

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Hijab on viesti: Emme halua osaksi teidän yhteiskuntaanne
Vieraaseen maahan muuttaminen edellyttää lähes poikkeuksetta sopeutumista paikalliseen kulttuuriin. ”Maassa maan tavalla”, kuten tapana on sanoa. Lähtömaan arvot ja kulttuuri saattavat kuitenkin asettaa esteitä kotoutumiselle. Fokus-mielipidelehden kolumnissa nostetaan esille vanhan vallan ja alistamisen symbolit.
Pohjoismainen maahanmuutto- ja ennen kaikkea pakolaispolitiikka on pitkälti perustunut siihen, että ihmiset pääsevät pois epätoivoisista oloista osaksi turvallista yhteiskuntaa, jossa kaikilla on tasa-arvoiset mahdollisuudet kehittää itseään muita sortamatta.
Maahanmuuttajat tuovat mukanaan arvonsa ja tapansa, mutta ennen pitkää he sulautuvat osaksi moniarvoista yhteiskuntaa ja sen arvomaailmaa. Näin ovat päättäjät pitkälti ajatelleet tai ainakin toivoneet, mutta totuus on monesti toinen. Vapaassa länsimaassa kun voi olla ja elää aivan kuin entisessä kotimaassa.
Kärsijöitä voivat olla erityisesti naiset ja tytöt, jotka perinteisessä patriarkaalisen mallin mukaan toimien eivät välttämättä pääse täysin nauttimaan vapaan yhteiskunnan mahdollisuuksista.
”Emme halua teidän yhteiskuntaanne”
Kulttuuritoimittaja Lars Åberg nostaa Fokus-mielipidejulkaisun kolumnissaan hijab-päähineen vanhan vallan ja alistamisen symboliksi. Huivi edustaa kulttuuria, joka pakottaa kantajansa kääntämään halveksivan selkänsä pohjoismaiselle tasa-arvolle.
– Alaikäisten päässä hijab edustaa sukupuolisyrjintää ja valmistaa tyttöjä erilaiseen elämään kuin muilla samanikäisillä on odotettavissa. Se edustaa me-nuo toiset -ideologiaa, jossa on selvästi muukalaisvihamielisiä elementtejä, Åberg kirjoittaa.
– Hijab kertoo: emme halua teidän yhteiskuntaanne, haluamme jotakin muuta.
Pukeutuminen viestii irtisanoutumista vallitsevasta kulttuurista
Åberg käyttää kirjoituksessaan termiä ”ideologinen yhdenmukaisuus” (ideologisk uniformering) kuvaamaan tilannetta, jossa henkilö viestii pukeutumisellaan kuulumistaan enemmistöstä poikkeavaan kulttuuriin.
Äärimmillään pukeutuminen on viesti irtisanoutumisesta vallitsevista yhteiskunnallisista arvoista. Tästä on toki paljon erilaatuisia esimerkkejä myös länsimaisen kulttuurin sisältä. Kyse onkin vapaaehtoisuudesta.
– Jos asu on pakollinen ja käsky tulee vallanpitäjiltä, instituutioilta tai moraalin vartijoilta, niin sillä viestitään ympäristölle, että tänne pystytetään erillinen yhteiskunta, Åberg varoittaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- muukalaisvihamielisyys irtisanoutuminen arvoista pohjoismainen yhteiskunta sukupuoleen perustuva syrjintä vanha valta Lars Åberg maahanmuutto- ja pakolaispolitiikka yhteiskunnalliset arvot ja normit rinnakkaisyhteiskunta varjoyhteiskunta länsimainen kulttuuri Hijab Patriarkaatti maahanmuuttajat Tasa-arvo Kulttuuri
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Intersektionaalinen feminismi ei suojele syrjittyä naista vähemmistön sisällä – alistettujen musliminaisten kohdalla etnisyys nousee määräävämmäksi tekijäksi kuin naissukupuoli

Suomen Islam-seurakunnan entinen johtaja Suomen Uutisille: Päähuivin käyttö on selkeä kannanotto integroitumista vastaan – miksi enemmistön pitäisi sopeutua vähemmistöön?

Demareiden nuorisoaktiivi moittii omiaan: Miksi vasemmisto arastelee keskustelua islamin negatiivisista puolista – ”Koskevatko lasten oikeudet pientä huivitettua tyttöä?”

Perussuomalaiset: Koko kotoutumisselonteko perustuu virheellisiin väittämiin – Suomen siirryttävä kotouttamisesta kotiuttamiseen

Tilannekuva haltuun: Humanitaarinen maahanmuutto täytyy viimeistään nyt tunnistaa keskeisimmäksi jengirikollisuuden ja jengiytymisen syyksi

”Seksikauppaa Allahin nimeen” – muslimien uskonnolliset johtajat sallivat prostituution vihkimällä pariskunnat ”nautinta-avioliittoon” oston ajaksi

Perussuomalaiset ja kokoomus hallintovaliokunnassa: Hallitus runnoi läpi puutteellisen esityksen kotoutumislaista

Perussuomalaiset: ”Kotoutumislain uudistaminen pilattiin kiireellä ja ideologialla”

Saksalaisoikeus: Musliminainen ei saa käyttää kasvohuntua autolla ajaessa
Viikon suosituimmat

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.

Purra: Suomalaisten pitää olla etuoikeutettuja omassa maassaan
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra linjaa, että Suomi on suomalaisten maa, jonka tulisi käyttää rajalliset resurssinsa oikein eli omiinsa. - Tämä päivänselvä asia on perussuomalaisuuden ytimessä, Purra sanoo.

Anarkistiryhmälle potkut Helsingin yliopiston ylioppilaskunnasta – erottamisen taustalla valtiovarainministeriin kohdistuva häirintä ja uhkaava toiminta
Valtiovarainministeri Riikka Purraa häiriköimään pyrkinyt A-ryhmä on äskettäin poistettu Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan piiristä. Päätös tarkoittaa käytännössä sitä, että A-ryhmä menettää virallisen statuksensa ylioppilaskunnan hyväksymänä opiskelijajärjestönä. Samalla poistuvat järjestöasemaan liittyvät edut sekä velvoitteet.

Keskisarja julisti sodan pakkoenglannille – Purra varoittaa puolueita lupailemasta rahaa sote-alueille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja julisti tänään perussuomalaisten puoluevaltuuston kokouksen tiedotustilaisuudessa sodan kielenvaihtoa vastaan. Puheenjohtaja Riikka Purra varoitti puolueita lupailemasta vaalienkaan alla merkittävästi lisärahoitusta hyvinvointialueille. Pieniä valopilkkuja taloudessa näkyy jo ensi vuonna kuluttajien ostovoiman selvästi vahvistuessa.
Uusimmat

Purra: Suomalaisten pitää olla etuoikeutettuja omassa maassaan

Perussuomalaisten Suomeksi kiitos -kielikampanja käynnistyy tänään

Perussuomalaisten puoluevaltuuston kokous – katso suora lähetys
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää










