

Lehto: Perusteettomasti maksetut vastaanottorahat perittävä takaisin
Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehto jätti eduskunnassa kirjallisen kysymyksen perusteettomasti maksetun vastaanottorahan takaisinperinnästä.
Lehto huomauttaa, että osalla Suomeen saapuneista 32 478 turvapaikanhakijasta on ollut rahaa mukanaan tuhansia euroja. Suomessa turvapaikanhakijoiden varallisuus vaikuttaa heidän mahdollisuuksiinsa saada vastaanottorahaa, mutta heidän omaisuuttaan ei kuitenkaan takavarikoida.
– Poliisin ja rajaviranomaisen tulisi tarkistaa, paljonko henkilöllä on maahan tullessaan rahaa ja merkitä tieto viranomaisrekisteriin. Ja jos henkilöllä on rahavaroja, tulisi hänen elää niillä niin kauan kuin ne riittävät, Lehto painottaa.
Vastaanottokeskuksille ohjeistusta
Lehdon mukaan käytäntö on tuttu jo pitkään toimineissa vastaanottokeskuksissa, mutta uusien vastaanottokeskusten osalta asia saattaa olla epäselvä.
– Maahanmuuttovirasto on ohjeistamassa kaikkia vastaanottokeskuksia asiasta. Todennäköistä on, että joissain tapauksissa vastaanottorahaa on maksettu liikaa tai perusteettomasti.
Kela perii takaisin kantasuomalaisilta
Turvapaikanhakijoille maksetaan vastaanottorahaa – ilman aterioita – seuraavasti: yksinasuvalle 314,91 €, muille yli 18-vuotiaille 266,04 € ja perheensä kanssa asuvalle lapselle 200,89 €.
– Mikäli kantasuomalaiselle on maksettu esimerkiksi Kelan etuutta liikaa tai aiheettomasti, perii Kela sen takaisin. Viimekädessä Kelaa perii etuudet takaisin ulosoton kautta, Lehto huomauttaa ja sanoo, että näin pitää toimia myös turvapaikanhakijoiden kohdalla.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS: Vihdoinkin lukukausimaksut ulkomaalaisopiskelijoille

Mäkelä: Turvapaikanhakijoiden maksettava oleskelu- ja paluukustannuksensa omista varoistaan

Meri: Kuntia uhkaa maahanmuuttajista aiheutuva maksupommi

Elo: Turvapaikat määräaikaisiksi – palautukset koskemaan myös perheenyhdistämisiä

Lindström: Kotouttaminen kiihtyy jo lähiviikkoina – kova urakka

Suomi somalialaisten ja irakilaisten ykköskohde – todennäköisintä saada oleskelulupa

Lehto: Ongelmatapausten kierrättämiset vastaanottokeskuksissa lopetettava
Viikon suosituimmat

Purra ottaisi Tanskan mallin käyttöön Suomessa: Maahanmuuttajille työvelvoite sosiaaliturvan ehtona
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra esittää, että Suomessakin otettaisiin käyttöön työvelvoite maahanmuuttajille sosiaaliturvan saamisen edellytyksenä.

Riikka Purra ja Björn Wahlroos harvinaisessa yhteishaastattelussa

Sahateollisuus varoittaa miljardipommista – Tynkkynen varoitti jo aiemmin: Ilmastokiimassa unohtuvat talous ja huoltovarmuus
Sahateollisuus ry:n toimitusjohtaja Tino Aalto varoittaa Kauppalehden Talousaamussa, että ilmasto‑ ja luontopaneelien esittämät hakkuuvähennykset iskisivät suomalaiselle metsäsektorille rajusti. Aallon mukaan kymmenen prosentin leikkaus puunkäyttöön merkitsisi jopa kymmenien sahojen sulkemisia, miljardiluokan talousmenetyksiä ja tuhansien työpaikkojen menetystä.

Maahanmuuttajataustainen mies pakoili oikeutta 20 vuotta, sai lievemmän tuomion lapsen joukkoraiskauksesta – Vigelius: ”Kokeeko kukaan oikeuden toteutuneen”
Joukkoraiskaukseen 20 vuotta sitten osallistunut mies tuomittiin lopulta samasta teosta kuin muutkin, mutta mies sai teostaan kevyemmän rangaistuksen, koska onnistui piileskelemään oikeutta niin pitkään.

Valtio kasvattaa omistustaan kantaverkkoyhtiö Fingridistä – ”erinomaisia energiauutisia”, hehkuttaa Purra ja tylyttää samalla Caruna-Haaviston ja Uniper-Tuppuraisen

Eurooppatie 16 tulee Suomeen, rakentaminen alkaa keväällä – ministeri Lulu Ranne: ”Hanke on napakymppi, joita ei usein tule kohdalle”
Suomen turvallisuuden, talouden ja huoltovarmuuden kannalta kriittisen tärkeää E16-tietä jatketaan Suomen puolelle. Uunituoreen tien rakentamiselle on nyt päätetty rahoitus, ja rakentaminen alkaa jo keväällä.

Rikollisjengit laittoivat lapsen asialle Vantaalla – kerrostalon asukkaat evakuoitiin polttopulloiskussa
Vantaan Korsossa syttyi 17. joulukuuta kerrostalossa räjähdysmäinen tulipalo, jonka todellinen syy on paljastunut tipoittain. Kyseessä oli polttopulloisku. Rikos liittyi ilmeisesti järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Epäilty 15-vuotias tekijä on vangittu jo kuukausi sitten.

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot
Perussuomalaisten kansanedustaja Pia Sillanpää on huvittunut SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin vaatimuksesta, että Orpon hallituksen pitäisi tehdä vielä 1,4 miljardin euron lisäsopeutukset tällä hallituskaudella. Sillanpään mielestä Lindtman pelkää jo nyt tulevaa pääministerin vastuuta: seuraavaa hallitusta odottavat karut 10 miljardin euron säästötalkoot.

Vasemmiston euroedustaja Montero toivoo maahanmuuttajien ”pyyhkäisevän pois” äärioikeistolaiset ja rasistit – Musk syyttää Monteroa kansanmurhan edistämisestä
Vasemmistolainen europarlamentaarikko Irene Montero käytti puheessaan väestönvaihto-ilmaisua. Hän toivoi, että maahanmuuttajat voisivat korvata äärioikeiston ja rasistit sekä saada Espanjassa kansalaisuuden ja äänioikeuden.

Sisäministeri Rantanen: Maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä täytyy jatkaa – ”Meillä on tehty 30 vuotta hyysäribisnestä, jonka purkaminen vaatii paljon työtä”
Sisäministeri Mari Rantanen haluaa jatkaa maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä sekä kansallisesti että EU-tasolla. Rantasen mukaan Suomella ei ole syytä ylläpitää löyhempiä maahanmuuttosääntöjä kuin muillakaan Euroopan mailla. Hänen mielestään mallia voisi ottaa Tanskan linjauksista.













