

Tukholman Rinkebyn kaupunginosa on täytetty maahanmuuttajilla. / LEHTIKUVA
Yli puolet Ruotsin kunnista kärsii sosiaalisesta dumppauksesta – taantuville alueille jää käteen mustapekka
Ankara pula asunnoista ja osaavasta työvoimasta raastaa menestyviä kuntia Ruotsissa. Siksi kunnat pyristelevät eroon ihmisistä, joiden saamat tuet ovat suuremmat kuin anti yhteiskunnalle. Syrjäytymisvaarassa olevaa väkeä dumpataan sinne, missä on edullisia asuntoja mutta valitettavan vähän mitään muuta tekemistä. Segregaatio sen kun etenee.
Sandvikenissä koettiin melkoinen yllätys, kun kuntaan pyytämättä ja yllättäen ilmestyi 182 uutta asukasta lyhyen ajan sisällä. Kongosta lähtöisin oleville kiintiöpakolaisille oli osoitettu ovea Tukholman alueen kunnista, kun pääkaupunkiseudun kahden vuoden lakisääteinen elatusvelvollisuus oli loppunut.
Tukholman kunnat etsivät kongolaisille uudet edulliset asunnot – tässä tapauksessa Sandvikenin vuokrataloista – ja toivottivat hyvää matkaa. Ihmiset eivät voineet vaikuttaa itseään koskevaan päätökseen, vaikka haluja olisi ollut.
– Aiempi asuinpaikkamme osoitti meidät Sandvikeniin ja maksoi ensimmäisen vuokran, kertoo näkövammainen Elemide Dunia Dagens Nyheterissä.
– Meillä ei ollut valinnan mahdollisuutta, vaikka itse emme tätä tahtoneet.
Kunnat pallottelevat vähäosaisia
Sosiaalinen dumppaus (social dumpning) on yhteiskunnallinen ongelma, jossa tuensaajia ohjataan kunnasta toiseen heidän omaa tahtoaan kuulematta. Dagens Nyheterin tekemä selvitys paljastaa, että jopa kaksi kolmannesta kyselyyn vastanneista Ruotsin kunnista on ollut tekemisissä ilmiön kanssa.
Kunnat joutuvat ottamaan vastaan muuttajia, joita ne eivät välttämättä haluaisi, mutta joista asuntopulasta kärsivät muuttopaineen alla olevat menestyvät asutuskeskukset haluavat eroon.
Vähäväkisissä kunnissa suivaannuttaa juuri se, että ne joutuvat pakon edessä kantamaan vastuun ja kustannukset ihmisistä, jotka joutuvat lähtemään paremmin voivilta paikkakunnilta.
Tämä siitäkin huolimatta, että valtio osallistuu uusien asukkaiden kustannuksiin. Toki vastaanottavien kuntien mielestä liian vähän.
Syynä huutava asunto- ja osaajapula
Suurkaupungeissa ja aluekeskuksissa tarvitaan osaavaa työvoimaa ja asunnoista on huutava pula. Siksi menestyvillä paikkakunnilla on painetta päästä eroon ”taloudellisesti syrjäytyneistä” sekä itse hankittua asuntoa vailla olevista henkilöistä.
Hiipuvilla paikkakunnilla on asuntoja, muttei välttämättä työtä tai aktiviteetteja. Ja ongelma on valmis.
– Kun valtio osoittaa ihmisiä kuntiin, joissa ei riitä asuntoja, niin lopputulos on tämä. Ja kun valtio ei kanna vastuutaan, kunnat joutuvat sitten toisiaan vastaan, sanoo Tukholman alueella sijaitsevan Solnan kunnanhallituksen puheenjohtaja Lars Rådén.
Hänen mielestään vika on Ruotsin lainsäädännössä, joka ei ota huomioon realiteetteja eli asunto- ja osaajapulaa.
Ongelmat kasautuvat
Sosiaalista dumppausta on käsitelty virkatasolla ja tultu tulokseen, jonka mukaan se lisää kuntien välistä epätasa-arvoa ja lisää segregaatiota. Kotoutuminen heikentyy ja jo syrjäytyneille koituu aina vain lisää hankaluuksia.
”Joskus muutto johtaa siihen, että työllistyneestä henkilöstä tuleekin tukiriippuvainen”, todetaan hallitukselle annetussa raportissa.
Aiemmin tehdyistä selvityksistä käy ilmi, ettei ihmisten siirtäminen uusiin ympyröihin ole tuonut muutosta heidän tilanteeseensa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kunnan vuokra-asunnot asuntopula tukiriippuvaisuus Lars Rådén Elemide Dunia social dumpning sosiaalinen dumppaus Solna Sandviken maahanmuuttolainsäädäntö osaajapula segregaatio huono-osaisuus kongo kiintiöpakolaiset työllistyminen Valinnanvapaus Tukholma Syrjäytyminen Kotoutuminen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Jengirikolliset muuttavat pois ongelmalähiöistä: ”Liian vaarallista asua”

Tanska repii ongelmalähiöt maan tasalle – rinnakkaisyhteiskunnat jäävät historiaan asukkaiden muuttaessa muualle

Pahoinpitelyistä ja ryöstöistä epäilty nuorisojoukko herättää huolta ja kuumotusta Helsingin ”onnellisten saarella”

Vieraskielisten määrä voimakkaassa kasvussa pääkaupunkiseudulla – kasvun hallinta hakusessa

Vastaanottokeskus tulla tupsahti Espoon Miilukorpeen – paikalliset asukkaat vastustavat: ”Pelottaa nuoren tytön äitinä”

Perussuomalaiset julkaisi maahanmuuton kuntatilastot pääkaupunkiseudulta: ”Karut vaikutukset joka sektorille”

Jengirikolliset soluttautuvat poliisihallintoon – etsivät pääsyä hyödyllisiin tietoihin

Leväperäisyys kunnissa kustantaa veronmaksajille miljardeja – tekoäly paljastaa isännättömän rahan ongelman
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää
Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa oli malliesimerkki siitä, miksi asiallinen keskustelu maahanmuuttopolitiikasta on niin vaikeaa. Rydman säilytti ihailtavasti rauhallisuutensa, kun Virta vyörytti vihervasemmiston pelikirjasta tuttuja temppuja keskustelun kampittamiseksi. Lopuksi Virta pyysi toimittajilta faktantarkistusta aiheesta. Nyt niitä Virran toivomia faktoja vieraskielisille maksetuista toimeentulotuista on tarjolla, mutta tulos tuskin miellyttää Sofia Virtaa.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.