

MATTI MATIKAINEN
Vaalikansa luottaa perussuomalaisiin
Mikä suomalaisia puhuttaa näin vaalien alla? Lapin piirissä vaalikansaa huolettavat eniten talous sekä vanhusten palveluihin ja nuorten hyvinvointiin liittyvät asiat. Lapissa ongelmana on nuorison valuminen etelään. Kaikki ovat huolissaan siitä, miten järjestelmä saataisiin toimimaan niin, ettei nuorten tarvitsisi muuttaa pois.
– Meillä on täällä pitkät välimatkat, rajalta rajalle kaksisataa kilometriä. Pikkukyliltä jotuu Rovaniemelle joku tulemaan yhdeksänkymmenen kilometrin päästä palveluiden perässä, joten järkevän sote-ratkaisun saaminen on tärkeää, kertoo perussuomalaisten Lapin piirin vaalipäällikkö Kalervo Bjorkbacka.
Palvelut viedään pois
Koulutusta ollaan Rovaniemellä vähentämässä. Esimerkiksi suunniteltu yliopiston yhdistäminen Oulun kanssa merkitsisi sitä, että nuorten muuttoliike etelään yhä kiihtyy. Rovaniemellä väestönkehitys on positiivista, muualla negatiivista vanhusten muuttaessa pikkukyliltä lähelle palveluja.
– Jos koko Suomi aiotaan pitää asuttuna, miten se tehdään jos palvelut viedään pois? Lappilaisille tärkeää on myös tiestö, esimerkiksi Kilpisjärveltä Tornioon johtava tie on aivan karmeassa kunnossa. Niin ikään kaivosteollisuuteen liittyvät asiat puhuttavat, kuten radan rakentaminen Soklista Kemijärvelle, Bjorkbacka summaa.
Turvattomuuden tunne kasvaa
Samansuuntaiset ongelmat vaivaavat myös Pohjois-Karjalassa. Ihmiset ovat huolissaan eläkkeistä, rahasta, yleensä toimeentulosta. Kreikka on yksi suuri puheenaihe ja aika paljon myös perussuomalaisten vaaliteemat. Pienen ihmisen elämä ei ole helppoa Suomessa ja siihen halutaan muutos.
– Nimenomaan Pohjois-Karjalan aluetta vaivaa ehdottomasti eniten tiestön kunto. Aivan kauheita paikkoja on täälläkin. Tässä kun olin itse juuri PS-lehteä jakamassa, en muista yhtä moneen paikkaan jääneeni jumiin talvipakkasillakaan, aikamoista suota tiestö täällä on, toteaa Pohjois-Karjalan piirin vaalipäällikkö Jari Turpeinen.
Yksi suuri puheenaihe myös Pohjois-Karjalassa liittyy palvelujen säilyttämiseen, kun kaikki tuntuu siirtyvän Kuopion suuntaan. Tietynlainen turvattomuuden tunne ihmisten keskuudessa on kasvanut, kun poliisinkin vahvuutta on todella paljon vähennetty.
Autonveron poistolle vihreää valoa
Satakunnassa perussuomalaiset ovat Satakunnan Kansan gallupin mukaan ottamassa jopa ykköspaikkaa – keskustakin on jo takana. Äänestäjät ovat esittäneet aika paljon syventäviä kysymyksiä perussuomalaisten teemoista. Erityisesti viimeisen viikon aikana ihmiset ovat olleet kiinnostuneita perussuomalaisten vaaliohjelmasta ja mielipiteistä liittyen erityisesti julkisen puolen työelämäasioihin, kuten lomautuksiin ja irtisanomisiin.
– Yksittäisiä esiin nousseita kysymyksiä ovat olleet esimerkiksi sukupuolineutraali avioliittolaki ja aivan tuoreena autoverokin. Aiemminhan on sanottu, että autoveron poistaminen pitäisi sitten siirtää käyttöveroon, jolle perussuomalaiset ovat esittäneet selkeän vaihtoehdon. Ihmiset ovat hämmästelleet sitä, ettei se autovero olekaan niin mahdottoman iso potti, etteikö sitä voisi jostain muualta ottaa, kertoo Satakunnan piirin vaalipäällikkö Markku Palomäki.
Odotettavissa hyvä vaalitulos
Yleisesti ottaen vaalikansa on vahvasti sitä mieltä, että perussuomalaiset tulevat tekemään näissä vaaleissa todella hyvän vaalituloksen. Oikean ehdokkaan löytäminen on monella vielä mietinnässä, ja moni äänestäjä tekee lopullisen päätöksen vasta aivan viime hetkellä.
– Hyvältä näyttää. Meitä arvostetaan ja meihin luotetaan yhä enemmän puolueena, mikä on monen vuoden aikana jo huomattu. Se onkin helppoa, koska ehdokkaamme ovat aivan oikeasti niiden asioiden takana, joita he ovat ajamassa, toteaa Palomäki.
Kuvassa: Puheenjohtaja Timo Soini sai lämpimän halauksen äänestäjältä Korson maalaismarkkinoilla.
MIKA MÄNNISTÖ
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset ykkösiä Varsinais-Suomessa

Soini: Tuoksahtaa ihan vaalivoitolle

Otetaan voitto kotiin!
Viikon suosituimmat

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












