Artikkeli kuva

ID-ryhmä: Tiukka ei Turkin EU-jäsenyydelle

17.05.2021 |19:54

Euroopan parlamentin Identiteetti ja demokratia -ryhmä (ID) ei hyväksy sitä, että Turkki on edelleen virallisesti ehdokas Euroopan unionin jäseneksi.

– EU:n tekemä ehdokkuuden hyväksyminen oli valtava virhe. Ensinnäkin: Turkki ei ole eurooppalainen maa. Se ei myöskään ole demokratia: Erdoganin hallinto vainoaa vähemmistöjä ja rikkoo sananvapauden periaatetta. Koska EU:n sisällä ei ole enää sisärajoja, Turkin liittyminen johtaisi valtavaan ja hallitsemattomaan muuttovirtaan Eurooppaan, ryhmän sivuilla todetaan.

Vaara useiden jäsenmaiden turvallisuudelle

ID-ryhmän mukaan tilanne pahenee entisestään.

– Turkki uhkaa EU:n jäsenvaltioiden, kuten Kreikan ja Kyproksen, turvallisuutta ja itsemääräämisoikeutta. Erdogan tukee myös islamistisia terroristiryhmiä Syyriassa, Irakissa, Vuoristo-Karabachissa, Libyassa jne.

– Erdoganin hallinnon hyväksymiä provokaatioita ei pitäisi palkita jatkamalla loputtomia ja turhia liittymisneuvotteluja Turkin kanssa. Siksi Euroopan parlamentin Identiteetti ja demokratia -ryhmä (ID) haluaa näiden neuvottelujen päättyvän. Myös liittymistä edistävä EU:n rahallinen tuki Turkkiin olisi lopetettava.

Turkki uhitteli siirtolaisvyöryllä

Euroopan parlamentin ID-ryhmään kuuluva jäsen Laura Huhtasaari esitti unionille jo viime vuoden maaliskuussa, että se lopettaisi kaikki Turkille myönnettävät taloudelliset avustukset ja harkitsisi kauppapoliittisten pakotteiden langettamista, jos maa ei lopeta uhitteluaan.

– Turkin autoritäärinen presidentti Erdogan yrittää kiristää EU:lta lisää rahaa ja ulkopoliittisia myönnytyksiä käyttämällä maassaan oleskelevia maahanmuuttajia hybridiaseena Eurooppaa vastaan. Turkin presidentti on vihamielisellä toiminnallaan osoittanut olevansa epäluotettava kumppani EU:lle, Huhtasaari totesi.

Kriisi Turkin ja Kreikan rajalla oli reilu vuosi sitten vakava, kun kymmenet tuhannet ihmiset lähtivät liikkeelle tavoitteenaan päästä EU:n alueelle. Suuri osa Kreikan rajalle saapuneista ihmisistä oli Turkissa pidempään oleskelleita nuoria miehiä, muun muassa Afganistanista, jotka olivat tulleet paikalle bussien tai taksien kuljettamina.

ID-ryhmän vetoomuksen EU:n ja Turkin välisten jäsenyysneuvotteluiden lopettamiseksi voi käydä allekirjoittamassa täällä.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Cambridgen yliopisto tiesi Jason Ardayn ongelmallisuudesta jo vuosia sitten – nyt omat professorit vaativat yliopistolta vastauksia

10.08.2026 |21:19
5.
Suomen uutiset logo

Vihreiden kansanedustaja vaati avoimuutta politiikan rahoitukseen – puolison yhtiön 290 000 euron sopimus jäi kaikkien rekisterien ulkopuolelle

13.08.2026 |17:48
7.
Suomen uutiset logo

Woket taas vauhdissa: Suomen Akatemian brittiesikuva myöntää miljoonarahoituksen homopornon tutkimiseen, vetää rahat pois avaruusteknologialta

14.08.2026 |17:29
10.
Suomen uutiset logo

Seppänen tyrmää vaatimukset sharia-laista länsimaissa: ”Suomessa laki on kaikille sama”

14.08.2026 |14:44

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää