

LEHTIKUVA
Eduskunta ei ole vielä edes hyväksynyt EU-elvytyspakettia – vihreät ministerit ja valtiovarainministeri Vanhanen mehustelevat jo, miten rahat törsätään
Vihreät ministerit Krista Mikkonen ja Maria Ohisalo iloitsivat maanantaina ennenaikaisesti muhkeista harppauksista ja miljardiluokan lisärahoituksista viherhankkeisiin valtiovarainministeri Matti Vanhasen kompatessa taustalla.
Valtiovarainministeri Matti Vanhanen (kesk) puhui maanantaina tiedotustilaisuudessa, miten Suomi aikoo käyttää EU-elvytyspaketista Suomelle tulevat noin 2,1 miljardia euroa. Vanhasen retoriikassa kyse oli ”elpymisvälineestä tulevan rahoituksen mahdollisimman vaikuttavasta kohdentamisesta.”
– Ohjelmamme painotus on enemmän uudistamisessa kuin elvytyksessä. Varmistamme, että yritykset ja elinkeinoelämä pääsevät vihreän ja digivetoisen kasvun vauhtiin, Vanhanen selitti.
Samaan aikaan kun valtiovarainministeri esitteli tiedotustilaisuudessa viherhankkeita, alkoi vihreiden ministerien Twitter-tileiltä kuulua iloista viserrystä. Ympäristöministeri Krista Mikkonen riemuitsi EU:n elvytyspaketista tulevasta ”miljardiluokan lisärahoituksesta” ilmastotoimiin. Mikkosen mukaan paketilla oltaisiin samalla rakentamassa paitsi ratkaisuja ilmastokriisiin myös lisää työpaikkoja.
Sisäministeri Maria Ohisalo puolestaan iloitsi ”valtavasta harppauksesta” ilmastokriisin torjunnassa. Ohisalon sanavalinta on historiallisesti mielenkiintoinen. Kiinassa 1950-1960-lukujen taitteessa toteutettu ”Suuri harppaus” oli poliittinen hanke, joka johti nälänhätään ja joukkokuolemiin.
Tukea tarvitaan EU-paketin kaatamiseksi
Vanhanen puhui tiedotustilaisuudessa pilareista, kestävän kasvun ohjelmasta, tutkimus- ja innovaatiopanostuksista, digitalisaatiosta ja vihreästä siirtymästä.
Vanhasen ja vihreiden ministerien mehustelu EU-rahoilla on silti ennenaikaista, sillä eduskunta ei ole vielä hyväksynyt elvytyspakettia. Perustuslakivaliokunnalta odotetaan lähiaikoina ratkaisua siitä, voidaanko elvytyspaketti hyväksyä yksinkertaisella äänten enemmistöllä vai vaaditaanko tukea myös oppositiosta.
Perussuomalaiset vastustavat yksimielisesti elvytyspakettia, kuten myös kristillisdemokraatit ja Liike Nyt. Elvytyspaketti kasvattaa Suomen veronmaksajien rasitusta vuosikymmeniksi eteenpäin, ja siitä seuraa veronmaksajille useiden miljardien tappiot.
Paketin kaatamiseen tarvitaan kuitenkin myös tukea kokoomukselta, jonka linja on ollut ikävän epämääräinen. Esimerkiksi kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo ei ole osannut sanoa kantaansa elvytyspakettiin. Samaan aikaan useat kokoomuksen kansanedustajat, kuten Terhi Koulumies ja Pia Kauma, ovat kuitenkin tyrmänneet hankkeen.
Suomi kiristää verotusta Italian ja Espanjan puolesta?
EU-elvytyspaketti tarkoittaa järjestelyä, jossa Euroopan unioni ottaa oman budjettinsa ulkopuolella olevan rahaston kautta lainaa 750 miljardia ja rahat jaetaan jäsenvaltioille, osin avustuksina ja osin lainoina. Elvytyspaketin suurimpia edunsaajia ovat Italia ja Espanja.
Suomi saa EU-elvytyspaketista muutaman miljardin ja maksaa takaisin ainakin 6,6 miljardia euroa korkoineen vuoteen 2058 saakka, eli Suomi on paketin nettohäviäjä. Käytännössä Suomi joutuu kiristämään verotustaan elvyttääkseen taloutensa huonosti hoitaneita eteläisen Euroopan maita.
Hallitus perustelee elvytyspakettia sillä, että Etelä-Euroopan maiden elvyttäminen lahjarahalla olisi tärkeää Suomen viennille, vaikka vaikutuksista Suomen vientiin ei ole näyttöä eikä vaikutusarviota.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho on useaan otteeseen varoittanut siitä, että elvytyspaketista seuraavat vastuut voivat olla kohtalokkaat Suomen julkiselle taloudelle ja suomalaisille veronmaksajille.
– Suomen etu ei ole jäsenyys sellaisessa unionissa, joka rikkoo sääntöjään, nakertaa jäsenmaiden kansalaisten mahdollisuutta vaikuttaa itseään koskeviin asioihin ja tekee veloista ja vastuista yhteisiä. Jos Suomi haluaa olla kokoaan suurempi vaikuttaja, sen on torjuttava tämä paketti ja ilmoitettava, että raja on nyt tullut vastaan. Jonkun on näytettävä esimerkkiä, Halla-aho sanoi kuukausi sitten eduskunnassa elvytyspakettia koskevassa välikysymyskeskustelussa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- EU-elvytyspaketti Krista Mikkonen veronkiristykset ministerit rahanjako Maria Ohisalo Matti Vanhanen Nettomaksaja Petteri Orpo Suomi vihreät perussuomalaiset Italia hallitus Espanja Jussi Halla-aho eduskunta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset jätti Sanna Marinin hallitukselle välikysymyksen EU:n 750 miljardin euron elvytyspaketista – Tavio vertaa hanketta tuhopolttoon: ”Kaikkien aikojen huonoin diili”

Halla-aho: EU-elvytyspaketti ei jää kertaluonteiseksi – ”Vain Suomessa päättäjät pettävät itseään tai ainakin kansalaisia”

Euroopan unioni siirtyy yhteiseen velkaan ja liittovaltion suuntaan – ”Puheet Suomen viennin elvyttämisestä EU-paketilla ovat pötyä”

PS: Suomen on torjuttava EU:n tukipaketti – ”Raja on tullut vastaan ja jonkun on näytettävä esimerkkiä”

Taloustieteen emeritusprofessori Virén valtioneuvoston EU-elvytyspaketin saldosta: ”Suomeksi tämä tarkoittaa sitä, että elvytysvaikutus on nolla”

EU:n elvytysrahat lentämässä taivaan tuuliin – Koponen: ”Tämä on täyttä hulluutta”

Työelämäprofessori Pikkarainen: Elvytyspaketti ei ratkaise Italian velkaongelmaa

Espanjalaisille nelipäiväinen työviikko – suomalaisten veronmaksajien rahoilla

Antikainen: Huijasiko pääministeri Marin Suomen osaksi tulonsiirtounionia?
Viikon suosituimmat

Ex-ministeri Liisa Hyssälä järjestöleikkauksista: Mahdollisuus, ei uhka – varakkaat järjestöt käyttäkööt omia rahojaan
Aiemmin Kelan pääjohtajanakin toiminut, entinen sosiaali- ja terveysministeri Liisa Hyssälä (kesk) pitää hallituksen päättämiä järjestöleikkauksia mahdollisuutena, ei uhkana. Hänen mukaansa päällekkäistä järjestökenttää on karsittava, ja järjestöjen on yritysten tavoin kannettava vastuunsa taloudellisesti vaikeina aikoina.

AfD voitti Saksassa Saksi-Anhaltin osavaltiovaalit mutta jäi ovensuukyselyn mukaan paikan tai kahden päähän ehdottomasta enemmistöstä

Kelan hurjat luvut julki: Jo yli 40 % perustoimeentulotuista vieraskielisille – Vigelius: ”Täysin kestämätöntä’’
Kelan maksamat keskeisimmät toimeentuloa turvaavat etuudet vieraskielisille ovat viime vuonna kasvaneet noin 1,8 miljardiin euroon. Osuus on viidenneksen koko väestöstä. Luvut käyvät ilmi Kelan tuoreesta julkaisusta.

Ceutan kriisi sai jo koko Espanjan kaduille – Sánchezia vaadittiin eroamaan, poliisi vastasi kyynelkaasulla
Ceutan hallitsemattoman maahantulon aiheuttama kriisi on muuttumassa yhä vakavammaksi sisäpoliittiseksi ongelmaksi Espanjassa. Sadat tuhannet espanjalaiset osoittivat keskiviikkona mieltään eri puolilla maata vaatien ratkaisua Ceutan tilanteeseen ja pääministeri Pedro Sánchezin vasemmistohallituksen eroa. Madridissa poliisi vastasi mielenosoittajille kyynelkaasulla ja kumiluodeilla.

Kela julkaisi hämmentävän tiedotteen, joka johtaa harhaan – edelleen yli 40 prosenttia toimeentulotuesta menee vieraskielisille
Kelan tuore tiedote kehuu, että aiempaa harvempi vieraskielinen saa toimeentulotukea. Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen tyrmää uutisoinnin puolitotuutena – samaan aikaan jo 41 prosenttia kaikesta toimeentulotuesta menee vieraskielisille.

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin
Vaikka eliitti ja valtamedia muuta väittävät, maahanmuuttokriittisyys on tänään politiikan vuolainta valtavirtaa Euroopassa. Sen todistaa osaltaan entinen ruotsalainen kommunisti, joka oli liian kriittinen vasemmistopuolueelle. Nyt omassa puolueessaan näyttäisivät valtiopäivien ovet olevan apposen auki. Perusajatus on se, että kansalaisia on kahta lajia: “tuottavia ja loisivia”.

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

85-vuotiaan naisen pyykkituvassa raiskannut ulkomaalaistaustainen mies jo kolmatta kertaa raiskaussyytteessä – Purra: ”Yhteen suuntaan: ulos”
Oulussa 85-vuotiaan naisen törkeästä raiskauksesta tuomittu Nahom Hagos on jälleen syytettynä raiskauksesta. Kyseessä on jo kolmas raiskaussyyte, jota käsitellään oikeudessa.

Tuore tutkimus: Vasemmisto on liikkunut 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin oikeisto oikealle
Yhdysvaltain poliittisen polarisaation on usein liberaalissa mediassa selitetty johtuvan ennen kaikkea oikeiston radikalisoitumisesta. Nyt tuore vertaisarvioitu tutkimus haastaa tämän yleisen käsityksen. Yli 35 000 vastaajan pitkittäistutkimuksessa selvisi, että vuosina 1988–2024 vasemmistolaiset liikkuivat 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin mitä oikeistolaiset oikealle.

Kaikki laittomasti maahan tunkeutuneet eivät palanneet Marokkoon – Ceutan naiset elävät ainaisessa väkivallan pelossa: ”Tilanne on hirvittävä”
Asukkaiden protestit laittomia siirtolaisia vastaan ovat voimistuneet entisestään Espanjan Ceutassa. Naiset elävät jatkuvassa väkivallan pelossa, koska enklaaviin oleskelemaan jääneet ovat pääosin nuoria miehiä. Samalla kiista maahan tunkeutuneiden todellisesti määrästä käy kaiken aikaa kuumempana.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää













