

PS ARKISTO
Antikainen: Venäjän rikollisen kansanmurhahallinnon edustajat karkotettava Suomesta
Useat Euroopan maat ovat päättäneet karkottaa venäläisiä diplomaatteja Ukrainan Butšan tapahtumien tultua julki. Kaupungista on paljastunut joukkohautoja ja laajamittaista siviilien tappamista venäläisten sotilaiden toimesta. Tapahtumat tulivat ilmi Venäjän joukkojen vetäydyttyä alueelta.
Venäjä on kiistänyt syyllisyytensä ja väittänyt kuvamateriaalia väärennetyksi. YK:n ihmisoikeusviraston mukaan kaikki merkit viittaavat siihen, että siviiliväestöä kohtaan on hyökätty tahallisesti.
– Venäläisten sotilaiden raakalaismaiset teot ovat järkyttäneet koko maailmaa, ja tekijät on saatettava oikeuden eteen vastaamaan teoistaan. Monet Europan maat ovat vastatoimena karkottaneet venäläisiä diplomaatteja. Myös Suomen tulee karkottaa kaikki diplomaattisen koskemattomuuden turvin Suomessa tiedustelua harjoittavat diplomaatit sekä sulkea Venäjän Ahvenanmaalla sijaitseva konsulaatti. Venäjän konsulaatti demilitarisoidulla Ahvenanmaalla on selkeä turvallisuusuhka Suomelle ja se on suljettava välittömästi, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii.
Venäjä ei kunnioita sopimuksia
Diplomaattien karkotukset sekä Venäjän ja lännen kiristyneet välit uhkaavat katkaista diplomaattisuhteet täysin. Muun muassa Venäjän entinen presidentti Dmitri Medvedev uhkasi suurlähetystöjen sulkemisella ja totesi, että tämän jälkeen länsimaat ja Venäjä voivat katsella toisiaan ainoastaan aseen tähtäimen välityksellä.
– Venäjä käyttäytyy kuin raakalaismainen roistovaltio ja maan hallinnolla on vielä otsaa valittaa pakotteista ja ”epäreilusta kohtelusta”. Viimeistään Venäjän hyökkäys Ukrainaan näytti Venäjän hallinnon todelliset kasvot. Venäjällä ei ole aikomustakaan kunnioittaa ihmisoikeuksia, saati Geneven sopimuksia, vaan venäläiset sotilaat syyllistyvät surutta siviiliväestön tappamiseen muista sotarikoksista puhumattakaan. Vähintä mitä Suomi voi tässä tilanteessa tehdä on karkottaa Venäjän laskuun vakoilevat diplomaatit, Antikainen toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Dmitri Medvedev diplomaatit Butša joukkohauta kansanmurha sotarikokset Karkotus Sanna Antikainen Ukraina Suomi Vakoilu Venäjä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antikainen: Presidentti Halosen näkemykset Baltian maista ovat häpeällisiä

Onko Venäjä rahoittanut ilmastoaktivisteja vähentääkseen lännen energiaomavaraisuutta?

Suomi-Venäjä-seuralle 825 000 euroa valtionavustusta – keskustalainen puheenjohtaja ei tiedä, mihin rahat hupenevat: ”En osaa sanoa vielä”

Antikainen: Kaksoiskansalaisuus on muuttunut hyödystä haitaksi – Suomen on kieltäydyttävä luovuttamasta disinformaatiolakien rikkomisesta epäiltyjä Venäjälle

Halla-aho: Venäjä on laajentumishaluinen ja pidäkkeetön gangsterivaltio

Ulkomaisten kiinteistöomistusten taustalla kultaisia passeja – Tynkkynen kysyi ministeriltä Suomen toimista

Mäenpää haluaa palauttaa lentosotakoulun Kauhavalle – myös Ahvenanmaan demilitarisaatio purettava

Ukrainan sota on johtanut massiiviseen aivovuotoon Venäjältä – jopa 4 miljoonaa kansalaista äänesti jaloillaan alkuvuonna

Perussuomalaiset vaatii hallitukselta toimia viisumien myöntämisen keskeyttämiseksi venäläisille – ”Alkaa jo hävettää, että rajaa ei ole vielä saatu kiinni”
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy
Vasemmistoradikaalit iskevät Saksassa uhriensa kimppuun yhä brutaalimmin. Pääkohteisiin kuuluvat AfD-puolueen ohella oikeistoradikaalit, poliisi, teollisuus sekä tieto- ja muu liikenne. Kotimaantiedustelun raportti avaa karun näkymän saksalaiseen terrorismiin.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.

Ulkomaalaispojille syyte raiskauksesta – mellakat puhkesivat Pohjois-Irlannin pikkukaupungissa
Pitkään jatkunut epäluulo jatkuvasti kasvavaa maahanmuuttajaväestöä kohtaan leimahti liekkeihin Pohjois-Irlannissa, kun kaksi 14-vuotiasta, oikeudessa romanian kieltä puhunuttu poikaa sai syytteen paikallisen teinitytön raiskauksesta.

Antikainen: Verovaroin kustannettua koulutusjärjestelmää käytetään häikäilemättömästi hyväksi – tilanteeseen on puututtava välittömästi
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen jätti eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa hän esittää, että hallitus ryhtyy toimenpiteisiin estääkseen verovaroin kustannetun suomalaisen koulutusjärjestelmän väärinkäytökset kansainvälisissä opiskelijarekrytoinneissa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää