

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Klaaniyhteisö ja perheen kunnia voivat tehdä naisista synnytyskoneita – nyt myös vihervasemmisto on tulossa mukaan maahanmuuttajanaisten vapautusliikkeeseen
Pohjoismainen hyvinvointiyhteiskunta lähti aikanaan muotoutumaan naisten vapautumisen, tasa-arvon ja äänioikeuden myötä. Feodaaliyhteiskunnan kahleiden katkominen voisi olla avain myös nykyajan alistettujen naisten tielle tasa-arvoon. Tätä mieltä ovat pikkuhiljaa myös Ruotsin demarit ja vihreät.
Tilastokeskus SBC:n mukaan ulkomailla syntyneet naiset synnyttävät enemmän lapsia kuin Ruotsissa syntyneet. Näin tulee olemaan myös tulevaisuudessa, vuoteen 2070 asti.
Ongelmalähiöiden rinnakkaisyhteiskunnat vaikuttavat osaltaan siihen, että naisen asema ei välttämättä muutu siitä, mitä se oli hänen lähtömaassaan.
Ruotsissa nainen synnytti keskimäärin 1,67 lasta vuonna 2021. Vertailun vuoksi vuonna 2020 vastaava luku oli Somaliassa 6,4, Malissa 6,0, Afganistanissa 4,8, Irakissa 3,6 ja Syyriassa 2,8.
Muutos näkyy katukuvassa
Yhdessä voimakkaana jatkuvan maahanmuuton kanssa siirtolaisväestön korkeampi lisääntyvyys tulee muuttamaan demografista kuvaa Ruotsista. Samalla kun ikääntyvä kantaväestö kuolee pois.
Kyse ei ole mielipiteestä, vaan matematiikasta. Väestön vaihtuminen saattaa samalla lisätä haasteita, joista osa on näkyvissä jo nyt.
Göteborgissa tilanne on sen sorttinen, että sosialidemokraatitkin ovat heränneet todellisuuteen. Valtuustoryhmän puheenjohtaja on huolissaan lapsista, jotka kasvavat erittäin monilapsisissa perheissä, heidän pitkäaikaistyöttömistä vanhemmistaan, köyhyydestä sekä ahtaasta asumisesta.
Herkkä kysymys, joka on esitettävä
– Ymmärrän sen, että kysymys monille herkkä. Kun meillä kuitenkin on sellaisista maista tulleita perheitä, joissa perhearvot ovat täysin erilaiset kuin Ruotsissa, asioista on voitava puhua, muotoilee Göteborgin valtuuston johtava sosialidemokraatti Jonas Attenius.
Keinojakin lapsiluvun rajoittamiseksi on ja tässä yhteydessä lienee hyväksi katsoa tasa-arvon historiaan. Vihreiden valtakunnallinen tiedotusvastaava Märta Stenevi totesikin aivan äskettäin, että vastaus löytyy pohjoismaisesta hyvinvointivaltiosta:
– Ruotsin muutos yhteiskuntana perustui aikanaan keskeisesti naisten itsenäisyyteen ja perhesuunnitteluun. Samansuuntainen keskustelu pitäisi saada aikaan myös nyt.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- naisten äänioikeus Jonas Attenius feodaaliyhteiskunta Pohjoismainen hyvinvointiyhteiskunta rinnakkaisyhteiskunnat lasten lukumäärä Märta Stenevi Demografia Ruotsin Tilastokeskus SCB kaupunginvaltuusto ongelmalähiö sosialidemokraatit perhesuunnittelu naisten oikeudet Syntyvyys Göteborg Tasa-arvo vihreät
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Riikka Purra: Tutkimus- ja tilastotieto tukee väitettä väestönvaihdoksesta

Maahanmuuttajien vyöry Ruotsiin jatkuu – väestönvaihdosta ei pysäytä mikään

Suomalaislapset maksavat kovaa hintaa epäonnistuneesta maahanmuuttopolitiikasta – Rantanen vaatii toimenpiteitä lasten väkivallan kitkemiseksi

Suomalaiset lapset vaarassa jäädä kielivähemmistöön monikulttuurisissa päiväkodeissa, PS:n Tavio nosti uhkakuvan esille – Kulttuuriministeri Li Anderssonilta hälläväliä-tyylinen vastaus

Suomeen saapuvat maahanmuuttajat eivät rahoita suomalaisten eläkkeitä tai paikkaa työvoimapulaa – tulijat ovat tulonsiirroista riippuvaisia ja kärsivät korkeasta työttömyydestä

Brittilehti kertoo Ruotsin synkkevästä tiestä: käsikranaattilähiöiden rikolliset ovat soluttautuneet jo paikallispolitiikkaan

Laura julkaisi kuvan itsestään muslimihunnussa, ja siitäpä sitten raivo repesi
Viikon suosituimmat

Empatiataululle kävi huonosti Tampereen valtuustossa: Demaripormestari pakitteli ja siirsi ihmisiä lokeroivan DEI-häkkyrän pois käsittelystä
Tampereen kaupunginvaltuuston kokouksessa maanantaina 19. tammikuuta käsiteltiin kaupungin uutta hyvinvointisuunnitelmaa 2026–2029, mutta siihen alun perin sisältynyt, kummallinen empatiataulu poistettiin ennen kokouksen alkua. Taulu siirrettiin jatkovalmisteluun, eikä sitä käsitelty valtuustossa.

Antikainen: Kulttuurieliitin tekopyhyys – väärä kuva kaataa Miss Suomen, nyrkit eivät kaada räppäriä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan Suomessa eletään outoja aikoja. Miss Suomi menettää kruununsa ystävänsä ottaman ja jakaman kuvan vuoksi, mutta useista vakavista väkivaltarikoksista tuomittu rap-artisti palkitaan Emma-ehdokkuuksilla.

Tampere haluaa alkaa etnisen, mielipide- ja sukupuolierottelun – DEI saapuu kaupungin palveluihin
Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunnitelma jakaa ihmisiä eri lokeroihin yksilöllisten ominaisuuksien ja kriteerien perusteella. DEI-politiikkaan nojaavan suunnitelman mukaan enemmistöihin kuuluville ei tarvitsisi kohdistaa yhtä paljon palveluita, kun taas vähemmistöihin kuuluville annettaisiin enemmän.

Rotat jättävät uppoavan laivan Britanniassa: Konservatiivit loikkaavat joukolla Nigel Faragen kansallismieliseen puolueeseen
Britannian perinteinen kahden puolueen poliittinen järjestelmä luhistuu kiihtyvällä vauhdilla. Konservatiivipuolueen kansanedustajat loikkaavat yksi toisensa jälkeen gallupjohdossa paistattevaan Reform UK -puolueeseen, koska äänestäjien näkemykset ja huolet on sivuutettu johdonmukaisesti aivan liian pitkään. Britannian uusi suunta on yhä selvemmin Reform UK:n johtaja Nigel Faragen käsissä.

Brittihallitus aikoo korvata islamofobian uudella sanalla – edessä sanavapauden ongelma
Britannian työväenpuolue aikoo korvata virallisessa hallituksen määritelmässä ”islamofobian” termillä ”muslimeihin kohdistuva vihamielisyys”. Tämä saattaa arvostelijoiden mukaan sisältää riskin mielipidekontrollista. Islamin erityissuoja saattaisi estää uskonnon oikeutetun kritiikin ja loisi käytännössä uuden jumalanpilkkalain.

Kuka tai ketkä ovat ideoineet Tampereen kohutun Empatiataulun? – Kokoomuslainen apulaispormestari antaa videolla ratkaisevan vihjeen
Kokoomus ja SDP kiistelevät parhaillaan sosiaalisessa mediassa siitä, kuka vastaa Tampereen kohutun Empatiataulun suunnittelusta ja ideoinnista. Hanke on miellyttänyt erityisesti demaripormestari Ilmari Nurmista, mutta myös kokoomus on osallistunut sen edistämiseen.

Kolumni: Kanariansaaret opettaa
Kanariansaarilla on verotus ja ilmasto kohdallaan, mutta silti talous ei oikein toimi. Suomessa ei ole kohdallaan verotus eikä ilmasto, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Yleisradion johtajia hemmotellaan taas – ökypalkkiot uudelleen käyttöön tänä vuonna
Yleisradio on ottanut taas käyttöön johdon hulppean palkitsemisjärjestelmän tämän vuoden alusta. Tulospalkitseminen koskee myös muuta henkilökuntaa. Suurin osa Ylen työntekijöiden ammattijärjestön (YOT) kyselyyn vastanneista ei kuitenkaan pidä kannustinjärjestelmää oikeudenmukaisena. Monet työntekijät kokevat, että palkitsemisen perusteet ovat jopa mielivaltaiset.

Antikainen: Vasemmistoliiton kannattajista kolmannes hyväksyy poliittisen väkivallan
Vasemmistoliiton kannattajien joukossa poliittisen väkivallan hyväksyttävyys näyttää kasvaneen selvästi kahdessa vuodessa. Psykologian tohtori Oskari Lahtisen analyysin mukaan osuus niistä vasemmistoliittolaisista, jotka eivät vastusta väkivaltaa ”poliittisesti vaarallisia ihmisiä” kohtaan, nousi reilusta 20 prosentista (2022) noin 30 prosenttiin (2025). Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii kaikilta eduskuntapuolueilta - vasemmistoliitto mukaan lukien - nolletoleranssia poliittiselle väkivallalle.

Karkotuksia vastustavat aktivistit keskeyttivät jumalanpalveluksen Minneapolisissa: ”Olette valekristittyjä!”
Karkotuksia vastustavat aktivistit ryntäsivät sunnuntaina kirkkoon Minneapolisissa keskeyttäen jumalanpalveluksen. Lapsiperheiden paetessa kirkosta aktivistit huusivat iskulauseitaan, kuten "ICE ulos" ja "hävetkää". Seurakuntalaisten poistuttua aktivistit jäivät huutelemaan, että he ovat se oikea yhteisö. Aktivistien mukana oli CNN-kanavan entinen huippujuontaja, joka saarnasi pastorille perustuslain takaamasta mielenosoitusoikeudesta. Liittovaltion lain mukaan kirkko on kuitenkin häirinnältä suojattu yksityisalue, joten seuraamuksia saattaa olla tulossa.















