
Lehtikuva
Koskela: Hallitus jättää mittavan laskun seuraajilleen
Perussuomalaisten kansanedustaja Jari Koskela kritisoi pääministeri Sanna Marinin ilmoitusta hallituksen politiikasta vuodelle 2022. Koskelan mielestä pääministeri ei tuonut riittävästi esille hallituksen suunnitelmia ja toimenpiteitä julkisen talouden tasapainottamiseksi.
Kansanedustaja Jari Koskelan mielestä hallituksen työskentelyä talouden ja työllisyyden hyväksi vaikeuttaa takertuminen maailman kunnianhimoisimpaan ilmastopolitiikkaan. Ongelma on, että ne keinot, joilla hiilineutraaliustavoitteeseen halutaan päästä, ovat samoja, jotka vaikeuttavat työllisyys- ja taloustavoitteiden saavuttamista.
– Suomi on asettanut oman tavoitteensa 15 vuotta aikaisemmaksi kuin EU-tasolla on sitouduttu. Tämä romuttaa teollisuutemme jo ennestään heikohkoa kilpailukykyä, Koskela huomauttaa.
Hiilineutraalisuustavoite siirrettävä vuoteen 2050
Valtioneuvoston oman ilmastopolitiikan työllisyysvaikutuksia arvioivan tutkimusraportin mukaan hallituksen ilmastopolitiikan vaikutus kokonaistyöllisyyteen on pitkällä aikavälillä negatiivinen 0,5 prosentin verran. Vihreä siirtymä luo tiettyjä mahdollisuuksia, mutta ne eivät kokonaan kumoa teollisuutta haittaavia vaikutuksia. Perussuomalaiset onkin ehdottanut, että hiilineutraalisuustavoitetta pitäisi siirtää vuodesta 2035 vuoteen 2050.
Koskela korostaa jälleen kerran, että nopeutetuilla ilmastotoimilla ei välttämättä saada edes ilmaston kannalta kestäviä ratkaisuja aikaan. Suomessa tehdyt toimet, kuten turpeen harkitsematon alasajo, vain lisäävät tällä hetkellä tuontia maista, joissa ilmastokestävyys ei ole lähelläkään Suomen tasoa.
Missä ovat sote-uudistuksen luvatut säästöt?
Sote-uudistuksen tarvetta perusteltiin aikanaan sillä, että uudistus on välttämätön kustannusten hillitsemiseksi. Juha Sipilän hallitus tavoitteli omalla sotellaan säästöjä 3 miljardin verran, mutta Sanna Marinin sote näyttää nostavan kustannuksia jopa yli viidellä miljardilla.
Uusimpien arvioiden mukaan pelkästään palkkaharmonisointi tulee maksamaan moninkertaisesti sen, mitä hallituksessa on arvioitu. Kuntatyöntekijöiden arvio kustannuksista on 680 miljoonaa vuodessa, kun hallitus esityksessään arvioi summaksi 124-434 miljoonaa.
Tulevat sukupolvet maksavat
– Näyttää vahvasti siltä, että hallitus jatkuvasti alibudjetoi uudistuksiaan ja saa siten talousarvionsa näyttämään todellisuutta paremmilta. Sote-uudistuksen lisäksi myös oppivelvollisuusuudistukseen hallitus budjetoi aivan liian alhaisen summan kuntien, rehtorien ja opettajien lausunnoista huolimatta, Koskela muistuttaa.
Koskelan mukaan näyttää siltä, että hallitus on liikkeellä ajatuksella, että tulevat hallitukset ja sukupolvet maksavat nyt harjoitetun politiikan. Massiivisen lainarahoituksen lisäksi jopa lasten säästöpossut on otettu käyttöön, kuten valtiovarainministeri syksyllä asiaa kuvasi. Näinä haastavina aikoina Koskela toivoo, että hallituksen päätöksentekoon tuotaisiin enemmän ennakointia ja pikemminkin varauduttaisiin pahimpaan kuin vain toivottaisiin parasta.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- taloustavoitteet hiilineutraalisuustavoite ylikunnianhimoiset tavoitteet lainaraha oppivelvollisuusuudistus turpeen alasajo ilmastotoimet työllisyystavoite hallituspolitiikka päätöksenteko Työllisyysaste palkkaharmonisointi sote-uudistus Jari Koskela Sanna Marin ilmastopolitiikka Juha Sipilä talous työllisyys Kilpailukyky Teollisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Saarikko vähätteli bensan hintaa, Suomela höpisi omiaan – Purra: On hölmöä väittää, ettei hallitus pysty vaikuttamaan – ”Te voitte laskea veroa”

Antikainen: Korkea polttoaineen hinta ajaa teollisuuden investoinnit pois Suomesta – jo toinen miljardiluokan investointi päätyi ulkomaille lyhyen ajan sisällä

Perussuomalaiset: Työn kannattavuus ja huoltovarmuus vaarassa – hallitus vain kiristää ruuvia

Perussuomalaiset: Hallituksen suunnitelmat pahentavat suomalaisten ahdinkoa – vain muille maille riittää rahaa

Leena Meri: Hallituksen ilmastotoimien hintalappu on sietämättömän suuri – ”Hallituksen pitää tulla järkiinsä”

Turpeentuotanto on käynnistettävä uudelleen välittömästi

Soteuudistuksen toimeenpanosta puuttuu valtavasti rahaa – Purra syyttää hallitusta: ”Tämä on kulissia, aikaansaannoksenne ovat pelkkää paperia”
Viikon suosituimmat

Viraalivideo Minnesotan somalien päivähoitobisneksistä on saanut yli 110 miljoonaa katsojaa – valtamedia vaikenee
Nuori tubettaja lähti kameran kanssa kiertämään Minnesotan suurimman kaupungin päiväkoteja ihmetellen, että miksi ovet eivät aukene hänelle. Lapsia ei näkynyt missään, vaikka monissa kohteissa piti olla päiväkoti, jossa hoidetaan päivittäin sataa lasta ja joka saa siitä hyvästä miljoonatuet vuodessa. Paljastusvideo on saanut somessa valtavasti katsojia, mutta vasemmistolainen valtamedia vaikenee siitä visusti.

Kotiavustaja raiskasi 100-vuotiaan – välttyi karkotukselta, koska siteet Ruotsiin ovat ”liian vahvat”
Monesti tuomittu rikollinen työskenteli kotiavustajana ja raiskasi ainakin yhden vanhuksen työssä ollessaan. Irakilaismies ehti jäädä sairauslomallekin, ennen kuin yhteiskunta havahtui rikoksiin. Mies sai vankeustuomion raiskauksesta mutta aiemmistakin tuomioista huolimatta välttyi karkotukselta, koska hänen siteensä Ruotsiin "painoivat enemmän".

Onni Rostila: Minnesotan somalien massiivinen tukihuijaus paljastaa länsimaisen liberalismin sokean pisteen
Minnesotassa paljastuneet miljardiluokan tukihuijaukset ovat saaneet Onni Rostilan pohtimaan sitä, miten tällainen toiminta on ollut mahdollista. Vastaus liittynee siihen, että etniset ryhmät saapuvat uusiin kotimaihinsa ryhminä, eivät yksilöinä. - Valtakulttuuriin sopeutumiseen ei ole painetta, kannusteita eikä halua, Rostila toteaa.

Helsingin yliopiston kunniatohtori on poliisin vanha tuttu – sai syytteen niskoittelusta Elokapina-mielenosoituksessa
Ruotsalainen vasemmistoaktivisti Greta Thunberg on syytteessä niskoittelusta poliisia vastaan. Syyte koskee Helsingissä kesällä 2024 järjestettyä Elokapinan mielenosoitusta, jossa poliisi kantoi mielenosoittajia pois ajoradalta. Vastikään Thunberg on myös jäänyt poliisin haaviin muun muassa Lontoossa.

Pysyvän oleskeluluvan ehdot kiristyvät loppiaisen jälkeen
Ensi vuoden alussa pysyvän oleskeluluvan edellytyksiä tiukennetaan lakimuutoksilla muun muassa niin, että vaadittavaa yhtäjaksoista oleskeluaikaa pidennetään. Lisäksi hakijalta edellytetään tiukempaa nuhteettomuutta, suomen tai ruotsin kielen taitoa sekä työhistoriaa.

Italialaisten palestiinalaisille lahjoittamat avustukset menivätkin terroristeille – Rydman: ”Kukapa olisi arvannut”
Italialaisten lahjoitukset humanitaariseen apuun päätyivätkin Hamasin terroristeille, Helsingin Sanomat kertoo. HS:n mukaan Italian viranomaiset ovat pidättäneet useita ihmisiä epäiltyinä terroristijärjestö Hamasin rahoittamisesta hyväntekeväisyysjärjestöjen kautta.

Mäenpää: Kuinkahan paljon taloudelle haitallinen maahanmuutto kasvattaa bruttokansantuotettamme?
Iltalehti kertoo tuoreessa talousjutussaan kuluttajien luottamuksen talouteen heikentyneen taas. Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää liittää heikon kuluttajaluottamuksen sekä rakentamisen alamäen haittamaahanmuuton aiheuttamiin kustannuksiin. Mäenpää arvostelee erityisesti vastaanottokeskusten, tulkkauspalvelujen ja asuntorakentamisen roolia talouden rakenteissa ja kertoo Suomen eläneen yli varojensa.

Perussuomalaiset toivottavat hyvää ja rauhallista joulua
Suomen Uutiset, perussuomalaisten puoluetoimisto ja perussuomalaisten eduskuntaryhmä toivottavat suomalaisille hyvää ja rauhallista joulua.

Puolet ruotsalaisista burkakiellon kannalla – vihervasemmisto vastustaa luonnollisista syistä
Ajatus kasvot kokonaan peittävien huivien kieltämisestä julkisilla paikoilla nousee Ruotsissa toistuvasti esiin ja näin on tapahtunut erityisesti nykyisen porvarihallituksen aikana. SVT:n ja mielipidetutkimusyhtiö Verianin kyselyn mukaan burkan ja niqabin kieltoa kannattaa jo useampi ruotsalainen kuin vastustaa.

12-vuotias epäiltynä murhasta Malmössä – nuorin koskaan ampujaksi epäilty
Parikymppinen mies ammuttiin kuoliaaksi autoonsa Malmössä joulun alla. Murhasta epäillään 12-vuotiasta poikaa. Lapsi soitti itse poliisille ja ilmoittautui murhan tekijäksi vain tunteja tapahtuman jälkeen.












