

PS ARKISTO
Haitallisesta maahanmuutosta ollaan hiljaa – Purra: ”Kun väkivaltaa ihannoiva rap-artisti sai syytteen törkeästä lapsenraiskauksesta, media ei edes tohtinut kertoa henkilön nimeä tai taustaa”
Katujengien toimintarepertuaariin kuuluvat esimerkiksi väkivaltaisen rap-kulttuurin ihannointi, ryöstely ja uhkailu, huumeiden myynti, aseet ja muunlainen väkivalta. – Jengit, kuten moni muukin rikollisuus nykyään, ovat pitkälti maahanmuuton seurauksia. Niin kauan kuin tätä ei hyväksytä ja olla valmiita korjaamaan, tilanne pahenee, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa Facebookissa, että katurikollisuudessa kyse ei ole syrjäytymisestä vaan valinnasta siirtyä sinne, missä rahaa ja valtaa on helpoiten saatavilla.
– Kun kuuluisa väkivaltaa ihannoiva ja siihen yllyttävä rap-artisti sai syytteen törkeästä lapsenraiskauksesta, Suomen media ei edes tohtinut kertoa henkilön nimeä tai taustaa. Meillä tavataankin puhua esimerkiksi espoolais- tai vantaalaismiehistä, kun ei kyetä kertomaan oikeaa alkuperää.
Ruotsissa jo ongelmalähiöitä, joista ei ole paluuta
Ruotsin TV:n ohjelma ”Uppdrag granskning” sen sijaan äskettäin käsitteli jälleen varsin avoimesti maan ongelmalähiöiden surkeaa ja edelleen heikentyvää tilannetta.
– Ohjelmassa esiintyneen paikallisen somaliedustajan mukaan ongelmalähiöissä moni ajattelee, ettei tarvitse eikä kannata opetella ruotsia, käydä töissä, olla ihmisiksi tai puuttua rikoksiin. Jengien valta on suurta, ja ne kostavat ”petturuuden” eli esimerkiksi sen, että joku haluaisi integroitua Ruotsiin. Jengit ylläpitävät ja kiihdyttävät segregaatiota. Ne ovat valtion ja yleisen järjestyksen kanssa kilpaileva regiimi. Ne nauravat ruotsalaiselle poliisille ja sosiaalijärjestelmälle.
Paluuta normaalielämään näillä alueilla ei ole.
– Ohjelmassa turhautunut virkamies toteaa, että olkoon sitten, hän ei halua menettää virkaansa tai saada rasistin leimaa. Sillä edelleen, vielä vuonna 2022, rasistin leima on Ruotsissa se kauhein. Vaikka maassa siis ammutaan eniten Euroopassa, ja väkivaltarikollisuus, nuorisoryöstöt, seksuaalirikokset ym. ovat huipussaan, Purra kirjoittaa.
Suomessa viimeinen hetki korjata asia
Myös Suomessa pääkaupunkiseudun jengien toimintarepertuaariin kuuluvat huumeiden myynti, aseet ja muu väkivalta sekä myös osallistuminen järjestäytyneeseen rikollisuuteen.
– Nuorten parissa tunnetaan ilmiö, jossa maahanmuuttajataustaiset porukat toimivat uhkaavasti, rajoittavat tai estävät kulkua johonkin tai häiritsevät muuten. Todennäköisesti hyvin pieni osa varsinaisista uhkaavista tapauksista tulee poliisin tietoon.
– Jengit, kuten moni muukin rikollisuus nykyään, ovat pitkälti maahanmuuton seurauksia. Niin kauan kuin tätä ei hyväksytä ja olla valmiita korjaamaan, tilanne pahenee. Mitä jos kaikki katsoisimme huolellisesti Ruotsiin päin ja miettisimme, haluammeko ihan oikeasti tuota. Jos emme, alkaa olla viimeiset hetket muuttaa maahanmuuttopolitiikan suuntaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- rap-artisti hiljaisuus ulkomaalaistausta ongelmat lapsenraiskaus haittamaahanmuutto Jengirikollisuus Maahanmuuttopolitiikka Riikka Purra Ruotsi perussuomalaiset hallitus media
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hallitus esittää karkotuspäätöksen saaneille opiskelijan oleskelulupia – Tavio: ”Esitys lisää huomattavasti Suomen houkuttelevuutta turvapaikanhaun kohdemaana”

Perussuomalaiset ei hyväksy laittomien siirtolaisten laillistamista: ”Miten te voitte antaa edes valmistella jotain näin edesvastuutonta?”

Purra: ”Mikäli koko hallituskausi olisi edistetty perussuomalaista politiikkaa, suomalaisella olisi omassa maassaan muutakin kuin maksajan rooli”

Maahanmuuttajien vyöry Ruotsiin jatkuu – väestönvaihdosta ei pysäytä mikään

Immonen esitti koulujen etnisen eriytymisen estämiseksi maahanmuuton rajoittamista – ministeri Andersson haluaa lisää rahaa positiiviseen erityiskohteluun

Poliisin rahoitusongelmien ratkaisuksi esitetään uuden työryhmän perustamista – Purra: Ongelmat jo tiedossa, ratkaisua ei saada sillä, että samoja asioita pyöritetään paperista toiseen

Ex-rikollisen lohduton arvio jengiväkivallasta: ”Ampumiset lisääntyvät varmasti”

Saksassa heitettiin junan eteen 49 ihmistä viime vuonna – kulttuurisia syitä epäillään

Seksuaalirikoslainsäädännön kokonaisuudistuksen eduskuntakäsittely alkamassa – Leena Meri: ”Tämä on tärkeä uudistus”
Viikon suosituimmat

Arabiankielisessä somessa ja viestipalveluissa lietsotaan vihaa vuorokauden ympäri: ”Sytytämme Ruotsin tuleen!”
Somen vihapuhujat yllyttävät muslimeita vihaan ruotsalaisia kohtaan ja kuvaavat Ruotsin valtiona, jolta puuttuu legitimiteetti. Siksi väkivalta on sallittu oikeauskoisille. “Jos koko Ruotsi syttyy tuleen, niin palakoon”, tunnettu saarnaaja julistaa Fokus-uutismedian mukaan. “Kyseessä on sinun sotasi heitä vastaan.”

Etla: 44 prosenttia työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla
Maahanmuuton kasvu tekee hallaa Suomen työttömyysluvuille. Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan asiantuntijan mukaan lähes puolet työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla. Tästä huolestuttavasta tiedosta huolimatta lähes kaikki oppositiopuolueet esittävät talouden kasvutoimena maahanmuuttoa.

Kun tarina voitti faktat: BBC-skandaali on journalismin skandaali
Entinen BBC-toimittaja Graham Majin näkee Ison-Britannian yleisradioyhtiön käsillä olevan skandaalin oireeksi pidempään jatkuneesta journalistisen etiikan alennustilasta. Nykyisin Bournemouthin yliopistossa journalismia kouluttava Majin kuvailee BBC:n siirtymää faktoihin nojaavasta "totuusjournalismista" kohti narratiivien ja aktivismin hallitsemaa toimituskulttuuria.

Vasemmistoliitto tekee siirtymää kohti laiskuussosialismia, mutta pitäisikö työnvieroksujien myös sanoa ei yhteiskunnan tuille?
Vasemmistoliitto kannustaa jopa puoluejohtonsa suulla terveitä työikäisiä ihmisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa. Nykyvasemmisto väittää työnteon rajoittavan vapautta ja liittää tähän vapauteen työssäkäyvien velvollisuuden toimia rahoittajina.

Pysyvien oleskelulupien kiristykset läpi eduskunnassa – Vigelius: Merkittävä tiukennus maahanmuuttopolitiikkaan
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutokset ulkomaalaisten pysyvien oleskelulupien ehtojen kiristämiseksi äänin 114-56. Lakia vastaan äänestivät vasemmistoliitto, vihreät sekä sosiaalidemokraatit. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta merkittävänä askeleena kohti vastuullisempaa maahanmuuttopolitiikkaa.

Moderni toimittaja haluaa raportoida oma agenda edellä – Näin toimii nykyjournalismi
Journalismissa on viime vuosina otettu käyttöön sosiaalisen median keskeiset toimintamallit. Siten myös somen yksilökeskeiset sisältöperiaatteet hiipivät mukaan juttuihin. Toimittaja raportoi asioista oman kokemuksensa kautta ja samalla tuotokseen tarttuvat tekijän omat arvot sekä yhteiskunnalliset näkemykset.

Jyrähdys Microsoftin kieltämisestä – Junnila: ”Ei myydä sielua lobbareille”
Entisenä Meta-lobbarina tunnettu europarlamentaarikko Aura Salla (kok) vaati tällä viikolla Suomea ja EU:ta lopettamaan julkisella sektorilla Microsoftin tuotteiden käyttämisen.

Ruotsissa 4 000 jengirikollista elää leveästi myös sosiaalietuuksilla – tukia maksettu roistoille 3,6 miljardia kruunua
Noin 4 000 jengirikollista saa Ruotsissa perustoimeentulonsa sairauspäivärahasta, työkyvyttömyyseläkkeestä tai työttömyyskorvauksesta, käy ilmi paikallisen Kelan uudesta raportista. Yhteensä heille on maksettu etuuksia arviolta 3,6 miljardia kruunua.

Perussuomalaiset: Helsingin talousarvio vuodelle 2026 on ideologinen ja vastuuton
Perussuomalaiset kritisoi voimakkaasti kaupungin vuoden 2026 talousarviota, joka nojaa epärealistisiin oletuksiin ja ideologisiin painotuksiin. Talousarvion valmistelijat ovat sivuuttaneet kasvavan velkataakan, muuttuvan väestörakenteen ja kaupungin ydintehtävien priorisoinnin.

Onni Rostilan kolumni: Laitaoikeiston menestysresepti
Uusi Suomi: ”Ääri- ja laitaoikeisto eli oikeistopopulistit tai radikaalioikeisto ovat nousseet Euroopan suosituimmaksi puolueperheeksi”. Median nimilista kasvaa, mutta ymmärrys ei, kirjoittaa kansanedustaja Onni Rostila kolumnissaan.
Uusimmat

Työllisten määrä kasvoi lokakuussa

Kolumni: Suomen suhtautuminen maahanmuuttoon muuttui 90-luvulla

Strandman: Ilman omaishoitajia sosiaali- ja terveysala kaatuisi
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää









