

LEHTIKUVA
Uusia pakolaisleirejä nousee kanaalin rannoille – Britannia ja Ranska ottavat yhteen Euroopan herruudesta
Kansat vaeltavat taas Eurooppaan ja Euroopassa lähes vuoden 2015 malliin. Nyt laittomiakin tulijoita katsotaan osin läpi sormien, sillä teollisuus ja palvelualat tarvitsevat halpaa ja sopimuksista piittaamatonta työvoimaa. Tästä saattaa olla kyse myös Britannian ja Ranskan oireilevissa suhteissa.
Dunkirkin laitamilla Ranskassa kasvaa ja kukoistaa kurjuudessa jälleen uusi pakolaisleiri. Kanaalin rannalla sijaitseva telttaslummi on saanut nimen ”New Jungle” vuonna 2016 puretun vanhan viidakkoleirin mukaan. Leirin asukkaat ovat Kanaalin yli Englantiin yrittäviä, pääosin Afrikasta, Afganistanista ja Lähi-Idästä liikkeelle lähteneitä laittomia maahanmuuttajia.
Leirille tulee päivittäin sadoittain uutta väkeä ja ongelma kasvaa kaiken aikaa. Englannin kanaalin ylityksissä tehdään uusia ennätyksiä viikoittain ja huonoissa väleissä jo muutenkin olevat Britannia ja Ranska syyttelevät toisiaan.
Ruohonjuuritasolla kansainvaellukseen kyllä reagoidaan. Siitä on todisteena esimerkiksi ranskalaisen urheilutarvikeketjun päätös lopettaa kanoottien myynti Pohjois-Ranskan myymälöissään. Päätöksen peruste on liikkeen ilmoituksen mukaan se, että ”kanootteja on käytetty tarkoituksiin, jotka vaarantavat ihmiselämän”. Perjantaina kolmen Englantiin yrittäneen henkilön kanootti katosi kanaalissa.
Ryppyjä Ranskan ja Britannian suhteissa
Ranskan ja Britannian sisäministerien on määrä tavata kuluvalla viikolla keskustellakseen siirtolaisongelmasta. Maiden välisiä suhteita ei ainakaan lievitä ranskalaisministerin lausunto, jossa hän arvostelee brittejä ”halvan ja sääntelemättömän työvoiman” hyödyntämisestä.
On myös asiaa seuraavien mukaan mahdollista, että Ranskan presidentti Emmanuel Macron haluaa rankaista brittejä Brexitistä ja siksi pakolaisleirit saavat toistaiseksi olla rauhassa Ranskan puolella kanaalia.
Eurooppalaisessa maahanmuuttokeskustelussa vaietaan piinallisen usein siitä, että halvalla ja nöyrällä työvoimalla saattaa olla runsaastikin kysyntää koronasta nousevassa maanosassa. Siksi turvapaikanhakijoilla ja siirtolaisilla on ainakin tilapäinen tarve teollisuusmaissa. Varsinkin siinä tapauksessa, että veronmaksajat osallistuvat talkoisiin mahdollistamalla työnantajien palkka-alen.
Toinen seikka on se, että laitonta maahanmuuttoa helpottaa erinomaisen paljon se, että maahan yrittävillä ovat sukulaiset ja tukijoukot, ystävät ja kylänmiehet valmiina odottamassa kohdemaassa. Tästä joukosta löytynevät myös ihmissalakuljettajat.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- halpa ja sääntelemätön työvoima kanootti New Jungle Dunkirk pakolaisleiri kumivene ihmissalakuljettajat korona pandemia laittomat maahanmuuttajat Englannin kanaali siirtolaiset halpatyövoima Emmanuel Macron Calais Turvapaikanhakijat pakolaiset Ranska Britannia
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Britannia haluaa siirtää turvapaikanhakijat Afrikkaan – ehkä yhteistyössä Tanskan kanssa

PS vaatii pikaisesti eduskuntaan tuotavaksi hätätilapykäliä – Purra välikysymysinfossa: ”Tukeeko hallitus Puolan ja Latvian päätöstä olla vastaanottamatta turvapaikkahakemuksia väliaikaisesti?”

Purra: Hallitus on keskittynyt lähinnä majoittamaan siirtolaisia, kun pitäisi pystyä sulkemaan rajat

Purra: Vuoden 2015 siirtolaiskriisiä edeltäneet tapahtumat verrattavissa nykytilanteeseen – ”Tavoitteena pitää olla nolla turvapaikanhakijaa”

EU-asiakirjan mukaan Suomi on laittomien siirtolaisten pääkohde – Purra: ”Lainsäädännöllisillä muutoksilla ja rajatoimilla on nyt todella kiire”

Ranskan neljä kärkiehdokasta presidentiksi tiukkana maahanmuutolle – Pécresse: ”Toisen kotiin mennessä koputetaan oveen ja pyydetään lupaa”
Viikon suosituimmat

Helsinki Pride järjestää penistyöpajan 13-vuotiaille – Aittakumpu: Kantaako Helsingin kaupunki vastuun nuorten mielenterveydestä?
Helsingin kaupungin nuorisopalvelut ja Helsinki Pride järjestävät yhdessä 13–17-vuotiaille tytöille työpajan, jossa on mahdollisuus ommella itselleen packer eli penistä esittävä lötkäle haaroväliin laitettavaksi.

Tampereen kaupunki ja hyvinvointialue mainostivat seksitapahtumaa: ”Verileikit sallittuja yhdessä huoneessa”
Tampereen kaupungin ja Pirkanmaan hyvinvointialueen virallisista tapahtumakalentereista löytyy edelleen tiedote tilaisuudesta, jonka kuvauksessa luvataan BDSM-leikkejä, sadomasokistista toimintaa, alastomuutta, seksiä – ja "verileikkejä" erillisessä huoneessa.

Ulkomaalaisten rikollisten poistamista tehostetaan Helsingissä – poliisi lisää käännytyksiä ja maasta poistamisia satamissa
Helsingin poliisi on tehostanut rikoksiin syyllistyneiden ulkomaalaisten maasta poistamisia ja lisännyt käännytyksiä satamissa. Toimet kohdistuvat erityisesti henkilöihin, joiden epäillään liittyvän rikolliseen toimintaan tai vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta.

Pride-hype hiipuu – öykkäröivä politisoituminen ja woke-konkurssi karkottavat kannattajia
Männävuosien kiihkeä pridetys on hiipumaan päin. Yhä useammat organisaatiot ovat laittaneet sordiinon päälle skandaaleissa rypevän ja politisoituneen Priden suhteen.

Kepun takki kääntyi: Suorassa lähetyksessä Antti Kaikkonen perui puolueensa tavoitteen 40 000 uudesta maahanmuuttajasta
SuomiAreenan puheenjohtajatentissä eilen käytiin tiukkaa debattia maahanmuutosta. Perussuomalaisten Joakim Vigelius puolusti hallituksen tiukkaa linjaa ja muistutti oppositiota siitä, kenen käsialaa ongelmat ovat. Keskustan Antti Kaikkonen joutui ensimmäistä kertaa tv-tentissä vastaamaan kysymykseen oman puolueensa tavoitteesta koskien 40 000 ihmisen nettomaahanmuuttoa vuosittain.

Korkein hallinto-oikeus hylkäsi valituksen: Vastaanottokeskus lähtee Espoon Miilukorvesta
Lähes kolmen vuoden oikeustaistelu rauhalliselle pientaloalueelle luvatta ilmestyneestä vastaanottokeskuksesta päättyi 18.6.2026 korkeimman hallinto-oikeuden ratkaisuun. KHO hylkäsi valituksen ja Espoon päätös lopettaa toiminta uhkasakon uhalla jäi lopullisesti voimaan.

Vigelius Rydman-äänestyksen jälkeen: ”Mikä nykyisissä kriteereissä ei kelpaa?”
Eduskunta äänesti tänään sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin luottamuksesta äänin 88–74. Vasemmistoliitto esitti ministerille epäluottamusta sen jälkeen, kun Rydman oli ilmoittanut, että järjestörahoitusta kohdennettaisiin jatkossa nykyistä enemmän varsinaiseen kohtaavaan työhön ja vähemmän hallintoon, vaikuttamiseen, varakkaille järjestöille sekä ei-terveysperusteiseen toimintaan

Vigelius haastoi vasemmisto-oppositiota SuomiAreenan puheenjohtajatentissä: ”Mikä Rydmanin kriteereistä ei teille käy?”
SuomiAreenan puheenjohtajatentissä oppositio hyökkäsi järjestöavustuskriteerien uudistamista vastaan. Oppositiojohtajista kukaan ei pystynyt vastaamaan perussuomalaisten Joakim Vigeliuksen kysymykseen siitä, mikä tarkalleen kriteereissä on vialla.

Pirkanmaan hyvinvointialue myöntää: Veriseksitapahtuman mainos virallisilla kanavilla oli virhe
Pirkanmaan hyvinvointialueen strategiajohtaja Tuukka Salkoaho myöntää, että BDSM-saunaillan päätyminen viralliseen tapahtumakalenteriin oli virhe.

Elon Musk vaatii Saksan yleisradiota tilille valeuutisen levittämisestä – Saksan entinen tiedustelujohtaja näkee Belfastin tapahtumissa yhtäläisyyksiä Chemnitzin veitsi-iskun kanssa
Yhdysvaltalaisen teknomiljardöörin Elon Muskin joutumisella kerta toisensa jälkeen Saksan valtamedian ja siellä erityisesti Saksan yleisradion hampaisiin ei ole mikään sattuma. Häntä pidetään vastakampanjoista huolimatta vauhdilla suosiotaan kasvattavan AfD-puolueen tukijana. Tällä kertaa Muskin mustamaalamisessa saatettiin mennä liian pitkälle.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












