

PS ARKISTO
Valtiopäiväneuvos Toimi Kankaanniemi lähtee ehdolle kunta- ja aluevaaleihin: ”Tavoitteeni on rakentava valtuustoyhteistyö yli puolue- ja muiden rajojen”
Perussuomalaisten kansanedustajana vuosina 2015-2023 toiminut veteraanipoliitikko, valtiopäiväneuvos Toimi Kankaanniemi kertoo vakaan harkinnan jälkeen päättäneensä olla käytettävissä ehdokkaana kuntavaaleissa Jyväskylän kaupungissa ja aluevaaleissa Keski-Suomen hyvinvointialueella vuonna 2025. - Arvioin, että laaja kokemus antaa edellytykset yhä hoitaa tärkeitä yhteisiä asioita paikallis- ja aluetasolla, jos äänestäjät niin haluavat, Kankaanniemi sanoo.
Toimi Kankaanniemi on ollut Jyväskylän kaupunginvaltuutettuna pari vaalikautta. Taannoin hän toimi muutaman vuoden myös kaupunginhallituksen jäsenenä ja valtuuston ensimmäisenä varapuheenjohtajana. Aiemmin hän on ollut 14 vuotta Uuraisten kunnanvaltuuston puheenjohtaja. Vuodesta 2013 alkaen hän on ollut Suomen Kuntaliiton hallituksen ja työvaliokunnan jäsen. Hän on myös Keski-Suomen Liiton maakuntahallituksen ensimmäinen varapuheenjohtaja.
– Tiiviit yhteyteni ministereihin, ministeriöihin ja muihin tahoihin olen valmis edelleen hyödyntämään Jyväskylän ja Keski-Suomen parhaaksi, Kankaanniemi sanoo.
– Kunta- ja aluevaltuustoissa ei ole hallitus vs. oppositio -asetelmaa, eivätkä lähivaalit muuta eduskunnan kokoonpanoa. Ne ovat erittäin tärkeät arjen toimivuuden, palvelujen ja turvallisuuden kannalta. Tavoitteeni on rakentava valtuustoyhteistyö yli puolue- ja muiden rajojen pitäen kiinni niistä arvoista, joihin elämäni ja työni yhä pohjautuu.
Lähipalvelujen turvaaminen vaatii asiantuntemusta
Kankaanniemi on valmis jatkamaan myös Keski-Suomen aluevaltuustossa, jonka jäsenenä hänen ensimmäinen vaalikautensa on päättymässä. Hän on myös aluehallituksen varajäsen. Keski-Suomen hyvinvointialueella on erittäin tärkeät kehittämistarpeet sekä talouden tasapainotusvaatimukset. Lähipalvelujen turvaaminen vaatii asiantuntemusta, jota Kankaanniemi on saanut eri tehtävissä uudistusta valmisteltaessa, siitä päätettäessä ja sitä Keski-Suomessa toteutettaessa.
– Opiskelin 1970-luvun alkupuolella Tampereen yliopistossa kunnallistutkinnon, minkä jälkeen olin noin kymmenen vuotta kunnansihteerinä. Pari vuotta hoidin kunnanjohtajan tehtäviä kahdessa eri kunnassa. Kansanedustajana olin yhteensä 32 vuotta ja tänä aikana vajaat neljä vuotta ministerinä sekä muutaman vuoden eduskuntaryhmän puheenjohtajana kahteen otteeseen.
– Useita kertoja olen ollut myös hallitusneuvottelijana, viimeksi vuonna 2023 ryhmässä, jossa neuvottelin kuntia, maakuntia ja hyvinvointialueita koskevan laajan osion pääministeri Petteri Orpon hallitusohjelmaan, Kankaanniemi kertoo.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kehittämistarpeet kunta- ja aluevaalit 2025 aluevaaliehdokkaat Petteri Orpon hallitus talouden tasapainottaminen aluevaltuustot hyvinvointialueet lähipalvelut kuntavaaliehdokkaat Hallitusohjelma Keski-Suomi Jyväskylä Toimi Kankaanniemi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kaksi uutta kansanedustajaa ja lisää kannatusta Keski-Suomessa: ”Muutosta haluttiin”

Eduskunnasta eläkkeelle jäävä Toimi Kankaanniemi: Suomella on edessä vaikeat ajat

Kankaanniemi ensi vuoden talousarviosta: Sadat tuhannet ajautuvat köyhyysrajan alapuolelle – hallitus riitelee ja keskittyy yli-innokkaaseen ilmasto- ja maailmanparannuspolitiikkaansa

Kankaanniemi: Kuntaliitto jatkaa puoluekorruptiota perussuomalaisten vastustuksesta huolimatta
Viikon suosituimmat

Järjestörahoitus on rikki: Somalijärjestön toiminnanjohtaja maksatti veronmaksajilla jopa peruuttamattoman hammaslääkärikäyntinsä
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin uudet avustuskriteerit herättivät poliittisen myrskyn. Verorahahanojen sulkeminen uhkaa saavutettuja etuja sekä kyseenalaista hyväveliverkostoa.

Juutalaisseurakuntien johtaja teki rikosilmoituksen Helsinki Pridestä: ”Muodostaa Suomen lain näkökulmasta vakavan syrjintäriskin”
Suomen juutalaisten seurakuntien keskusneuvoston puheenjohtaja Yaron Nadbonik epäilee Helsinki Prideen liittyvän tapahtuman osallistumislinjauksen olevan syrjivä ja lainvastainen. Hän on tehnyt asiasta rikosilmoituksen.

Rostila: Stubb sortui taas pride-politikointiin
Kansanedustaja Onni Rostilan mielestä presidentti teki virheen vaihtaessaan Suomen lipun pride-lippuun.

Ulkomaalaisten rikollisten poistamista tehostetaan Helsingissä – poliisi lisää käännytyksiä ja maasta poistamisia satamissa
Helsingin poliisi on tehostanut rikoksiin syyllistyneiden ulkomaalaisten maasta poistamisia ja lisännyt käännytyksiä satamissa. Toimet kohdistuvat erityisesti henkilöihin, joiden epäillään liittyvän rikolliseen toimintaan tai vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta.

Pride-marssilla maalitettiin lääkäreitä ja tutkijoita – ”Tavoitteena on pelotella”
Helsinki Pride markkinoi toimintaansa yhdenvertaisuuden ja turvallisuuden edistämisellä, mutta todellisuus on toisenlaista. Viikonloppuna Helsingissä Pride-marssilla nähtiin useita plakaatteja, joissa yksittäisiä lääkäreitä ja tutkijoita maalitettiin aggressiivisesti. Nuorisopsykiatrian professori Riittakerttu Kaltiala on yksi maalituksen kohteeksi joutuneista. Hän paheksuu Pride Helsinkiä ja SETA ry:tä siitä, että ne sallivat henkilöön kohdistuvan hyökkäyksen ja painostuksen tapahtumassaan.

Islamilainen rukouskutsu hiljenee Tanskassa – vasemmistokin sai jo tarpeekseen minareettijoikusta
Tanskan maahanmuuttoministeri Morten Bødskov on ilmoittanut suunnitelmista kieltää islamilainen rukouskutsu. Ministerin mukaan osa Tanskasta on alkanut muistuttaa Islamabadin esikaupunkia.

Purra varoittaa SDP:n strategiasta: Islamisteja Suomeen vaalimenestyksen takia
Valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa islamismin kasvavasta uhasta suomalaiselle yhteiskunnalle. Ruotsin hallituksen jo aloittaman selvityksen kanssa samanaikaisesti Purra moittiikin eräitä pohjoismaisia puolueita, jotka tietoisesti suosivat islamistisia ryhmiä äänestäjäkannan kasvattamiseksi. Suomessa SDP:n vaalimainosten kieli on nykyään yhä useammin arabia, Purra muistuttaa.

Seksikeinu Helsinki Priden puistojuhlassa – Antikainen: ”Onko liikaa pyydetty, että lapset säästetään julkisilta seksuaalisilta esityksiltä?”
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Helsinki Priden järjestäjiä kantamaan vastuunsa sen jälkeen, kun puolialastomat aikuiset esiintyivät seksikeinussa Priden puistojuhlassa keskellä päivää ja Helsinkiä lasten läsnä ollessa. Antikainen myös ihmettelee poliisin tapausta vähätteleviä kommentteja.

Vasemmiston pelikirja: kouluta aktivistit, rakenna konflikti, lietso eripuraa, soluttaudu, painosta instituutioita, ”sulata” yhteiskunta
Chicagolainen kansalaisaktivisti Saul Alinsky kirjoitti 1970-luvun kynnyksellä modernin vasemmistoaktivismin käsikirjan Rules for Radicals, jonka perintö elää yhä modernien aktivistien asenteissa ja menetelmissä. Alinsky ei haaveillut paremmasta maailmasta, vaan hän keskittyi nokkeliin keinoihin tavoitella valtaa. Moraalilla, totuudella tai periaatteilla ei ole tuolloin itseisarvoa – ne ovat korkeintaan pelkkiä välineitä. Kirja opettaa mm. sen, miten vastustajaa horjutetaan, miten instituutioiden heikkoudet käännetään omaksi eduksi, ja miten oma valta rakennetaan myös järjestelmän sisältä käsin. Konfliktien lietsominen, julkiset painostuskampanja, herjaaminen ja soluttautuminen ovat osa tätä kuuluisaa työkalupakkia. Jokaisen, joka haluaa ymmärtää yhteiskunnallisen vaikuttamisen taktiikoita, tulisi tutustua tähän poliittisten pelikirjojen klassikkoon.

Maahanmuuttajataustaiset jalkapallofanit pistivät hulinaksi Alankomaissa – ”Täysin apinamaista mekkalointia”
Alankomaiden suurten kaupunkien kadut täyttyivät hulinasta, kun Marokko voitti Alankomaat jalkapallon maailmanmestaruuskisoissa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












