

SU
Katujengit keskuudessamme, poliisi pulassa, oliko yllätys?
Perussuomalaiset muistuttivat kyselytunnilla, että katujengirikollisuus on kiistatta seurannainen pääasiassa Lähi-idästä ja Afrikasta suuntautuvasta sosiaaliperäisestä maahanmuutosta. Nämä ryhmät ovat yliedustettuina väkivalta- ja seksuaalirikoksissa. Näiltä alueilta tulleet henkilöt ovat vastuussa äärimmäisen vakavista suomalaisten tyttöjen ja naisten häpäisyistä, kuten esimerkiksi osoitti Oulun raiskaustragedia ja tuore tapaus Tampereelta, jossa miesjoukko oli raiskannut kehitysvammaista naista.
Katso Suomen Uutisten Jälki-istunto, jossa kansanedustajat Olli Immonen, Leena Meri ja Mari Rantanen tykittävät suorat sanat katastrofaalisesta maailmanpelastelusta (juttu jatkuu kuvan alla):
Youtube, 14 min 56 sek.
Ruotsissa koetaan jo monikulttuurinen painajainen
Perussuomalaiset kertoivat eduskunnan kyselytunnilla, että Ruotsi on ampuma-aseväkivallan kärkimaa koko Euroopassa, mikä johtuu viranomaistenkin mukaan epäonnistuneesta maahanmuuttopolitiikasta.
Jopa YLE kirjoitti Ruotsin jengiväkivallasta loppuvuonna 2021: ”Ruotsista tuli murhien ja kranaatti-iskujen keskus, ja näitä virheitä Suomen pitäisi välttää – ruotsalaisekspertti: ”Me olimme naiiveja.”
Sisäministeri Krista Mikkonen vastaili perussuomalaisten kysymyksiin juttelemalla kotouttamisen tärkeydestä, kotoutuspolusta, Ankkuri-toiminnasta ja yhteisestä tahdosta parantaa sisäistä turvallisuutta.
Samaan aikaan ministeri Mikkonen väisteli kaikin tavoin kysymyksiä siitä, pitääkö rikolliset maahanmuuttajat karkottaa, tai pitäisikö katujengirikollisuudesta tehdä koventamisperuste järjestäytyneen rikollisuuden tapaan.
Tanskassa rangaistukset ovat jopa kaksinkertaiset rikoksista, joilla on yhteys jengien välienselvittelyihin.
Poliisi ei suoriudu maahanmuuton aiheuttamista lisätöistä
Perussuomalaiset muistuttivat kyselytunnilla, että samaan aikaan, kun katuväkivalta kasvaa, hallitus ei anna riittäviä resursseja poliisille toimia: ”Kehitysapuun laitatte vuosittain yli miljardi euroa, kun poliisi joutuu tyytymään alle 900 miljoonaan, jolla poliisi ei enää suoriudu lakisääteisistä tehtävistään.”
”On arvovalinta, hallitseeko kaduilla poliisi vai katujengit!”
Yksi asia on varma: kotouttaminen on epäonnistunut kaikissa Länsi-Euroopan maissa, myös Suomessa, riippumatta siitä, montako miljoonaa ja miljardia siihen on lapattu veronmaksajien rahaa.
Mikään määrä miljardeja ei riitä, jos ongelman juurisyytä ei tunnusteta. Juurisyy on haitallinen maahanmuutto, ja se pitäisi pysäyttää tykkänään.
MARIA ASUNTA
Artikkeliin liittyvät aiheet
- karkottaminen Krista Mikkonen Maria Asunta Raiskaus Leena Meri Mari Rantanen Olli Immonen Jussi Halla-aho Rikollisuus maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsalaiskunta kieltäytyy kiintiöpakolaisista – ”Näin ei olisi voinut käydä Suomessa”

Baarikadun ampumista tutkitaan terroritekona – terrorismin uhka korkeimmalle tasolle Norjassa

Ari Koponen: ”Kaikki haitallisen maahanmuuton vetovoimatekijät on poistettava”

Jopa 95 prosentilla katujengiläisistä maahanmuuttajatausta: ”Haitallinen maahanmuutto aiheuttaa kehitysmaalaistumista”

Maanantain Tuumaustunnilla: Kriminaalipoliittisen ohjelman julkaisu (suora lähetys)

Perussuomalaiset vaatii järkeä rangaistuksiin: Sarjakuristajat pidettävä lukkojen takana, taparikolliset vankilaan, Isis-vaimot tuomiolle – ”Suomalaiset ansaitsevat turvaa rikoksentekijöitä vastaan”

Vihreät kieltäytyy edelleen tunnustamasta katujengirikollisuuden juurisyytä – Leena Meri huomautti ideologisesta ongelmasta

Perussuomalaisilta välikysymys: Katuväkivalta räjähtänyt käsiin – hallitus ei halua puhua juurisyystä eli haitallisesta maahanmuutosta
Viikon suosituimmat

Mitta on täysi: Massamuuton vastaiset mielenosoitukset levinneet koko Britanniaan
Viime viikkoina laittomien maahanmuuttajien asuttamien hotellien ympärille on kerääntynyt mielenosoittajia muun muassa Eppingissä, Norwichissä sekä Lontoossa. Mielenosoittajat vastustavat brittihallituksen ratkaisua sijoittaa turvapaikanhakijoita muun asutuksen keskelle. Mitta on monella nyt täysi.

Monimuotoisuudelle ja diversiteetille alistuminen tuhosi Jaguarin brändin: Toimitusjohtajalle tuli lähtö woke-mainoskampanjan somekohun ja myynnin romahtamisen jälkeen
Woken lumous on haihtunut pois tiehensä, mutta vielä jälkijättöisesti woke-henkisyyteen luottaneet suuryritykset ovat ottaneet taloudellista osumaa, nyt oli Jaguarin vuoro.

Vigelius Ylen uimataitouutisoinnista: ’’Uhriutuminen upottaa tämän valtion”
Ylen tuoreen artikkelin mukaan uimataidosta on tulossa ”varakkaiden etuoikeus”, koska uimakoulut maksavat eivätkä kaikki mahdu kuntien tarjoamiin edullisempiin uimakouluihin. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius suhtautuu kriittisesti Yle-artikkelin uhriutuvaan sekä perheiden ja yksilöiden vastuuta karttavaan sävyyn.

Arno Kotro kertoo, miten pedagoginen muoti-idiotismi kouluissa romutti erään nuoren koululaisen oppimiskokemukset
Kirjailija-opettaja Arno Kotro bloggaa suomalaisen peruskoulun alennustilasta. Esimerkkitapauksena hän nostaa esille alakoulun, jonka rehtori kymmenen vuotta sitten nielaisi pureksimatta tuolloin muotiin tulleet pedagogiset päähänpistot ja villitykset. - Edistyksen ja uuden pedagogiikan hengessä piti päästä eroon menneen maailman rasitteista, kuten arvosanoista, pulpeteista, kokeista, perinteisistä luokkahuoneista, kirjoista, todistuksista, Kotro kirjoittaa, ja kertoo samalla nuoresta ylioppilaasta, jonka opintielle koulukokeilu aikanaan jätti tiedollisia katvealueita.

Purra: Kotouttamisteollisuus on valtavaksi kasvanut haara sosiaalivaltiossa – ”Jos maahanmuutto laajasti toimisi, sellaista ei tarvittaisi lainkaan”
Valtiovarainministeri Riikka Purran tuoreessa budjettiesityksessä esitetään kotoutumiskorvausten leikkauksia osana taloussäästöjä. Purra muistuttaa kotouttamisesta kertyvän jo nyt valtavat summat veronmaksajan maksettavaksi.

BBC: Hamas maksaa palkkoja yhä 30 000 ”virkamiehelle” – varastettua ruoka-apua annetaan vain terroristien tukijoille
Ennen sotaa Hamas hamstrasi tunneliverkostoihinsa noin 600 miljoonaa euroa käteistä. Rahat ovat peräisin gazalaisilta kerätyistä tullimaksuista ja veroista sekä Iranin islamistihallinnolta, Qatarilta ja egyptiläiseltä Muslimiveljeskunnalta.

Hallinto-oikeus päätti: Vastaanottokeskus ei saa jatkaa Miilukorvessa
Helsingin Hallinto-oikeus piti voimassa Espoon ympäristö- ja rakennuslautakunnan päätöksen, jolla vastaanottokeskustoiminta vaadittiin lakkautettavaksi.

Valtiovarainministeri Riikka Purra esittää: Kiintiöpakolaisten ottaminen Suomeen lopetetaan kokonaan, kotoutumisesta leikataan kunnilta ja hyvinvointialueilta
Valtiovarainministerin ehdotus valtion vuoden 2026 budjetiksi hillitsee julkisen talouden velkaantumista hallitusohjelman tavoitteiden mukaisesti. Tuoreeseen budjettiehdotukseen ei sisälly veronkiristyksiä, vaan sen sijaan ehdotuksessa on mukana toissijaisiin menoihin, kuten esimerkiksi maahanmuuton kuluihin kohdistuvia leikkauksia kaikkiaan 0,9 miljardia euroa.

Miko Bergbom vastaa Sofia Virran ja vasemmiston kritiikkiin: ”Rahat ovat loppu – vastuuttomalle velanjaolle on laitettava piste”
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta hyökkäsi voimakkaasti valtiovarainministeri Riikka Purran tänään antamaa budjettiesitystä vastaan. Kansanedustaja Miko Bergbomin mukaan kritiikki sivuuttaa täysin talouden todellisen tilan ja vastuullisen politiikan vaatimukset.

Halla-aho: ”Palestiinan valtio olisi puhdas illuusio, eikä tunnustaminen tätä asiaa muuksi muuttaisi”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho pohdiskelee kysymystä Palestiinan tunnustamisesta, ja pitää asiaa epärealistisena. - Palestiinan tunnustamiselle ei tällä hetkellä ole sen enempää edellytyksiä kuin tarvettakaan. Palestiina ei ole itsenäinen. Ei ole näköpiirissä, että itsenäisyyden edellytykset voisivat toteutua. Ei ole uskottavaa, että tunnustaminen edistäisi näiden edellytysten toteutumista, Halla-aho kirjoittaa.