

LEHTIKUVA
Donald Trump läksytti Saksaa energiariippuvuudesta Venäjään – Helsingin Sanomat väitti perään Trumpin olevan Euroopalle suurempi ongelma kuin Venäjä
Edellisen Yhdysvaltojen presidentin Donald Trumpin aiempi kaukonäköinen varoittelu Saksan riippuvuudesta venäläiseen kaasuun on keväällä 2022 osoittautunut varteenotettavaksi uhaksi ja ongelmaksi. Helsingin Sanomat nyrpisteli perään ja vihjaili, että Venäjän sijaan Euroopan ongelma olisikin Trump itse.
Euroopan energiariippuvuus Venäjästä on osoittautunut ongelmalliseksi tilanteessa, jossa Eurooppa on lähes koko muun maailman rinnalla katkaissut tai katkaisemassa kauppasuhteita Venäjään.
Venäläinen tuontienergia pitää silti edelleen Eurooppaa pihtiotteessaan, josta on hankala pyristellä irti. Kaukonäköiseksi onkin osoittautunut edellisen Yhdysvaltojen presidentin Donald Trumpin aiempi varoittelu Saksan riippuvuudesta venäläiseen kaasuun.
Nato-huippukokouksessa syksyllä 2018 Trump sivalsi kovasanaisesti Saksaa. Trump sanoi pitävänsä Nord Stream II -kaasuputkihanketta Venäjän kanssa sopimattomana.
- Saksa on Venäjän vanki. Koska 60–70 prosenttia maan energiasta tulee Venäjältä, Saksa on täysin Venäjän kontrolloima, presidentti sanoi uutistoimistojen mukaan aamiaisella Naton pääsihteerin Jens Stoltenbergin kanssa.
- He maksavat miljardeja dollareita Venäjälle, jota vastaan meidän täytyy heitä puolustaa.
Hesari ylenkatsoo Trumpia
Venäläisen energian korvaaminen tulee olemaan haaste Euroopalle. EU-maissa noin 40 prosenttia käytetystä maakaasusta tulee Venäjältä. Myös Suomessa Venäläisen energian osuus on suuri, jopa yli 60 prosenttia. Esimerkiksi kivihiilestä valtaosa tulee Venäjältä.
Trumpin varoittelu on keväällä 2022 osoittautunut täysin varteenotettavaksi uhaksi ja ongelmaksi, vaikka lausunnolle ei aiemmin annettu merkitystä.
Trump-ylenkatsovana mediana tunnettu Helsingin Sanomat jopa nyrpisteli myöhemmin perään ja vihjaili, että Venäjän sijaan Euroopan ongelma olisikin Trump itse.
Kuinkas sitten kävikään?
Trump-halveksuntaansa HS on tuonut usein esille ei pääkirjoituksissa, vaan erityisesti julkaisemissaan tarkasti valikoitujen vierailevien kolumnistien tuuttauksissa.
Loppukesällä 2019 HS julisti ylimielisesti otsikossaan: ”Donald Trumpin arvomaailma haisee, ja hän on Euroopalle vakavampi ongelma kuin Venäjä”.
Kolumnisti Sixten Korkman hieman pehmenteli ylimielistä väitettään toteamalla, että toki myös Vladimir Putinin Venäjä on autoritaarinen maa, jossa historiaa vääristetään ja media myötäilee vallanpitäjiä, ja ettei Venäjästä ole kenellekään esikuvaksi.
Silti huhtikuussa 2022 alkaa näyttää siltä, että Euroopan – ja koko maailman – ongelma ei suinkaan ole Donald Trump, vaan Venäjä – eli täysin päinvastoin kuin HS uskotteli.
Helsingin Sanomille ja Korkmanille voidaankin esittää kysymys: miten meni niin kuin omasta mielestä?
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- energiariippuvuus Jens Stoltenberg turvallisuusuhka Propaganda Eurooppa Vladimir Putin Donald Trump Helsingin Sanomat Sixten Korkman Venäjä Saksa
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ohisalo olisi jäädyttänyt Trumpin Twitter-tilin jo aiemmin, Halla-aho huolestui somejättiläisten mielivallasta – ”Nyt suljetaan suut epämieluisilta poliitikoilta”

Bloomberg: EU myöntämässä Trumpilla olleen syyt irtautua Maailman kauppajärjestö WTO:sta Kiinan protektionismin vuoksi

Pelaako Putin “hullu johtaja” -korttia uhkaillessaan ydinaseilla?

Amerikkalaisille energiaomavaraisuus – vaikka fossiilisilla – on tärkeämpi kuin taistelu ilmastonmuutosta vastaan

Valkoisen talon ex-lääkäri: “Bidenin kognitiiviset kyvyt heikentyneet – uhka kansalliselle turvallisuudelle”

Poliittinen kommentaattori kävi läpi kohutodistajan lausuntoja: Trump tarttui ohjauspyörään, väittää nainen joka ei ollut edes samassa autossa

“Vaalidenialistin” nousu puhemieheksi on osoitus Trumpin voimasta
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Saksan kansallisen mediayhtiön ZDF:n uutisdokumentti paljastaa Hamasin soluttautumisen kansalaisjärjestöihin Euroopassa
Journalistit Carl Exner ja Ahmet Şenyurt selvittivät "Die Spur" -uutisdokumentissa, mitkä tahot ovat islamististen rakenteiden ja Hamasin propagandistien taustalla. Tutkivan journalismin dokumentti todentaa, kuinka Hamas-toimijat ovat merkittävissä rooleissa eurooppalaisissa yhdistyksissä ja kansalaisjärjestöissä.

Kun mitta tulee täyteen: Rikollisjengien terrorille pantiin kertakaikkinen piste – El Salvadorin kansalaisten turvallisuudentunne oli aiemmin pohjamudissa, tänään parempi kuin sveitsiläisillä
El Salvadorin itsevaltainen presidentti lopetti kovalla kädellä maata terrorisoivien rikollisjengien mielivallan. Kansa ja yrityselämä kiittävät mutta arvostelijoitakin riittää. Yhtä kaikki El Slavador on tänään kansalaisten mielestä yksi maailman turvalllisimmista maista.