen turvin rymistelevä Yle ei hevillä luovu totuusmonopolistaan, käy rajusti pienen haastajansa Alfa-TV:n kimppuun – lyö leimoja ja viskoo lokaa ämpärikaupalla

Perussuomalaiset: Yleisradio tiukalle kulukuurille, omaishoitajille ja pienituloisille eläkeläisille tuntuvat veronkevennykset

Perussuomalaiset valmiita leikkaamaan Ylen jättibudjettia: ”Suomalaisten hyvinvoinnin kannalta toissijainen rahareikä”

Perussuomalaiset väläyttää Yle-verosta luopumista: Ohjelmat maksukortin taakse

Perussuomalaiset: Yle kulukuurille ja kehitysavusta 520 miljoonaa euroa pois

Yle jatkaa pääministerin valkopesua somessa: Marinin puoluetoveri ja demarien eduskuntavaaliehdokas siivoaa nyt bilekohua puhtaaksi Ylen Instagramissa

Yleisradion tasapuolisuudelle nauravat naurismaan aidatkin
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Sodan kurimus vaati Jyrki Ålandin lapsen hengen – 20-vuotias lähti Ukrainaan vapaaehtoisena, eikä hän koskaan enää palaa kotiin

Hoitajien tekemät vanhusten raiskaukset järkyttävät Ruotsissa – rohkean Elsan haastattelu sai muut uhrit avautumaan, Uppsalan kunnan koko vanhuslautakunta eroaa
Vanhuksiin kohdistunut seksuaaliväkivalta nousi julkisuuteen viime syyskuussa Ruotsissa, kun 84-vuotias Elsa päätti kertoi asiasta Uppsala Nya Tidningille (UNT). Elsan haastattelu rohkaisi myös muita kotipalvelun työntekijöiden uhreiksi joutuneita vanhuksia kertomaan raiskauksista toimittajille.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää