

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Brittipoliisi pitää kirjaa ihmisten ”vihatwiiteistä” – voi vaikeuttaa työnsaantia
Britannian poliisi on viimeisten viiden vuoden aikana kirjannut yli 120 000 ilmoitusta ”vihatapauksista”, jotka eivät täytä rikoksen tunnusmerkkejä. Kyse on esimerkiksi somekommenteista, joista joku on pahoittanut mielensä, mutta jotka eivät anna aihetta syytteen nostamiseen. Nämä vihatapaukset näkyvät kuitenkin henkilön rikosrekisteriotteessa ja voivat vaikeuttaa työnsaantia.
Vuonna 2014 voimaan tulleen virallisen vihapuheohjeen mukaan poliisin on kirjattava kaikki sellaiset tapaukset, joihin katsotaan liittyvän ”vihaa”, kuten rasistiset tai transfobiset kommentit sosiaalisessa mediassa. Nämä vihatapaukset on kirjattava, vaikka olisi selvää, että kyseessä ei ole rikos.
Asia nousi julkisuuteen äskettäin päättyneessä oikeudenkäynnissä, jossa poliisit olivat menneet vihapuhujaksi epäillyn henkilön työpaikalle kovistelemaan häntä transfobisiksi epäiltyjen viestien kirjoittamisesta. Viestien joukossa oli esimerkiksi runo, jossa sanottiin, että transnaisten rinnat on tehty silikonista.
Poliisi kovisteli työpaikalla
Tuomari lausui tuomiossaan, että transfobiasta epäillyn miehen twiitit olivat täysin laillisia, ja että poliisi ylitti valtuutensa mennessään miehen työpaikalle kovistelemaan tätä. Tuomarin mukaan poliisit loukkasivat miehen mielipiteenvapautta uhkaillessaan tätä syytteen nostamisella.
Sen sijaan tuomari katsoi poliisin toimineen täysin oikein ja ohjeiden mukaisesti siltä osin, että poliisit olivat kirjanneet transfobisiksi epäillyt twiitit poliisin tietokantaan. Orwellin kirjasta tuttu ”isoveli” siis valvoo brittejä täysin laillisesti.
Vihatapaus aina kirjattava
Ohjeiden mukaan poliisin on kirjattava niin sanottu vihatapaus aina kun ”havaitaan jokin tapaus, joka ei ole rikos, mutta jonka uhri tai joku muu kokee johtuvan vihamielisyydestä tai ennakkoluuloista transsukupuolista tai sellaiseksi koettua henkilöä kohtaan”. Vihatapaus on siis eri asia kuin viharikos, joka on Britannian lain mukaan rangaistava teko.
Vuodesta 2014 lähtien Britannian poliisi on kirjannut kaikkiaan 120 000 tällaista vihatapausta. Vaikka ne eivät ole rikoksia, ne tulevat esille kaikissa poliisin tietokantahauissa ja näkyvät henkilön rikosrekisteriotteessa, joten ne voivat vaikeuttaa esimerkiksi työn saamista. Asiasta ovat uutisoineet ainakin Telegraph ja Daily Mail.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Erikoinen tempaus HS:n esimieheltä – ilkkuu vanhusten kuolemalla

Veikko Vallin ei näe tarvetta erilliselle lainsäädännölle vihapuhetta ja maalittamista hillitsemään – riittävä lainsäädäntö on jo olemassa

Perussuomalaiset kannattaa laajaa sananvapautta: Ei koske vain myönteisiä tietoja ja asioita – ”Ihmisten ja vallanpitäjien tulee kestää myös loukkaavaa ja häiritsevää tekstiä”

Halla-aho Turtiaisen tapauksesta: ”Ehdotamme, että ylikomisario Taponen kokoaa itsensä, vetää rikosilmoituksensa pois ja käy käsiksi tehtäviin, joilla oikeasti on suomalaisten kannalta merkitystä”

Tuomiolle Raamatun opettamisesta? Päivi Räsäsen tutkinta laajenee, seuraavaksi viedään kuulusteluihin pastori Pohjolaa

Puoluesihteeri Grönroos uudesta vihapuhehankkeesta: ”Perussuomalaisilla ja hallituksella on selkeästi erilaiset näkemykset siitä, miten oikeusministeriön tulisi edistää suomalaisten turvallisuutta”

EU:n lipun polttaminen on nyt Saksassa viharikos ja voi tietää linnakeikkaa
Viikon suosituimmat

Helsinki Pride järjestää penistyöpajan 13-vuotiaille – Aittakumpu: Kantaako Helsingin kaupunki vastuun nuorten mielenterveydestä?
Helsingin kaupungin nuorisopalvelut ja Helsinki Pride järjestävät yhdessä 13–17-vuotiaille tytöille työpajan, jossa on mahdollisuus ommella itselleen packer eli penistä esittävä lötkäle haaroväliin laitettavaksi.

Tampereen kaupunki ja hyvinvointialue mainostivat seksitapahtumaa: ”Verileikit sallittuja yhdessä huoneessa”
Tampereen kaupungin ja Pirkanmaan hyvinvointialueen virallisista tapahtumakalentereista löytyy edelleen tiedote tilaisuudesta, jonka kuvauksessa luvataan BDSM-leikkejä, sadomasokistista toimintaa, alastomuutta, seksiä – ja "verileikkejä" erillisessä huoneessa.

Korkein hallinto-oikeus hylkäsi valituksen: Vastaanottokeskus lähtee Espoon Miilukorvesta
Lähes kolmen vuoden oikeustaistelu rauhalliselle pientaloalueelle luvatta ilmestyneestä vastaanottokeskuksesta päättyi 18.6.2026 korkeimman hallinto-oikeuden ratkaisuun. KHO hylkäsi valituksen ja Espoon päätös lopettaa toiminta uhkasakon uhalla jäi lopullisesti voimaan.

Vigelius Rydman-äänestyksen jälkeen: ”Mikä nykyisissä kriteereissä ei kelpaa?”
Eduskunta äänesti tänään sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin luottamuksesta äänin 88–74. Vasemmistoliitto esitti ministerille epäluottamusta sen jälkeen, kun Rydman oli ilmoittanut, että järjestörahoitusta kohdennettaisiin jatkossa nykyistä enemmän varsinaiseen kohtaavaan työhön ja vähemmän hallintoon, vaikuttamiseen, varakkaille järjestöille sekä ei-terveysperusteiseen toimintaan

Pirkanmaan hyvinvointialue myöntää: Veriseksitapahtuman mainos virallisilla kanavilla oli virhe
Pirkanmaan hyvinvointialueen strategiajohtaja Tuukka Salkoaho myöntää, että BDSM-saunaillan päätyminen viralliseen tapahtumakalenteriin oli virhe.

Vigelius haastoi vasemmisto-oppositiota SuomiAreenan puheenjohtajatentissä: ”Mikä Rydmanin kriteereistä ei teille käy?”
SuomiAreenan puheenjohtajatentissä oppositio hyökkäsi järjestöavustuskriteerien uudistamista vastaan. Oppositiojohtajista kukaan ei pystynyt vastaamaan perussuomalaisten Joakim Vigeliuksen kysymykseen siitä, mikä tarkalleen kriteereissä on vialla.

Kepun takki kääntyi: Suorassa lähetyksessä Antti Kaikkonen perui puolueensa tavoitteen 40 000 uudesta maahanmuuttajasta
SuomiAreenan puheenjohtajatentissä eilen käytiin tiukkaa debattia maahanmuutosta. Perussuomalaisten Joakim Vigelius puolusti hallituksen tiukkaa linjaa ja muistutti oppositiota siitä, kenen käsialaa ongelmat ovat. Keskustan Antti Kaikkonen joutui ensimmäistä kertaa tv-tentissä vastaamaan kysymykseen oman puolueensa tavoitteesta koskien 40 000 ihmisen nettomaahanmuuttoa vuosittain.

Elon Musk vaatii Saksan yleisradiota tilille valeuutisen levittämisestä – Saksan entinen tiedustelujohtaja näkee Belfastin tapahtumissa yhtäläisyyksiä Chemnitzin veitsi-iskun kanssa
Yhdysvaltalaisen teknomiljardöörin Elon Muskin joutumisella kerta toisensa jälkeen Saksan valtamedian ja siellä erityisesti Saksan yleisradion hampaisiin ei ole mikään sattuma. Häntä pidetään vastakampanjoista huolimatta vauhdilla suosiotaan kasvattavan AfD-puolueen tukijana. Tällä kertaa Muskin mustamaalamisessa saatettiin mennä liian pitkälle.

Tampere pahoittelee seksitapahtuman päätymistä tapahtumakalenteriin
Tampereen sivistyspalveluiden johtaja Lauri Savisaari myöntää, että moderointi epäonnistui, ja siksi BDSM-saunailta päätyi julkiseeen tapahtumakalenteriin.

Rydmanin linjaus järjestöjen uusista avustuskriteereistä pitää – lobbauksen megahautomo SOSTE ilmoitti jo muutosneuvotteluista
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin viime viikolla linjaamat tiukennukset järjestöavustusten kriteereihin pysyvät voimassa. Päätös on saanut osan etujärjestökentästä reagoimaan voimakkaasti, kun verorahoja ohjataan hallinnosta vaikuttavaan työhön.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













