
LEHTIKUVA
Koskela: Perussuomalaisten vaihtoehtobudjetti kääntää kurssin kohti parempaa – ”Puutumme sellaisiin kipukohtiin, joihin muut puolueet eivät tohdi kajota”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jari Koskela sanoo perussuomalaisten vaihtoehtobudjetin esittävän selkeän vaihtoehdon hallituksen harjoittamalle politiikalle. Eduskunnan täysistunnossa pitämässään puheessa Koskela korostaa perussuomalaisen linjan parantavan suomalaisten ostovoimaa ja kääntävän Suomen kurssin kohti parempaa.
– Vaihtoehtobudjetissamme puututaan sellaisiin kipukohtiin, joihin muut puolueet eivät tohdi kajota, kuten EU:n liittovaltiokehitys ja maahanmuuton moninaiset kustannukset. Vaihtoehtobudjetti haastaa hallituksen myös ilmastopolitiikassa, jossa perussuomalaiset edustaa tolkullista ja kokonaisvaltaisesti harkittua linjaa, Jari Koskela toteaa täysistuntopuheenvuorossaan.
Koskelan mukaan ilmastopolitiikassa riittää nykyistä vähempikin kunnianhimo. Suomea ei hänen mielestään pidä viedä kaasu pohjassa kohti tuntematonta, jossa pieni- ja keskituloisilla on vain maksajan rooli. Perussuomalaiset esittääkin polttoaine- ja lämmityspolttoaineveroihin tuntuvaa alennusta, jotta asumisesta ja liikkumisesta tulee halvempaa. Tämä parantaa myös työn ja yrittäjyyden edellytyksiä.
Omaishoitajien rooli on ensiarvoisen tärkeä
Koskela sanoo olevansa huolissaan sosiaali- ja terveyspalvelujen resurssien saatavuudesta ja riittävyydestä. Yhtenä keinona helpottaa sote-sektorin taakkaa on panostaa omaishoitoon nykyistä voimakkaammin. Perussuomalaiset ehdottaakin 20 miljoonan kevennystä omaishoidon tuen verotukseen. Pitkän tähtäimen tavoitteena on omaishoidon tuen täysi verovapaus.
– Läheiset suorittavat 80 prosenttia kaikesta ikääntyvien hoidosta. Omaishoidon suuresta merkityksestä kertoo myös se, että pelkästään ikääntyneiden omaishoidettavien vaihtoehtoisen hoidon ja palveluiden kustannuksiksi on laskettu 3,1 miljardia euroa, Koskela sanoo puheenvuorossaan.
Maa- ja metsätaloutta puolustettava voimakkaammin
Vaihtoehtobudjetissaan perussuomalaiset puolustaa voimakkaasti suomalaista maa- ja metsätaloutta. Maaseudun elinvoimalle esitetään 70 miljoonan euron tukipakettia.
– Puhdas kotimainen ruoka on meille elinehto. Siitä ollaan tutkimustenkin mukaan myös valmiita maksamaan. Suomeen pitää saada elintarvikeketjuun tulolaki, joka takaa tuottajalle kohtuullisen osuuden tuotteen hinnasta. Heidän pitää saada työstänsä heille kuuluva korvaus, Koskela toteaa puheessaan.
Metsäpolitiikka pidettävä kansallisissa käsissä
Metsäpolitiikka halutaan perussuomalaisten vaihtoehtobudjetissa pitää kansallisissa käsissä. Koskelan mielestä suomalaista metsätalouden osaamista voitaisiin voimakkaammin viedä myös muihin maihin.
– Suomessa on 632 000 metsänomistajaa. Metsätalous on Suomen hyvinvoinnin kulmakivi, ja tästä tulemme myös pitämään kiinni. Metsäteollisuuden viennin koko on 18 prosenttia tavaraviennistämme. Emme missään olosuhteissa halua, että metsistämme päätetään EU:ssa, Koskela linjaa.
Koskela huomauttaa, että metsätalouden tukemiselle on kansan vahva tuki. Metsäteollisuus ry:n kyselyn mukaan kolme neljäsosaa on sitä mieltä, että päättäjien on puolustettava metsäteollisuuden edellytyksiä Euroopan unionissa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- metsänomistajat metsäpolitiikka ostovoiman kasvattaminen lämmityskustannukset polttoaineverotus liittovaltiokehitys Asumisen kustannukset suomalainen työ ja yrittäminen Liikkumisen hinta Euroopan unioni kotimainen ruoka sosiaalipalvelut sosiaali- ja terveyspalvelut Jari Koskela Vaihtoehtobudjetti Omaishoitajat Verovapaus Maahanmuuton kustannukset Maa- ja metsätalous ilmastopolitiikka Metsätalous Tukipaketit Metsäteollisuus verotus sote
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Koskenkylä: ”Hyvinvointivaltion olemassaolo on jo uhattuna, PS:n vaihtoehtobudjetissa hyviä ehdotuksia tilanteen korjaamiseksi – ratkaisevaa on ihmisten kannustaminen työntekoon ja yrittäjyyden edistäminen”

Autoilun ja asumisen hinta alemmaksi – perussuomalaiset leikkaisi polttoaineverosta ja lämmittämisen verotuksesta

Leena Meri: Sote-hallintoon hupenevat miljardit olisi pitänyt kohdistaa perusterveydenhuollon resursseihin – ”Veronmaksajien rahaa kuluu paljon, mutta palvelut eivät parane”

Kokoomus ei halua keventää polttoaineen verotusta – perussuomalaiset pitävät korkeita pumppuhintoja kurittamisena

Suomessa on nyt EU-alueen kolmanneksi kallein bensa – Tavio: ”Autoilijoilta kerätään rahaa, joka menee kehitysapuna Afrikkaan”

Perussuomalaiset: Yle kulukuurille ja kehitysavusta 520 miljoonaa euroa pois

Mäenpää: Hallitukselle suomalaisten turvallisuus on megaluokan vitsi
Viikon suosituimmat

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Päivän Pointti: Yle ja Helsingin Sanomat pyrkivät peittelemään Bondi Beachin terrori-iskun tekijöiden yhteyksiä ääri-islamismiin

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.

Purra: Suomalaisten pitää olla etuoikeutettuja omassa maassaan
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra linjaa, että Suomi on suomalaisten maa, jonka tulisi käyttää rajalliset resurssinsa oikein eli omiinsa. - Tämä päivänselvä asia on perussuomalaisuuden ytimessä, Purra sanoo.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.

Keskisarja julisti sodan pakkoenglannille – Purra varoittaa puolueita lupailemasta rahaa sote-alueille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja julisti tänään perussuomalaisten puoluevaltuuston kokouksen tiedotustilaisuudessa sodan kielenvaihtoa vastaan. Puheenjohtaja Riikka Purra varoitti puolueita lupailemasta vaalienkaan alla merkittävästi lisärahoitusta hyvinvointialueille. Pieniä valopilkkuja taloudessa näkyy jo ensi vuonna kuluttajien ostovoiman selvästi vahvistuessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää












