

Perussuomalaisten kansanedustaja ja varapuheenjohtaja Riikka Purra eduskunnassa kesäkuun alussa. Kuva Matti Matikainen
Väitöskirja vahvistaa, että maahanmuuttajalääkäreiden kielitaito on usein puutteellinen – Purra: Kärsijöinä erityisesti ikääntyneet
Perussuomalaisten varapuheenjohtaja, kansanedustaja Riikka Purra nosti Tampereen puoluekokouksessa esille maahanmuuttajataustaisten lääkärien heikon kielitaidon. Asiasta kirjoittivat useat uutisvälineet, ja Lääkäriliitto vahvisti ongelman olemassaolon.
Syyskuussa julkaistava väitöskirja osoittaa ongelman kuitenkin olevan laajempi. Maija Tervolan Tampereen yliopistoon tekemä väitöskirja on ensimmäinen tutkimus koulutuksensa jälkeen Suomeen muuttaneiden lääkärien suomen kielen taidosta.
Tervola kertoo Lännen Median (TS 9.7.) haastattelussa, että kielitaito-ongelmien syynä on liian matala kielitasovaatimus. Lääkäreiltä vaaditaan kielitaidon tasoa YKI3, joka vastaa eurooppalaisen kielitasotestin B1-kielitaitoa.
Tasovaatimusta korotettava, osaamista valvottava
– Kun Suomeen saapuu työntekijöitä ulkomailta, oletamme, että kielitaidon vaatimukset ovat kohdallaan ja niitä valvotaan. Jos on pystynyt lukemaan itsensä lääkäriksi, voi varmasti oppia kielenkin, Purra toteaa haastattelussa.
Tutkija Tervola kritisoi myös ajatusta siitä, että kielitaito karttuisi työn ohessa. Kielitaidon pitää olla alun perinkin riittävä.
– Lääkärit ovat koko ajan tekemisissä terveyden ja hengen parissa. Jos viestintä menee mönkään, seuraukset ovat pahoja, Tervola sanoo.
Ikääntyneet ja huono-osaiset kärsijöinä
Purra huomauttaa, että lääkärien kielitaito-ongelma koskee erityisesti ikääntyneitä ja huono-osaisia ihmisiä, jotka käyttävät terveyskeskuspalveluita.
– Soten tavoitteissa on parantaa hoitoon pääsyä ja nopeuttaa sitä, että ihminen saa vaikuttavaa hoitoa. Kielimuuri vaikeuttaa sitä erityisesti.
Kielitaito-ongelma korostuu alueilla, joille on vaikeaa saada palkattua lääkäreitä.
Muu henkilökunta kuormittuu
Kielitaidon ongelmat eivät rajoitu niiden potilaille aiheuttamiin seurauksiin. Myös muu hoitohenkilökunta kuormittuu, kun lääkärin kielitaito on puutteellinen. Hoitajat joutuvat usein paikkailemaan vuorovaikutusta potilaan ja lääkärin välillä.
– Uskon, että hoitajilla on riittävästi tehtävää varsinaisissa työtehtävissäänkin eikä niihin pitäisi kuulua lääkärin kielitaidon aukkojen paikkaaminen tai tulkkina toimiminen, Purra sanoo.
Asia korjattava soteuudistuksen yhteydessä
Purra toivoo, että lääkärien kielitaitovaatimukset ovat esillä, kun sosiaali- ja terveydenhuollon uudistus tulee parlamentaariseen valmisteluun.
– Työterveyshuoltoa tai yksityisiä palveluja käyttävä perusterve ihminen ei välttämättä tule ajatelleeksi, miten tärkeä asia tämä on. Suomalaisella pitää olla kotimaassaan oikeus laadukkaisiin suomenkielisiin palveluihin. Terveydenhuollossa kysymys saattaa olla elämästä ja kuolemasta.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Monikulttuurisessa koulussa huono suomi tarttuu suomalaislapsiinkin

Perussuomalaisten mielestä Suomessa tulee edellyttää suomen kielen osaamista

Hoitajien kielitaidottomuus herätti viimein yleisen mielipiteen Ruotsissa: ”Ikäihmisten on saatava heille kuuluvat palvelut omalla äidinkielellään”
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajataustaisessa perheessä kasvanut nainen kokee olonsa vieraaksi Helsingin Kontulassa: ”Tästä on tullut Lähi-itä”
Suomen Uutisten haastattelemat Kontulan alueella liikkuvat ihmiset kertovat huumeiden käytön näkyvän aiempaa enemmän katukuvassa. Monen mielestä myös alue on muuttunut merkittävästi viime vuosina.

Razmyar ja Vigelius kiivaina Espanjan kriisistä – ”SDP levittää laittomille siirtolaisille punaista mattoa”
Marokosta saapui vuorokaudessa yli 60 000 siirtolaista Espanjan Ceutaan. Perussuomalaiset vaativat Espanjan sulkemista Schengen‑alueen ulkopuolelle, kun taas SDP:n Nasima Razmyar ehdottaa lähtöalueiden olojen parantamista. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius tyrmää Razmyarin puheet epärealistisina.

Kymmenet tuhannet afrikkalaiset tunkeutuivat väkisin Eurooppaan – Espanjan Ceutassa ”täysi kaaos”
Espanjan vasemmistohallituksen myötäsukainen maahanmuuttopolitiikka kärjistyy parhaillaan Ceutassa. Valtava määrä lähinnä nuoria miehiä on tunkeutunut väkisin EU:n alueelle. Espanjan hallitus on päättänyt lähettää armeijan selvittämään totaalista kaaosta ja ryöstelyä. Euroopan tulevaisuus on Ceutassa käsillä jo tänään.

Antikainen: Espanjan raja murtui – tätäkö Lindtman haluaa Suomelle?
Torstaina laittomien maahantulijoiden massa vyöryi Espanjan Ceutaan Marokosta. Ceutan aluehallinnon johtaja Juan Jesús Vivas julisti alueelle hätätilan ja pyysi Madridilta armeijaa rajalle. Espanjan sisäministeriö kieltäytyi julistamasta kansallista hätätilaa.

Kielimuuri suojaa: Maahanmuuttajalapset eivät kelpaa ruotsinkielisiin kouluihin
Vieraskielisten oppilaiden osuus on suomenkielisissä kouluissa liki kymmenkertainen ruotsinkielisiin verrattuna. Samaan aikaan kun koulushoppailu ja oppilasalueiden pakkomuutokset mullistavat satojen suomenkielisten koulujen arkea, ruotsinkielinen koulujärjestelmä on säästynyt ilmiöltä lähes kokonaan.

Heinäluoma selittää koulushoppailun asuntopolitiikalla – tilastot kertovat toista
SDP:n Eveliina Heinäluoma selitti tällä viikolla koulushoppailun asuntopolitiikan syyksi ja nosti Myllypuron esimerkiksi onnistuneesta kehityksestä. Asuntomarkkinadata kertoo kuitenkin toista tarinaa.

Nizzan terroristi tappoi 86 ihmistä – pikkuveli rehenteli veriteolla ennen karkotustaan
Ranskassa vietettiin heinäkuun puolivälissä surujuhlaa, kun Nizzan tuhoisasta terrori-iskusta tuli kuluneeksi kymmenen vuotta. Harrasta tunnelmaa järkytti tieto terroristin veljen rikoksista tapahtumapaikan läheisyydessä.

22 EU-maata haastaa Espanjan löysän maahanmuuttolinjan – uppiniskainen sosialistipääministeri ei taivu
22 Euroopan unionin jäsenmaata, Suomi mukaan lukien, ilmaisi viikonloppuna lähettämässään kirjeessä epäluottamuksensa Espanjan maahanmuuttopolitiikkaan. EU-maiden sisäministerit kokoontuvat tiistaina kiireelliseen videopalaveriin.

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä
Valtaväestölle vieraan uskonnon tavat ja rituaalit hiipivät Englannin arkeen ilmeisen hyvää tarkoittavien toimien myötä. Muslimipoliisit haluaisivat koko virkakunnan osallistuvan ramadanin paastoon, jotta työtoverit ymmärtäisivät uskonnon merkityksen muslimeille. Toisaalta kukaan ei tiettävästi ole vastavuoroisesti ehdottanut joulukinkun tarjoamista vieraan uskonnon edustajille vuoden pimeimpänä aikana kristittyjen tapoihin tutustumiseksi.

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi
Pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehnyt Irakista kotoisin oleva mies sai tuomion törkeästä ryöstöstä. Hän pahoinpiteli uhria tämän kotona, vei veitsen uhrin kaulalle ja vaati rahaa sekä omaisuutta. Käräjäoikeus katsoi hänet kuitenkin rikosoikeudellisesti alaikäiseksi, koska THL:n oikeuslääketieteellinen ikäarvio jäi ristiriitaiseksi.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













