

PS ARKISTO
Viikon 4/2023 luetuin
Leena Meri: Oman vauvan surmaamista koskeva lapsensurmapykälä kumottava
Kansanedustaja ja varatuomari Leena Meri on jättänyt hallitukselle kirjallisen kysymyksen rikoslaissa säädetyn lapsensurman kumoamisesta. Eduskunnassa on käyty viime viikkoina kiivasta keskustelua translaista, jonka yhteydessä nousi esiin myös lapsensurmaa koskevan pykälän muutostarpeet.
– Perussuomalaisten vastustaman translain yhteydessä lapsensurmapykälää ehdotetaan muutettavan siten, että sen soveltamisala ei ole jatkossa riippuvainen synnyttäneen henkilön juridisesta sukupuolesta. Oman sukupuolensa mieheksi vaihtanut synnyttäjä voi jatkossa syyllistyä synnytyksensä jälkeen lapsensurmaan, Leena Meri toteaa.
Suomessa tahalliseen henkirikokseen syyllistynyt voidaan tuomita murhasta, taposta ja surmasta. Lisäksi tunnetaan erillinen lapsensurma. Näillä kaikilla teoilla on omat rangaistusasteikkonsa, murhalla ankarin ja lapsensurmalla lievin.
Tuomiot olleet lievempiä
Voimassa olevan säännöksen mukaan lapsensurmaan syyllistyy ”nainen, joka synnytyksestä johtuvassa uupumuksessa tai ahdistuksessa surmaa lapsensa”. Laki on alun perin säädetty erilaisessa yhteiskunnallisessa tilanteessa, jolloin myös kyseiset teot ovat olleet yleisiä. Esimerkiksi vielä 1900-luvun alkuvuosina oli 1970-80 vuosittaista lapsensurmaa, niiden yleisyys johtui ennen kaikkea jyrkästä suhtautumisesta avioliiton ulkopuolisiin suhteisiin, ehkäisyvälineiden kehittymättömyydestä sekä siitä, että abortteja ei sallittu.
Yhteiskunnassa tapahtuneiden muutosten myötä lapsensurmat ovat nykyään harvinaisia. Syyttäjälaitoksen mukaan syyttäjällä on ollut vuosina 2010-2022 syyteharkinnassa kolme rikosasiaa, joissa asian päänimikkeenä tai pöytäkirjan tapauksen nimikkeenä on ollut lapsensurma. Meren mukaan kyseisen teon erilliselle rangaistukselle ja muita henkirikoksia lyhyemmille tuomioille ei ole enää perusteita.
– Lapsensurmasta annettavat tuomiot ovat lievempiä kuin muista henkirikoksista. Mikäli nainen riistää synnyttämänsä vauvan hengen ja teon aikana myös ymmärtää mitä tekee, niin lähtökohtaisesti ei ole mitään syytä antaa tästä teosta lyhyempää rangaistusta kuin muun ikäisen ihmisen tappamisesta.
Vastasyntyneelle sama suoja
Meren näkemyksen mukaan lapsensurman sijaan tapauksia tulisi arvioida muina henkirikoksina.
– Kuten rikosoikeuden professori Matti Tolvanen on lakivaliokunnalle antamassaan kirjallisessa lausunnossa todennut, niin hyvin voi kysyä, eikö vastasyntynyt lapsi lähtökohtaisesti ansaitse samaa rikosoikeudellista suojaa kuin varttuneempi. Tämän epäkohdan korjaamisesta kysyn ministeriltä.
Henkirikokseen syyllistynyt jätetään tuomitsematta rangaistukseen, jos teko on tehty syyntakeettomana eli ymmärtämättä teon seurauksia, esimerkiksi mielisairauden tai muun vakavan mielenterveyden häiriön vuoksi.
– Mielenhäiriöt voidaan huomioida myös tuomitsemalla lyhyempään rangaistukseen, Meri kertoo.
– Koska syyntakeettomia ei ylipäätään tuomita rangaistukseen, niin senkin myötä on erikoista ja tarpeetonta, että oman rikosnimikkeen ja alemman rangaistusasteikon takia vastasyntyneen lapsen surmaamisesta voi saada lyhyemmän tuomion kuin vanhemman lapsen tappamisesta. Eihän tässä ole mitään järkeä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- lapsensurma henkirikokset rikosoikeudellinen vastuu sukupuoli tuomiot Translaki Matti Tolvanen Leena Meri
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Välikysymys nuoriso- ja katujengirikollisuudesta: Tämä on maahanmuuton ongelma – tekijää holhoava ja paapova ja uhrin unohtava rikospolitiikka on Suomen kansallinen ominaispiirre

PS esitti epäluottamusta: Hallitus on vähätellyt jengi- ja katurikollisuuden tuomaa uhkaa ja epäonnistunut kansalaisten turvallisuudesta huolehtimisessa

Perussuomalaisten eduskuntaryhmältä toimenpidealoite rangaistusjärjestelmän uudistamisesta: ”Ei nykyisellään vastaa kansalaisten oikeustajua”

Hallitus puskee translakia läpi – perussuomalaisille ei kuitenkaan käy, että sukupuolta voisi jatkossa vaihdella omalla ilmoituksella – Meri: ”Tässä vaarannetaan naisten ja tyttöjen oikeuksia”

Oikeusministeri Leena Meri lapsensurmapykälän poistamisesta: Vastasyntynyt on yhtä arvokas kuin kuka tahansa muukin
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy
Vasemmistoradikaalit iskevät Saksassa uhriensa kimppuun yhä brutaalimmin. Pääkohteisiin kuuluvat AfD-puolueen ohella oikeistoradikaalit, poliisi, teollisuus sekä tieto- ja muu liikenne. Kotimaantiedustelun raportti avaa karun näkymän saksalaiseen terrorismiin.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.

Ulkomaalaispojille syyte raiskauksesta – mellakat puhkesivat Pohjois-Irlannin pikkukaupungissa
Pitkään jatkunut epäluulo jatkuvasti kasvavaa maahanmuuttajaväestöä kohtaan leimahti liekkeihin Pohjois-Irlannissa, kun kaksi 14-vuotiasta, oikeudessa romanian kieltä puhunuttu poikaa sai syytteen paikallisen teinitytön raiskauksesta.

Antikainen: Verovaroin kustannettua koulutusjärjestelmää käytetään häikäilemättömästi hyväksi – tilanteeseen on puututtava välittömästi
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen jätti eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa hän esittää, että hallitus ryhtyy toimenpiteisiin estääkseen verovaroin kustannetun suomalaisen koulutusjärjestelmän väärinkäytökset kansainvälisissä opiskelijarekrytoinneissa.