

LEHTIKUVA
Li Andersson puhui itsensä pussiin puolustellessaan hallituksen koronalisää – ei oikeasti kohdistu lapsiperheille
Perussuomalaisten kansanedustaja, 1. varapuheenjohtaja Riikka Purra johdatteli opetusministeri Li Anderssonin (vas) epämukavuusalueelle Ylen A-Talkissa torstai-iltana. Purra huomautti Anderssonille, että hallituksen koronalisän kohdistuminen epäonnistui. – Toisin kuin väititte, se ei kohdistunut lapsiperheisiin, Purra napautti Anderssonille, joka käynnisti heti vuolaat selittelyt.
Riikka Purra sanoi Li Anderssonille, että hallituksen värkkäämä 75 euron koronalisä, jota hallitus perusteli lapsiperheille suunnattuna tukena, ei oikeasti kohdistu lapsiperheille vaan enimmäkseen muille tahoille.
Lisä on tarkoitettu toimeentulotuen saajille.
– Te myitte toimeentulotuen korotuksen koronalisänä, mutta se ei kohdistu koronasta kärsiviin ihmisiin ja toisin kuin väititte, se ei kohdistunut lapsiperheisiin. Valiokunnissa kuultujen asiantuntijoiden mukaan lisä olisi voitu kohdistaa paljon paremmin, Purra sanoi.
Tuensaajista vain reilut 40 prosenttia lapsiperheitä
Koronatukea perustellaan hallituksen esityksessä lapsiperheiden vaikealla tilanteella korona-aikana. Tosiasiassa tuki valuu enimmäkseen muille kuin lapsiperheille. Kelan syys–lokakuun tietojen mukaan lapsiperhekotitalouksiin kuuluvia saajia on arviolta kuitenkin vain noin 42 prosenttia tilapäisen koronalisän saajista.
Kenelle tahansa on ikävää myöntää omat virheet saati sitten se, että on ollut väärässä eikä siihen pystynyt Anderssonkaan. Opetusministeri ei antanut tosiasioiden häiritä tilannetta, vaan hän alkoi papattaa omiaan.
– Kun se tuki kohdennettiin toimeentulotukeen niin se kohdentui niihin, jotka saavat toimeentulotukea, Andersson aloitti itsestäänselvyydellä.
– Jotka saivat sitä toimeentulotukea ennen koronaakin, Purra huomautti väliin.
Anderssonin mielestä kohdistui hyvin
Andersson ei tietenkään kertonut, että lapsiperheille suunnatun tuen saajista vain 42 prosenttia on oikeasti lapsiperheitä. Anderssonille näyttää riittävän, että on tukea kuitenkin mennyt myös joillekin lapsiperheille.
– Tuen saajien joukossa on lapsiperheitä sekä pitkään työttömänä olleita miehiä. Jos me haluamme huolehtia myös kaikkein pienituloisimpien pärjäämisestä koronakriisissä, niin silloin toimeentulotuki on paras tapa kohdentaa, Andersson sanoi ja jätti mainitsematta, että hallitus perusteli tukea nimenomaan lapsiperheiden tukena.
Jos tuki olisi haluttu kohdistaa lapsiperheille, olisi tuki voitu toteuttaa esimerkiksi lapsilisien korotuksena. Anderssonin mukaan koronatukea ei kuitenkaan voitu kohdentaa ensisijaisiin etuuksiin.
– Silloin se olisi leikannut heidän toimeentulotukeaan. Koronatuki siis kohdistui varsin hyvin, Andersson väitti.
Halla-aho: Sosiaalipopulismia
Perussuomalaiset on vastustanut koronalisää alusta alkaen, eikä Anderssonkaan suostunut myöntämään, että perussuomalaiset ovat olleet oikeassa.
Perussuomalaisten puheenjohtajan Jussi Halla-ahon mukaan koronalisä on halpaa sosiaalipopulismia. Halla-aho totesi jo aiemmin syksyllä, että koronalisä ei ole tukenut sellaisia ihmisiä, jotka olivat erityisesti kärsineet koronatilanteesta, vaan ihmisiä, jotka olivat toimeentulotuen varassa jo ennen koronakriisiä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- koronalisä Toimeentulotuki Riikka Purra Li Andersson perussuomalaiset hallitus Jussi Halla-aho lapsiperheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Pääministeri Marinilla huoleton asenne velkaantumiseen – Halla-aho huolissaan suomalaisten työpaikoista ja korkeista elinkustannuksista: ”Meidän on lisättävä käteen jäävien tulojen määrää”

Perussuomalaiset: Marinin hallitus sumutti koronalisän perusteluissa – vain vajaa puolet tuista päätyi lapsiperheille

Sisäministeri Ohisalolla on ilmiömäinen kyky olla vastaamatta kysymyksiin

Koronaepidemiaa seuranneet lomautukset pahentavat tilannetta entisestään – ruoka-avun tarve kasvaa Suomessa

Perussuomalaiset: Miksi epidemiakorvausta ei kohdenneta niille, jotka epidemiasta pahiten kärsivät?

Ministerit Andersson, Marin ja Ohisalo tahtovat kunnille uusia tehtäviä ja kuntalaisille verorasitusta – Halla-aho keskittyisi olennaiseen: ”Kuntien ylimääräisiä tehtäviä pitäisi pikemminkin karsia”
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

Pieni- ja keskituloisille tulossa merkittävät veronalennukset, ostovoima paranee – Purra: ”Tällaisia veronalennuksia ei ole nähty vähään aikaan”
Perussuomalaisten ministeriryhmän kesäkokouksessa tänään puhunut valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi jo lausunnoilla olevista verotoimista. Tavan palkansaajalle on jäämässä kukkaroon selvästi enemmän käyttövaraa veronalennusten myötä.

Festariesiintyjä huusi kuolemaa israelilaisille – brittiyleisö huusi innoissaan mukana
Glastonburyn festivaaleilla rap-esiintyjä huusi kuolemaa israelilaisille ja toivoi Allahin nimissä Palestiinan vapautuvan. Pääministeri ja monet muut poliitikot ovat tuominneet vihapuheen. BBC myöntää rikkoneensa omia vihapuheen vastaisia ohjeitaan lähettäessään keikan suorana lähetyksenä. Rap-duon Yhdysvaltain kiertue peruuntuu, koska heidän viisuminsa peruutettiin.

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.
Uusimmat

Työperusteisten oleskelulupahakemusten määrä laskenut

Aittakumpu: Maatalouden kriisi on vakava asia
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää