Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Viikon 4/2023 luetuin

Leena Meri: Oman vauvan surmaamista koskeva lapsensurmapykälä kumottava

23.01.2023 |12:38

Kansanedustaja ja varatuomari Leena Meri on jättänyt hallitukselle kirjallisen kysymyksen rikoslaissa säädetyn lapsensurman kumoamisesta. Eduskunnassa on käyty viime viikkoina kiivasta keskustelua translaista, jonka yhteydessä nousi esiin myös lapsensurmaa koskevan pykälän muutostarpeet.

– Perussuomalaisten vastustaman translain yhteydessä lapsensurmapykälää ehdotetaan muutettavan siten, että sen soveltamisala ei ole jatkossa riippuvainen synnyttäneen henkilön juridisesta sukupuolesta. Oman sukupuolensa mieheksi vaihtanut synnyttäjä voi jatkossa syyllistyä synnytyksensä jälkeen lapsensurmaan, Leena Meri toteaa.

Suomessa tahalliseen henkirikokseen syyllistynyt voidaan tuomita murhasta, taposta ja surmasta. Lisäksi tunnetaan erillinen lapsensurma. Näillä kaikilla teoilla on omat rangaistusasteikkonsa, murhalla ankarin ja lapsensurmalla lievin.

Tuomiot olleet lievempiä

Voimassa olevan säännöksen mukaan lapsensurmaan syyllistyy ”nainen, joka synnytyksestä johtuvassa uupumuksessa tai ahdistuksessa surmaa lapsensa”. Laki on alun perin säädetty erilaisessa yhteiskunnallisessa tilanteessa, jolloin myös kyseiset teot ovat olleet yleisiä. Esimerkiksi vielä 1900-luvun alkuvuosina oli 1970-80 vuosittaista lapsensurmaa, niiden yleisyys johtui ennen kaikkea jyrkästä suhtautumisesta avioliiton ulkopuolisiin suhteisiin, ehkäisyvälineiden kehittymättömyydestä sekä siitä, että abortteja ei sallittu.

Yhteiskunnassa tapahtuneiden muutosten myötä lapsensurmat ovat nykyään harvinaisia. Syyttäjälaitoksen mukaan syyttäjällä on ollut vuosina 2010-2022 syyteharkinnassa kolme rikosasiaa, joissa asian päänimikkeenä tai pöytäkirjan tapauksen nimikkeenä on ollut lapsensurma. Meren mukaan kyseisen teon erilliselle rangaistukselle ja muita henkirikoksia lyhyemmille tuomioille ei ole enää perusteita.

– Lapsensurmasta annettavat tuomiot ovat lievempiä kuin muista henkirikoksista. Mikäli nainen riistää synnyttämänsä vauvan hengen ja teon aikana myös ymmärtää mitä tekee, niin lähtökohtaisesti ei ole mitään syytä antaa tästä teosta lyhyempää rangaistusta kuin muun ikäisen ihmisen tappamisesta.

Vastasyntyneelle sama suoja

Meren näkemyksen mukaan lapsensurman sijaan tapauksia tulisi arvioida muina henkirikoksina.

– Kuten rikosoikeuden professori Matti Tolvanen on lakivaliokunnalle antamassaan kirjallisessa lausunnossa todennut, niin hyvin voi kysyä, eikö vastasyntynyt lapsi lähtökohtaisesti ansaitse samaa rikosoikeudellista suojaa kuin varttuneempi. Tämän epäkohdan korjaamisesta kysyn ministeriltä.

Henkirikokseen syyllistynyt jätetään tuomitsematta rangaistukseen, jos teko on tehty syyntakeettomana eli ymmärtämättä teon seurauksia, esimerkiksi mielisairauden tai muun vakavan mielenterveyden häiriön vuoksi.

– Mielenhäiriöt voidaan huomioida myös tuomitsemalla lyhyempään rangaistukseen, Meri kertoo.

– Koska syyntakeettomia ei ylipäätään tuomita rangaistukseen, niin senkin myötä on erikoista ja tarpeetonta, että oman rikosnimikkeen ja alemman rangaistusasteikon takia vastasyntyneen lapsen surmaamisesta voi saada lyhyemmän tuomion kuin vanhemman lapsen tappamisesta. Eihän tässä ole mitään järkeä.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
3.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
5.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
7.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
8.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää