

LEHTIKUVA
Hallitus suunnittelee taas uusia ilmastorasitteita – Purra: ”Miksi ette tässäkään tilanteessa voi luopua kustannuksia lisäävistä toimista?”
Julkisuudessa olleiden tietojen mukaan hallitus on päätymässä esittämään uusia ilmastotoimia. Tietojen mukaan hallitus on esittämässä muun muassa jakeluvelvoitteen kiristämistä, joka nostaa polttoaineiden hintoja pumpulla jopa kymmeniä senttejä litralta. Perussuomalaiset ei voi käsittää suunnitelmia eteenkään nyt, kun Suomessa eletään epävarmuudessa Ukrainan sodan takia.
– Diesel maksaa paikoin jopa 2,50 euroa litralta. Tämä uusin hintapiikki johtuu sodasta ja siihen reagoimisesta, emmekä ole nähneet vielä läheskään kaikkea, mutta hallitus on pahentamassa tilannetta entisestään omilla toimillaan, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra hämmästeli kyselytunnilla.
– Arvoisa vastaava ministeri, voitteko kertoa kansalaisille, paljonko hinnat tulevat kasvamaan teidän toimienne takia ja miksi ette tässäkään tilanteessa voi luopua kustannuksia lisäävistä toimista?
Onko tulossa vai eikö ole?
Liikenneministeri Timo Harakan (sd.) mukaan väite siitä, että hallituksella olisi uusia päätöksiä jakeluvelvoitteen nostosta, ei pidä paikkaansa.
– Tällaista päätöstä ei sellaisenaan ole missään tehty, Harakka muotoili.
Perussuomalaisista huomautetaan, ettei päätöksiä olekaan toki tehty, mutta lehtitietojen mukaan suunnitelmat ovat jo pitkällä.
– Jakeluvelvoitteen kiristämistä ei siis ole tulossa. Tämä on hyvä tietää, sillä lehdistö kertoo asian toisin, Purra kuittasi seuraavassa puheenvuorossaan.
Maataloudelle lisärasitteita – tässä tilanteessa
Purra muistutti, että korkeat energiahinnat eivät vaikuta vain autoilijoihin. Myös suomalainen ruoantuotanto on ennätyskriisissä.
– Myös ruoantuotanto saa hallitukselta osumaa. Maataloudessa ja ruoantuotannossa on suuria ongelmia ja riskejä alkaen lannoitteiden saatavuudesta ja siitä, saadaanko kevätkylvöjä edes tehtyä.
– Ruoan hinta on noussut ja nousee edelleen rajusti. Samaan aikaan Suomen hallitus esittää lehtitietojen mukaan paketissaan kymmenen maatalouteen kohdistuvaa uutta ilmastotoimea! Siis samaan aikaan, kun kuulemme joka päivä, millaisessa kriisissä maatalous on, Purra hämmästeli.
Huoltovarmuus ja turvallisuus ykkösasiaksi
Purra painotti, että Suomen ykkösasian pitäisi olla oman turvallisuuden ja huoltovarmuuden varmistaminen ja se, että suomalaiset pärjäävät.
– Arvoisa ministeri, onko todella nyt oikea hetki esittää maataloudelle uusia ilmastotoimia? Purra kysyi.
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä (kesk.) kertoi, että hallituksen ensimmäinen ja keskeisin tavoite on nyt turvata huoltovarmuus.
– Emme tarvitse yhtään lisärasitetta suomalaiselle maataloudelle, Leppä sanoi.
Jää nähtäväksi, toteutuuko Lepän toive vai tuleeko hallitukselta lisärasitteita toiveesta huolimatta.
Riikka Purra ja Ville Tavio kommentoivat energian kohoavia hintoja kyselytunnin jälkeen tostaina:
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kevätkylvöt Ukrainan sota lannoitteet maatalouskriisi dieselin hinta energiahinnat jakeluvelvoite polttoaineiden hinnankorotukset ilmastotoimet polttoaineiden hinta ruuantuotanto autoilijat kyselytunti Jari Leppä Riikka Purra Timo HArakka Ruoan hinta Turvallisuus Huoltovarmuus perussuomalaiset Maatalous hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Koskela ehdottaa luvan saaneiden turvetuotantoalueiden käyttöönottoa: Kunnianhimoisen ilmastopolitiikan sijaan nyt on kiinnitettävä huomio realiteetteihin

Sitra-pomo paheksuu Venäjää, ei kuitenkaan hyökkäyksestä Ukrainaan vaan vaisuista ilmastotoimista – sai täyslaidallisen Twitterissä: ”Häpeäisin”

Hallitus esittämässä uusia ilmastotoimia – Purra: ”Ykkösasiamme pitäisi olla oman turvallisuuden ja huoltovarmuuden varmistaminen”

Tavio: Polttoaineiden arvonlisäveroa alennettava

Ranne: Ydinvoiman alasajo ja tuulivoimauskonto ovat ajaneet eurooppalaisen energiamarkkinan kuilun reunalle

Sota riehuu Ukrainassa, hallitus pelastelee ilmastoa

Wihonen: Ymmärretäänkö räjähdysmäisesti nousevan polttoaineen hinnan vaikutukset yhteiskunnalle?

Perussuomalaiset teki eduskunnassa 19 esitystä suomalaisen maatalouden pelastamiseksi – hallitus äänesti kaikki kumoon

Ministeri Lintiläkin levittelee vain käsiään: Ruuan hinta nousemassa kaksinkertaiseksi, hallitus jatkaa ilmastotoimiaan – miksi SDP ja keskusta hyväksyvät suomalaisten jatkuvan kurjistamisen?
Viikon suosituimmat

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Kansanedustaja Eemeli Peltonen menehtyi tänään eduskunnassa

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.