

LEHTIKUVA
Eduskunta ei ole vielä edes hyväksynyt EU-elvytyspakettia – vihreät ministerit ja valtiovarainministeri Vanhanen mehustelevat jo, miten rahat törsätään
Vihreät ministerit Krista Mikkonen ja Maria Ohisalo iloitsivat maanantaina ennenaikaisesti muhkeista harppauksista ja miljardiluokan lisärahoituksista viherhankkeisiin valtiovarainministeri Matti Vanhasen kompatessa taustalla.
Valtiovarainministeri Matti Vanhanen (kesk) puhui maanantaina tiedotustilaisuudessa, miten Suomi aikoo käyttää EU-elvytyspaketista Suomelle tulevat noin 2,1 miljardia euroa. Vanhasen retoriikassa kyse oli ”elpymisvälineestä tulevan rahoituksen mahdollisimman vaikuttavasta kohdentamisesta.”
– Ohjelmamme painotus on enemmän uudistamisessa kuin elvytyksessä. Varmistamme, että yritykset ja elinkeinoelämä pääsevät vihreän ja digivetoisen kasvun vauhtiin, Vanhanen selitti.
Samaan aikaan kun valtiovarainministeri esitteli tiedotustilaisuudessa viherhankkeita, alkoi vihreiden ministerien Twitter-tileiltä kuulua iloista viserrystä. Ympäristöministeri Krista Mikkonen riemuitsi EU:n elvytyspaketista tulevasta ”miljardiluokan lisärahoituksesta” ilmastotoimiin. Mikkosen mukaan paketilla oltaisiin samalla rakentamassa paitsi ratkaisuja ilmastokriisiin myös lisää työpaikkoja.
Sisäministeri Maria Ohisalo puolestaan iloitsi ”valtavasta harppauksesta” ilmastokriisin torjunnassa. Ohisalon sanavalinta on historiallisesti mielenkiintoinen. Kiinassa 1950-1960-lukujen taitteessa toteutettu ”Suuri harppaus” oli poliittinen hanke, joka johti nälänhätään ja joukkokuolemiin.
Tukea tarvitaan EU-paketin kaatamiseksi
Vanhanen puhui tiedotustilaisuudessa pilareista, kestävän kasvun ohjelmasta, tutkimus- ja innovaatiopanostuksista, digitalisaatiosta ja vihreästä siirtymästä.
Vanhasen ja vihreiden ministerien mehustelu EU-rahoilla on silti ennenaikaista, sillä eduskunta ei ole vielä hyväksynyt elvytyspakettia. Perustuslakivaliokunnalta odotetaan lähiaikoina ratkaisua siitä, voidaanko elvytyspaketti hyväksyä yksinkertaisella äänten enemmistöllä vai vaaditaanko tukea myös oppositiosta.
Perussuomalaiset vastustavat yksimielisesti elvytyspakettia, kuten myös kristillisdemokraatit ja Liike Nyt. Elvytyspaketti kasvattaa Suomen veronmaksajien rasitusta vuosikymmeniksi eteenpäin, ja siitä seuraa veronmaksajille useiden miljardien tappiot.
Paketin kaatamiseen tarvitaan kuitenkin myös tukea kokoomukselta, jonka linja on ollut ikävän epämääräinen. Esimerkiksi kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo ei ole osannut sanoa kantaansa elvytyspakettiin. Samaan aikaan useat kokoomuksen kansanedustajat, kuten Terhi Koulumies ja Pia Kauma, ovat kuitenkin tyrmänneet hankkeen.
Suomi kiristää verotusta Italian ja Espanjan puolesta?
EU-elvytyspaketti tarkoittaa järjestelyä, jossa Euroopan unioni ottaa oman budjettinsa ulkopuolella olevan rahaston kautta lainaa 750 miljardia ja rahat jaetaan jäsenvaltioille, osin avustuksina ja osin lainoina. Elvytyspaketin suurimpia edunsaajia ovat Italia ja Espanja.
Suomi saa EU-elvytyspaketista muutaman miljardin ja maksaa takaisin ainakin 6,6 miljardia euroa korkoineen vuoteen 2058 saakka, eli Suomi on paketin nettohäviäjä. Käytännössä Suomi joutuu kiristämään verotustaan elvyttääkseen taloutensa huonosti hoitaneita eteläisen Euroopan maita.
Hallitus perustelee elvytyspakettia sillä, että Etelä-Euroopan maiden elvyttäminen lahjarahalla olisi tärkeää Suomen viennille, vaikka vaikutuksista Suomen vientiin ei ole näyttöä eikä vaikutusarviota.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho on useaan otteeseen varoittanut siitä, että elvytyspaketista seuraavat vastuut voivat olla kohtalokkaat Suomen julkiselle taloudelle ja suomalaisille veronmaksajille.
– Suomen etu ei ole jäsenyys sellaisessa unionissa, joka rikkoo sääntöjään, nakertaa jäsenmaiden kansalaisten mahdollisuutta vaikuttaa itseään koskeviin asioihin ja tekee veloista ja vastuista yhteisiä. Jos Suomi haluaa olla kokoaan suurempi vaikuttaja, sen on torjuttava tämä paketti ja ilmoitettava, että raja on nyt tullut vastaan. Jonkun on näytettävä esimerkkiä, Halla-aho sanoi kuukausi sitten eduskunnassa elvytyspakettia koskevassa välikysymyskeskustelussa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- EU-elvytyspaketti Krista Mikkonen veronkiristykset ministerit rahanjako Maria Ohisalo Matti Vanhanen Nettomaksaja Petteri Orpo Suomi vihreät perussuomalaiset Italia hallitus Espanja Jussi Halla-aho eduskunta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset jätti Sanna Marinin hallitukselle välikysymyksen EU:n 750 miljardin euron elvytyspaketista – Tavio vertaa hanketta tuhopolttoon: ”Kaikkien aikojen huonoin diili”

Halla-aho: EU-elvytyspaketti ei jää kertaluonteiseksi – ”Vain Suomessa päättäjät pettävät itseään tai ainakin kansalaisia”

Euroopan unioni siirtyy yhteiseen velkaan ja liittovaltion suuntaan – ”Puheet Suomen viennin elvyttämisestä EU-paketilla ovat pötyä”

PS: Suomen on torjuttava EU:n tukipaketti – ”Raja on tullut vastaan ja jonkun on näytettävä esimerkkiä”

Taloustieteen emeritusprofessori Virén valtioneuvoston EU-elvytyspaketin saldosta: ”Suomeksi tämä tarkoittaa sitä, että elvytysvaikutus on nolla”

EU:n elvytysrahat lentämässä taivaan tuuliin – Koponen: ”Tämä on täyttä hulluutta”

Työelämäprofessori Pikkarainen: Elvytyspaketti ei ratkaise Italian velkaongelmaa

Espanjalaisille nelipäiväinen työviikko – suomalaisten veronmaksajien rahoilla

Antikainen: Huijasiko pääministeri Marin Suomen osaksi tulonsiirtounionia?
Viikon suosituimmat

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Hallitus teki lopun miljonääri‑Vesterbackan bisneksestä ulkomaalaisilla nuorilla – yhtiö ajautuu konkurssiin
Pelibisneksillä aiemmin menestyneen Peter Vesterbackan Finest Future ‑yhtiö on konkurssimenettelyssä muun muassa maksamattomien työeläkevakuutusmaksujen vuoksi. Yhtiön keskeinen liikeidea on ollut ulkomaalaisten opiskelijoiden rekrytointi maksua vastaan suomalaisiin lukioihin.

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö
Jääkiekkoilija Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pukemasta Pride-paitaa TPS:n pelissä, koska ei halua julkisesti tukea Pride-ideologiaa. Turun Setan paikallisjohto ilmoitti, että Savinaisen ei olisi pitänyt edes pelata, kun hän ei suostunut käyttämään Pride-paitaa. Samalla Seta julkaisussaan valitti sitä, että Suomen syrjintälainsäädäntö estää tällaisen sivuuttamisen. Ajatus on pysäyttävä. Ihminen pitäisi sulkea ulos työtehtävästään siksi, että hän ei suostu julkisesti osoittamaan ideologista uskollisuutta Pridelle, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison 1. varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan
Vihreiden puheenjohtajalle Sofia Virralle tuli tänään lähtö TPS:n hallituksesta. Taustalla on Virran eilinen yritys hiillostaa epäsuorasti TPS:n hyökkääjää Veli-Matti Savinaista, joka kieltäytyi käyttämästä Pride-paitaa kiekkokaukalossa. Sofia Virran painostusyritys johti kuitenkin siihen, että TPS ensin julkaisi eilen illalla julkisen anteeksipyynnön Savinaiselle. Tänään aamupäivällä TPS tiedotti, että Sofia Virta ei enää jatka TPS:n hallituksessa.

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä
Pride-teemapelipaidasta henkilökohtaisen vakaumuksensa vuoksi kieltäytyneen jääkiekkoilija Veli-Matti Savinaisen tapaus on ollut viikonlopun keskustelunaihe. Savinaisen Pride-nihkeys poiki saman tien voimakkaan reaktion Setalta, cancelointiyrityksen ja jopa vihjailua lakimuutoksista. Vihreän puolueen puheenjohtajalla Sofia Virralla näyttäisi myös olevan oma roolinsa tapahtumien taustalla.

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön
Lähihoitajana vajaat 10 vuotta toiminut Mira tyrmää SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyarin ehdotuksen siitä, että hoivatyöpaikoilla riittäisi yksi suomalainen hoitaja ja muut voisivat olla ulkomaalaisia. Työssään ympärivuorokautisen tehostetun palvelun asumisyksiköissä Mira on nähnyt lukuisia vaaratilanteita johtuen ulkomaalaisten hoitajien puutteellisesta kielitaidosta.

Bergbom TPS:n kohuottelusta: ”Seta ja Sofia Virta, jättäkää Veli-Matti Savinainen rauhaan”
TPS:n SM-liigaottelussa syntyi viikonloppuna kohu, kun kokenut hyökkääjä Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pelaamasta Pride-teemapelipaidassa. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom muistuttaa, että työntekijällä on Suomessa oikeus kieltäytyä poliittisesta tai ideologisesta toiminnasta työpaikallaan.

Rostila pöyristyi vaatimuksista syrjiä kultaleijonaa: Yrittääkö Seta tehdä toisinajattelijoista lainsuojattomia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila tyrmää Turun seudun Setan kommentin Veli-Matti Savinaisen pelipaitakohusta.

Ex-valtiovarainministeri Suvi-Anne Siimes: Maahanmuuttajilla liian helppo tie Kelan eläkkeille
Työeläkevakuuttajien etujärjestön Telan väistyvä toimitusjohtaja, valtiovarainministerinäkin toiminut Suvi-Anne Siimes moittii Helsingin Sanomien haastattelussa että maahanmuuttajat pääsevät liian helposti Kelan eläkejärjestelmän piiriin. Hän näkee tämän ongelmana, joka rasittaa Suomen sosiaaliturvajärjestelmää ja uhkaa sen kestävyyttä pitkällä aikavälillä.

Koposelta aloite eduskunnassa: Kansaneläke ja takuueläke poistettava maahanmuuttajilta
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen on jättänyt eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa esitetään kansaneläkkeen ja takuueläkkeen poistamista maahanmuuttajilta.
















