

LEHTIKUVA
Ministeri Ranne tyrmää huhut: ”Maakuntakentistä pidetään huolta tulevaisuudessakin”
Hallitus säilyttää nykyisen lentoasemaverkon ja kehittää edelleen Suomen sisäistä lentoliikennettä. Ostopalveluliikenteeseen haetaan kaupunkeja tasa-arvoisesti kohtelevaa sopimusmallia.
Julkisuudessa on kuulunut jonkin verran huolestuneita viestejä siitä, että hallitus ei olisi ylläpitämässä maakuntakenttiä. Perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne tyrmää huhut.
– Me pidämme huolta maakuntakentistä ja turvaamme lentoyhteydet koko Suomeen. Pidän tärkeänä, että lentämällä pääsee turvallisesti ja nopeasti perille, ministeri Ranne sanoo.
Hallitus turvaa tärkeät lentoyhteydet
Hallitus edistää kolmen tunnin saavutettavuutta koko Suomeen. Ministeri Ranne painottaa, että Suomen sisäisiä lentoyhteyksiä kehitetään huoltovarmuuden, vientiteollisuuden ja matkailun tarpeet huomioon ottaen.
Paremmista lentoyhteyksistä hyötyvät myös maakuntien yritykset ja asukkaat.
Linjaus sisältyy pääministeri Petteri Orpon hallitusohjelmaan. Hallitus on sitoutunut säilyttämään nykymuotoisen lentoasemaverkon ja kehittämään Suomen sisäistä lentoliikennettä. Kehittäminen tapahtuu ensisijaisesti markkinaehtoisesti, mutta hallitus turvaa yhteiskunnan toimintojen kannalta tärkeät lentoyhteydet tarvittaessa ostopalveluliikenteellä.
Vilkas lentoliikenne on Suomelle elinehto
Lentojen ostoja tarkasteltiin jo budjettiriihessä 2023. Silloin hallitus päätti jatkaa määräaikaisesti koronapandemian aikana käynnistynyttä ostopalveluliikennettä Joensuun, Jyväskylän, Kajaanin, Kemi-Tornion ja Kokkola-Pietarsaaren lentoasemien sekä Helsinki-Vantaan lentoaseman välillä. Nämä reitit on kilpailutettu vuoden 2026 maaliskuun loppuun saakka. Samassa budjettiriihessä sovittiin myös lentoliikenteen järjestämisestä Poriin mahdollisen uuden kilpailutuksen yhteydessä.
Hallitus linjasi tuolloin myös, että jatkossa kaupunkeja kohdellaan yhdenvertaisesti eli tukiprosentit ja sopimukset ovat samankaltaisia. Valtion täysimääräinen tuki maakuntalentojen ostopalveluliikenteelle päättyy keväällä 2026. Päätöksiä jatkosta tehdään kevään 2025 puoliväliriihessä.
– Suomalaiset ansaitsevat ja tarvitsevat toimivan lentokenttäverkoston. Vilkas lentoliikenne on Suomelle elinehto, toteaa ministeri Ranne.

PS ARKISTO
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- lentoasemaverkko maakuntakentät Petteri Orpon hallitus ostopalvelut maakuntalennot lentoyhteydet matkailu Lulu Ranne Lentoliikenne budjettiriihi vientiteollisuus Huoltovarmuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kansanedustaja Garedew maakuntien pelastamisen puolesta: ”Koko maan saavutettavuus on maakuntien elinehto”

Satakunnan merkitys koko Suomen taloudelle on tärkeä – Huru ja Koskela: Porin lentokentän toiminta turvattava

Vaasan vaalipiirin kansanedustajat kysyvät Kauhavan lentotoimintaharjoituksista – kentän ylläpitäminen sekä kansallisen että Nato-liittolaisten puolustuksen kannalta tarpeellista

Mika Raatikainen Malmin lentoaseman ystävät ry:n puheenjohtajaksi: Työ lentoaseman säilyttämiseksi jatkuu – lentotoiminnan kannalta ei vielä ole tehty peruuttamatonta tuhoa
Viikon suosituimmat

Feminismi halusi eroon miesten ahtaista ja ”toksisista” roolimalleista, mutta kuinkas sitten kävikään?
Perinteisten sukupuoliroolien purkamisen ja moninaisemman mieskuvan piti vapauttaa ja tehdä elämästä helpompaa. Toisin kävi. Yhä useamman nuoren miehen kohdalla lopputulos näyttää olevan päinvastainen. Tuore yhdysvaltalaistutkimus kertoo sukupolvesta, jossa epäonnistumisen kokemus, yksinäisyys ja epätoivo ovat yleistyneet. Samalla moni kaipaa elämäänsä merkitystä juuri perinteisistä ihanteista, perheestä, vastuusta ja aikuisuuden selkeistä rakenteista. Vähitellen keskustelu poikien ja miesten asemasta on ainakin muuttunut entistä moniäänisemmäksi, eikä woke-feminismillä ole siitä enää yliotetta.

Kolumni: Kaikki tietää
Viheliäisimpiä totuuksia ovat ne, jotka kaikki tietävät – mutta joista harva on valmis puhumaan omalla nimellään, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Mitä Ylen nationalismikeskustelussa jäi sanomatta?
Veronmaksajien kustantamassa mediassa väiteltiin tällä viikolla akateemisten herrojen Janne Saarikiven ja Teivo Teivaisen kesken nationalismista, mutta johtopäätökset jäivät piippuun vinoutuneen kysymyksenasettelun vuoksi.

Perussuomalaiset ja vasemmistoliitto ottivat eduskunnassa rajusti yhteen maahanmuutosta: ”Tänne ei haluta ihmisiä!”
Eduskunta keskusteli keskiviikkona kiivaasti maahanmuuton tiukennuksista. Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen esitteli eduskunnalle kaksi uutta hallituksen esitystä, joista ensimmäisellä pyritään tehostamaan ulkomaalaisten karkotuksia ja toisella panemaan täytäntöön EU:n kiristyvää turvapaikkapolitiikkaa.

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius pitää suhteellisen absurdina, että samat vasemmistopoliitikot, jotka aiheuttivat Suomen velkaantumiskierteen ja olivat hyväksymässä sitä, että kaikesta tästä huolimatta kipataan tuhansia miljoonia euroja suomalaisten rahoja kehitysapuna maailmalle joka vuosi ja elvyttämään Etelä-Euroopan talouksia, arvostelevat nyt Suomen valtiontalouden hoitoa, velkaantumiskehitystä ja säästötoimien välttämättömyyttä.

Bergbomilta yllättävä lukusuositus: Jokaisen tulisi lukea vasemmistopuolueiden vaihtoehtobudjetit
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom esittää yllättävän kehotuksen: jokaisen tulisi lukea vasemmistopuolueiden vaihtoehtobudjetit. Ne sisältävät niin pimeitä politiikkatoimia, että koen velvollisuudekseni välittää ne mahdollisimman laajasti suomalaisten tietoon, Bergbom sanoo.

Vasemmistohallituksen velkajuhlan lasku tuli maksuun – Mäkelä muistutti opposition vastuusta Suomen talousahdingosta
Perussuomalaisten Jani Mäkelä sekä kokoomuksen Jukka Kopra vaativat oppositiolta realismia ja vastuunkantoa. He korostivat MTV:n Asian ytimessä -ohjelmassa, että Suomen talousongelmien juuret ovat edellisen vasemmistohallituksen velkapolitiikassa. Miehet eivät hyväksyneet nykytilanteen vierittämistä yksin nykyhallituksen syyksi.

”DEI:stä on tullut kirosana” – monimuotoisuus saa kritiikkiä Hollywoodissa
Viihdealan ammattilaiset käyvät keskustelua siitä, onko monimuotoisuutta korostavien käytäntöjen yleistyminen kaventanut taiteellista vapautta, erityisesti vitsailun ja komedian osalta.

Euroopan vasemmisto muuttui nuivaksi – Suomessa toverit vielä jumittavat poteroissaan
Kotimaisen vasemmistomme ideologinen maahanmuuttokiihko vaikuttaa tänä päivänä jo muinaisjäänteeltä, kun viime vuosina vasemmistopuolueet kautta Euroopan ovat korjanneet linjaansa maahanmuuttokriittiseksi.

Länsimainen kulttuuri taantuu: sisäinen pehmeys ja massamaahanmuutto tuhoavat Eurooppaa
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja, tekniikan tohtori Jussi Lindgren varoittaa blogissaan, että länsimainen kulttuuri on hiipumassa. Lindgrenin mukaan professori Samuel P. Huntingonin aikoinaan ennustama kulttuurien yhteentörmäys on nyt käynnissä, ja Eurooppaa heikentävät sekä sisäinen hedonismi että hallitsematon maahanmuutto.
















