

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Lihatiskit lukkoon, vahdit kassoille ja henkilöstö turvakoulutukseen – lähes puolet Ruotsin kaupoista kärsii rötöstelystä
Ruotsalaisista kaupoista katoaa tavaraa kiihtyvää vauhtia. Näpistysten sekä varkauksien lisäksi henkilökuntaa uhkaillaan ja petokset yleistyvät. Pahimmilla alueilla kauppiaan ainoiksi vaihtoehdoiksi jäävät liikkeen sulkeminen tai muutto muualle.
Rikoksen kohteeksi joutuneiden kauppojen määrä on jatkanut kasvuaan Ruotsissa. Jo lähes puolet kauppiaista kertoo epärehellisyyden lisääntyneen myymälässään. Svensk Handel eli paikallinen Kaupan liitto esittää turvallisuusbarometrissaan huolestuttavia lukuja.
– Kehityskulku on päivänselvä – aivan liian monet kauppiaat joutuvat jatkuvasti kasvokkain varkauksien, uhkausten ja petosyritysten kanssa. Rikosten määrä kasvaa ja monet kauppiaat joutuvat pienentämään tavaravalikoimaansa. On yksinkertaisesti mahdotonta pitää tiettyjä tavaroita esillä myymälässä, toteaa Svensk Handelin vt. turvallisuuspäällikkö Nina Jelver.
Talouden alamäki näkyy kassoilla
SVT jalkautui selvittämään tilannetta kentällä ja haastatteli kaupan työntekijöitä Jönköpingissä. Osa heistä ei ollut havainnut näpistysten tai varkauksien lisääntymistä ja toisten mielestä kyseessä on kasvava ongelma.
Esille nousi esimerkkinä vilppi itsepalvelukassoilla asioitaessa. Yhä yleisemmäksi on käynyt se, että kaikkia ostoksia ei vilautetakaan skannerille, vaan eväs sujautetaan kylmästi suoraan kassiin.
– Meidän täytyy olla yhä tarkkaavaisempia, sanoo Coopin myymäläpäällikkö Frida Gulass.
– Riskinä on vilpin lisääntyminen kasvavan inflaation myötä.
Usko oikeusjärjestelmään horjuu
Viralliset tilastot rikollisuuden kasvusta vähittäiskaupassa eivät välttämättä kerro koko totuutta, sillä kauppiaat eivät enää aina tee ilmoituksia näpistyksistä ja varkauksista.
Se voi johtua siitä, että rikoksen tekijästä ei ole tietoa tai sitten kauppiaan usko oikeusjärjestelmään on murentunut. Tapaukset kun tuppaavat jäämään tutkimatta virkavallan muiden kiireiden takia.
– Uuden hallituksen on otettava vakavasti kauppoja riivaava rikollisuus, Nina Jelver vaatii.
– Jo nyt kauppiaiden on muutettava tavaravalikoimaansa, aukioloaikoja tai jopa pistettävä kauppa kiinni rikosten takia. Muutosta on tultava pian – toimet eivät voi enää odottaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Ruotsin hallitus 2022 itsepalvelukassa turvallisuusbarometri köyhtyminen valikoima sortimentti Frida Gulass Nina Jelver vilppi näpistys Kaupan liitto vähittäiskauppa Svensk Handel virkavalta uhkailu varkaus oikeusjärjestelmä petos rikos Myymälävarkaudet Ruotsi Inflaatio Poliisi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Rikosputki poikki nopealla tuomiolla – rötöksestä oltava välitön seuraus tekijälle

Jopa 95 prosentilla katujengiläisistä maahanmuuttajatausta: ”Haitallinen maahanmuutto aiheuttaa kehitysmaalaistumista”

Purra: Ruotsin asia on meidän

Perussuomalaiset: Sisärajatarkastusten poisto Romanialta ja Bulgarialta vaarantaa suomalaisten turvallisuutta

Marinin hallitus pyrkii parantamaan laittomasti maassa olevien palveluja – perussuomalaiset siirtyisi jo kotouttamisesta kotiuttamiseen:”Säästäisi rahaa ja yhteiskuntarauhaa”

Perussuomalaiset vaatii järkeä rangaistuksiin: Sarjakuristajat pidettävä lukkojen takana, taparikolliset vankilaan, Isis-vaimot tuomiolle – ”Suomalaiset ansaitsevat turvaa rikoksentekijöitä vastaan”
Viikon suosituimmat

Hallitus teki lopun miljonääri‑Vesterbackan bisneksestä ulkomaalaisilla nuorilla – yhtiö ajautuu konkurssiin
Pelibisneksillä aiemmin menestyneen Peter Vesterbackan Finest Future ‑yhtiö on konkurssimenettelyssä muun muassa maksamattomien työeläkevakuutusmaksujen vuoksi. Yhtiön keskeinen liikeidea on ollut ulkomaalaisten opiskelijoiden rekrytointi maksua vastaan suomalaisiin lukioihin.

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan
Vihreiden puheenjohtajalle Sofia Virralle tuli tänään lähtö TPS:n hallituksesta. Taustalla on Virran eilinen yritys hiillostaa epäsuorasti TPS:n hyökkääjää Veli-Matti Savinaista, joka kieltäytyi käyttämästä Pride-paitaa kiekkokaukalossa. Sofia Virran painostusyritys johti kuitenkin siihen, että TPS ensin julkaisi eilen illalla julkisen anteeksipyynnön Savinaiselle. Tänään aamupäivällä TPS tiedotti, että Sofia Virta ei enää jatka TPS:n hallituksessa.

Virallinen ilmiantolinja avautuu Tampereella: Pian voit kannella naapurisi rasistisesta tuijotuksesta – perussuomalaisedustajat tyrmäävät idean
Tampereesta tulee tiettävästi ensimmäinen suomalaiskaupunki, joka avaa kesäkuussa nimettömän ilmoituskanavan rasismista. Apulaispormestari Jaakko Mustakallio (vihr.) myöntää, että nimettömyys voi houkutella perättömiä ilmiantoja kiusaamistarkoituksessa, mutta pitää riskiä pienenä, koska jokainen tapaus arvioidaan erikseen ennen toimenpiteitä. Perussuomalaiset kansanedustajat Pekka Aittakumpu ja Onni Rostila tyrmäävät ajatuksen ilmiantokanavasta.

Somalitaustaisella lääkäriasemalla toiminut valelääkäri jäi kiinni, teki ympärileikkauksia potilaille – poliisi tutkii useita rikoksia
Lääkärinä esiintynyt mies on hoitanut potilaita monikulttuurisen Medipulssi Oy:n lääkäriasemalla ilman pätevyyttä. Mies käytti lääkäriveljensä tunnuksia. Valelääkäri teki muun muassa ympärileikkauksia poikalapsille. Poliisi tutkii tapausta useilla rikosnimikkeillä.

Shokkihavainto Ison-Britannian täytevaaleista: Vihervasemmisto liittoutui härskisti muslimien kanssa muuta kansaa vastaan
Britanniassa Manchesterin alueella äskettäin järjestettyjen Gortonin ja Dentonin täytevaalien piti olla helppo voitto Labour-puolueelle. Monien yllätykseksi vihreät nousivatkin voittajiksi ja varsin ”kyynisellä” pelillä. Maltillisemmasta vasemmistosta poiketen vihreät räätälöivät kampanjoitaan entistä härskimmin eri kansanryhmille. Monikulttuurisia, monesti islamilaisia kansanryhmiä puhuteltiin Gaza-teemalla ja levittämällä urdunkielisiä antisionistisia videoita. Brittiväestöä puolestaan puhuteltiin kansantaloudellisilla teemoilla.

Ex-valtiovarainministeri Suvi-Anne Siimes: Maahanmuuttajilla liian helppo tie Kelan eläkkeille
Työeläkevakuuttajien etujärjestön Telan väistyvä toimitusjohtaja, valtiovarainministerinäkin toiminut Suvi-Anne Siimes moittii Helsingin Sanomien haastattelussa että maahanmuuttajat pääsevät liian helposti Kelan eläkejärjestelmän piiriin. Hän näkee tämän ongelmana, joka rasittaa Suomen sosiaaliturvajärjestelmää ja uhkaa sen kestävyyttä pitkällä aikavälillä.

Koposelta aloite eduskunnassa: Kansaneläke ja takuueläke poistettava maahanmuuttajilta
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen on jättänyt eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa esitetään kansaneläkkeen ja takuueläkkeen poistamista maahanmuuttajilta.

Simula tyrmää vasemmistopoliitikon hyökkäyksen poliisi-instituutiota vastaan: Suomalainen poliisi on maailman luotettavin
Perussuomalaisten kansanedustaja Jenna Simula arvostelee jyrkästi helsinkiläisvaltuutettu Jenny Kasongon Facebook-päivitystä, jossa tämä syyttää poliisia vallan väärinkäytöstä, väkivallasta, äärioikeistolaisuudesta ja etnisestä profiloinnista ja päättää tekstinsä alamaailman käyttämään lyhenteeseen "acab", mikä tarkoittaa "kaikki kytät ovat sikoja". Simulan mielestä vasemmistopoliitikkojen kannattaisi jättää tunteisiin ja ideologiaan perustuva poliisia vastaan hyökkääminen vähemmälle, sillä Suomen poliisi on syystäkin arvioitu maailman luotettavimmaksi.

Ministeri Wille Rydmanilla valmiutta kohdistaa leikkauksia järjestöavustuksiin – ”Maan tavassa on siistimisen paikka”
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kertoo MTV:n Uutisextran haastattelussa olevansa valmis hakemaan säästöjä sote-menoihin leikkaamalla järjestöjen valtionavustuksia. Ministeri kritisoi myös poliitikkojen ja heidän avustajiensa sijoittumista järjestöihin sekä kolmannen sektorin tottumista veronmaksajan tukeen.

Helsingin Sanomat julkaisi hämmentävän fanikirjeen Espanjan vasemmistohallitukselle
Helsingin Sanomat julkaisi eilen intoa heruttelevan kirjoituksen, jonka mukaan Suomen tulisi kuulla Espanjan viesti ja ”tunnustaa tosiasia” eli ottaa lisää maahanmuuttajia. Toisin kuin otsikko antaa ymmärtää, itse juttu sisältää tärkeän viestin suomalaisille: sama kieli ja uskonto helpottavat siirtolaisten kotoutumista. Siksi Espanjan linja on Suomessa mahdoton.
















