Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Valtiopäiväneuvos Toimi Kankaanniemi lähtee ehdolle kunta- ja aluevaaleihin: “Tavoitteeni on rakentava valtuustoyhteistyö yli puolue- ja muiden rajojen”

26.02.2025 |10:47

Perussuomalaisten kansanedustajana vuosina 2015-2023 toiminut veteraanipoliitikko, valtiopäiväneuvos Toimi Kankaanniemi kertoo vakaan harkinnan jälkeen päättäneensä olla käytettävissä ehdokkaana kuntavaaleissa Jyväskylän kaupungissa ja aluevaaleissa Keski-Suomen hyvinvointialueella vuonna 2025. - Arvioin, että laaja kokemus antaa edellytykset yhä hoitaa tärkeitä yhteisiä asioita paikallis- ja aluetasolla, jos äänestäjät niin haluavat, Kankaanniemi sanoo.

Toimi Kankaanniemi on ollut Jyväskylän kaupunginvaltuutettuna pari vaalikautta. Taannoin hän toimi muutaman vuoden myös kaupunginhallituksen jäsenenä ja valtuuston ensimmäisenä varapuheenjohtajana. Aiemmin hän on ollut 14 vuotta Uuraisten kunnanvaltuuston puheenjohtaja.  Vuodesta 2013 alkaen hän on ollut Suomen Kuntaliiton hallituksen ja työvaliokunnan jäsen. Hän on myös Keski-Suomen Liiton maakuntahallituksen ensimmäinen varapuheenjohtaja.

– Tiiviit yhteyteni ministereihin, ministeriöihin ja muihin tahoihin olen valmis edelleen hyödyntämään Jyväskylän ja Keski-Suomen parhaaksi, Kankaanniemi sanoo.

– Kunta- ja aluevaltuustoissa ei ole hallitus vs. oppositio -asetelmaa, eivätkä lähivaalit muuta eduskunnan kokoonpanoa. Ne ovat erittäin tärkeät arjen toimivuuden, palvelujen ja turvallisuuden kannalta. Tavoitteeni on rakentava valtuustoyhteistyö yli puolue- ja muiden rajojen pitäen kiinni niistä arvoista, joihin elämäni ja työni yhä pohjautuu.

Lähipalvelujen turvaaminen vaatii asiantuntemusta

Kankaanniemi on valmis jatkamaan myös Keski-Suomen aluevaltuustossa, jonka jäsenenä hänen ensimmäinen vaalikautensa on päättymässä. Hän on myös aluehallituksen varajäsen. Keski-Suomen hyvinvointialueella on erittäin tärkeät kehittämistarpeet sekä talouden tasapainotusvaatimukset. Lähipalvelujen turvaaminen vaatii asiantuntemusta, jota Kankaanniemi on saanut eri tehtävissä uudistusta valmisteltaessa, siitä päätettäessä ja sitä Keski-Suomessa toteutettaessa.

– Opiskelin 1970-luvun alkupuolella Tampereen yliopistossa kunnallistutkinnon, minkä jälkeen olin noin kymmenen vuotta kunnansihteerinä. Pari vuotta hoidin kunnanjohtajan tehtäviä kahdessa eri kunnassa. Kansanedustajana olin yhteensä 32 vuotta ja tänä aikana vajaat neljä vuotta ministerinä sekä muutaman vuoden eduskuntaryhmän puheenjohtajana kahteen otteeseen.

– Useita kertoja olen ollut myös hallitusneuvottelijana, viimeksi vuonna 2023 ryhmässä, jossa neuvottelin kuntia, maakuntia ja hyvinvointialueita koskevan laajan osion pääministeri Petteri Orpon hallitusohjelmaan, Kankaanniemi kertoo.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman

10.03.2025 |20:47
3.
Suomen uutiset logo

Pirkko Ruohonen-Lerneriltä kovaa kritiikkiä demarien Eero Heinäluomalle: “Kieroilun mestari, josta Putinkin on hänet palkinnut korkea-arvoisella mitalilla”

13.03.2025 |19:09
4.
Suomen uutiset logo

Sisäministeri Rantanen: Maassa ei voi olla yhtä aikaa avoimet rajat ja korkea sosiaaliturva

08.03.2025 |10:38
6.
Suomen uutiset logo

Kristittyjä vainotaan ympäri maailmaa median vaietessa – Antikainen: Sisäministeri Mari Rantanen on toiminut oikein

12.03.2025 |17:04
7.
Suomen uutiset logo

Dosentti Ari Helo moittii lukion historiankirjaa: ”Halutaanko koululaisille antaa naiiviin utopistinen kuva Euroopan ulkopuolisten alueiden historiasta ennen kolonialismin kautta?”

12.03.2025 |14:34
9.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset Opiskelijat: “Maahanmuuttajakiintiöt eivät kuulu korkeakoulujen yhteishakuun”

12.03.2025 |18:35
10.
Suomen uutiset logo

Melko erikoista: Vieraskielisille oma väylä korkeakouluun – ”Yliopiston on pystyttävä vastaamaan muuttuviin osaamisvaatimuksiin ja muutoksiin väestörakenteessa”

10.03.2025 |13:19

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää