

MATTI MATIKAINEN
Vihreät johtavat sisäministeriötä – hallitus puuhastelee poikkeusolojen aikana maahanmuuton helpotusten kanssa: ”Pääministeri ei uskalla puuttua asiaan”
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Riikka Purra moittii hallitusta siitä, että eduskunta on korona-aikaan joutunut käsittelemään useita maahanmuuttoon liittyviä hallituksen esityksiä ja hankkeita, joita on tuotu eduskuntaan ja valiokuntiin ja jotka on hyväksytty käytännössä ilman minkäänlaista laajempaa huomiota.
Riikka Purra kertoo, että korona-aikaan hallitus on rikkonut puolueiden, eduskunnan ja valtioneuvoston yhdessä sopimaa sääntöä, jonka mukaan eduskuntaan tuodaan vain sellaisia hallituksen esityksiä, jotka ovat joko kiireellisiä tai jotka selvästi kuuluvat koronan hoitoon, joko taloudellisesti tai muulla tavoin.
– Eduskunnan kyselytunnilla viime torstaina pääministeri Sanna Marin viittasi tähän todeten, että ”hallitus on pyrkinyt kunnioittamaan niitä pelisääntöjä, joita eduskunta on meiltä edellyttänyt. Että tämän koronakriisin aikana ei tuotaisi ristiriitoja herättäviä esityksiä eduskuntaan.”
Purra sanoo, että kyseisiä pelisääntöjä on rikottu jo useasti.
– Erityisesti johtamani valiokunta eli hallintovaliokunta on usein saanut käsitellä koronaan liittymättömiä paketteja, osa toki niin sanotusti poliittisesti neutraaleja, osa päinvastoin hyvinkin repiviä.
Vihreät yrittävät miellyttää äänestäjiään
Purra arvioi, että syy sille, miksi näistä asioista ei juuri julkisuudessa puhuta, liittyy puolueiden asemiin.
– Hallituksessa sekä sisä- että ulkoministeriö ovat vihreiden hallinnassa. Kaikki maahanmuuton helpotukset ovat juuri nyt selvästi vihreäideologisia, silloinkin kun niitä julkisesti on saatu puolustamaan joku muu hallituspuolue.
– Vihreiden kannatus on ollut laskusuuntaista eikä puolue ole päässyt nauttimaan parrasvaloista kuten pääministeripuolue. Sen on kuitenkin omien äänestäjiensä miellyttämisen ja agendansa edistämisen takia saatava näitä voittoja, vaikka sitten yhtenäisyyttä vaativaan korona-aikaan.
Pääministeri ei puutu
Purra ei muista kuulleensa pääministerin ottavan kantaa näihin lakimuutoksiin ja hankkeisiin tai sanovan niistä mitään.
– Entinen valtiovarainministeri Katri Kulmuni, muun keskustan ryhmän tukiessa, yritti muutaman esityksen kohdalla puolustaa näennäisesti maanviljelijää, vaikka jokainen esitykset lukenut tietää, että kyse ei ole maataloudesta. Uskoisin myös keskustan tietävän sen, vaikka eivät olisi esitystä lukeneetkaan, Purra sanoo.
Muiden hallituspuolueiden intressi olla hiljaa
Purran mukaan tällä hetkellä näyttää siltä, että muiden hallituspuolueiden intressi onkin tällä hetkellä olla maahanmuuttoon liittyvistä lakiesityksistä hiljaa.
– Pääministeri ei uskalla ottaa riskiä, että kannatus notkahtaisi, mikäli hän puolustaisi vihreää maahanmuuttolinjaa tai suomalaisen työntekijän aseman heikennystä. Niinpä vakaassa maailmanpelastamismoodissa oleva vihreä puolue saa huseerata mielin määrin maahanmuuttoon liittyvissä asioissa. Ja pikkulinnut kertovat, että lisää on luvassa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- lakiesitykset lakimuutokset koronaepidemia valiokunnat Katri Kulmuni Sanna Marin Turvapaikanhakijat vihreät hallitus maahanmuutto eduskunta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: “Pandemia ei ole hillinnyt Ohisalon ja kumppaneiden vimmaista projektia maahanmuuttolainsäädännön rikkomiseksi”

Alaikäisinä turvapaikkaa hakeneille lisää etuja, kustannukset paisuvat – Purra: Miehiä holhotaan 25-vuotiaaksi asti

Halla-aho: Hallituksen ongelmana kyvyttömyys priorisoida rahankäyttöä – ”On pystyttävä karsimaan menoja, joilla ei ole mitään tekemistä suomalaisten hyvinvoinnin ja turvallisuuden kanssa”

Purra, Halla-aho, Peltokangas: Hallitus haluaa jakaa työlupia jopa kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneille – kokoomus olisi vielä hallitustakin avokätisempi

Hallitus kasvattaa alaikäisinä Suomeen tulleiden tukia – Rantanen: ”Kriisinkin keskellä turvapaikanhakijoille esitetään lisää etuja”

Kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet ja ilman papereita saapuneet pelloille – Purra: Vahingollinen hanke

Halla-aho: Turvapaikkajärjestelmämme pahimmat viat ovat avokätisyys ja hyväuskoisuus – ”Punavihreä hallitus pahentaa näitä ongelmia”

Maahanmuutto hiertää välejä Ruotsin hallituksessa – demarit mielistelevät kansaa, vihreät vaativat löyhempää turvapaikkapolitiikkaa

Antikainen: Vihreät haluaa Suomeen 80 000 maahanmuuttajaa – “Tavoitteena lienee uusien äänestäjien houkuttelu hyvällä sosiaaliturvalla”
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.
